Omezením prodejní doby zaměstnancům nepomůžeme,

08. března 2004, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
08. března 2004, 00:00

říká předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů ČR (OSPZV - ASO) Bohumír Dufek * Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) prosazuje, aby byla uzákoněna omezená prodejní doba obchodních řetězců s poukazem na porušování zaměstnaneckých práv jejich pracovníků. Jaký je názor vaší odborové Asociace? Myslím, že jejich návrh jde špatným směrem, je spousta jiných zaměstnání, které nemají regulovanou pracovní dobu. Jsem přesvědčen, že pokud by se měla omezovat otevírací doba obchodních řetězců, tak by to mělo být pouze o státem uznaných svátcích. Nemyslím si ani, že jde fakticky o obhajobu zaměstnaneckých práv, protože každý podepisuje pracovní smlouvu a v ní se zavazuje, že bude podávat stoprocentní pracovní výkon a domlouvá idobu zaměstnání. Řetězce by tedy neměly být regulovány, protože je to otázka vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. * Řetězce by měly být omezeny ale i jinak - například povinností platit za dodávané zboží v určité zákonné lhůtě, konkrétně do třiceti dnů…

Jsem přesvědčen, že by se do dodavatelsko-odběratelských vztahů nemělo vstupovat, ale zákon by měl určit lhůtu v případě, když se dodavatel s odběratelem nedohodne, dokdy má proběhnout platba. To by se mohlo vyřešit formulací, že za prodané zboží musí být zaplaceno, pokud se příslušné subjekty dohodnou, že to bude doba delší. Pokud ne, jednoznačně platí třicetidenní lhůta splatnosti. Jde i o státní rozpočet, abychom dokázali ty platby dohledat, abychom měli lepší možnost kontroly.

* Odborářsky zrovna neargumentujete. Jak váš svaz vlastně hájí práva zaměstnanců? Jsme v tržním hospodářství, kde není uměním vyrobit, ale prodat. Pokud nějakým způsobem omezíme prodejní dobu obchodních organizací, tak se samozřejmě připravíme o určitý objem prodeje. To následně dopadá do výrobních vztahů, a ty nelze řešit tím, že jakoby ochráníme práva zaměstnanců a omezíme to nejdůležitější - vlastní prodej. Český občan si zvykl za posledních 13 let na určitý komfort, jeho součástí je idlouhá pracovní doba supermarketů. Nelze prostě jít cestou omezení a příkazů, těch již je hodně, a ještě vstupovat do prodejní doby obchodu. Na druhé straně ale musím říci, že se mi nelíbí, aby měly otevřeno 24 hodin různé bazary, kde normální člověk většinou nenakupuje a kde se navíc prodává zboží, které není vázáno smluvně a ani nevíme, od koho prodejce příslušné zboží koupil. * Rozdíl v názorech mezi OSPZV a ČMKOS je velmi zřetelný. Můžete to nějak shrnout?

Domníváme se, že život obyčejného člověka vidíme v širších souvislostech než oni. Kromě toho nikdo z ASO není ve vedení nebo členem jakékoli politické strany, zatímco představitelé ČMKOS jsou příslušníci zejména sociální demokracie a podílejí se na marazmu, který se tady vytváří. Českomoravská konfederace navíc chrání svými postoji obrovské množství státních úředníků, kteří značně komplikují život občanům a znamenají pro nás všechny obrovské daňové zatížení. My nechceme, abychom měli tak rozsáhlý státní aparát a nechceme také platit tak vysoké daně.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít