Omezená nabídka nových objektů

02. března 2010, 12:21 - Jan Lovětínský
02. března 2010, 12:21

Nájemník se sto a více pracovníky musí hledat kancelářské prostory rok před stěhováním

Bilance pronájmů kancelářských prostor za rok 2009 v Praze je relativně dobrá. Navzdory ochlazení ekonomiky nájemní aktivity poklesly pouze o sedm procent ve srovnání s rekordním rokem 2008. Rok 2009 lze proto označit za nadprůměrný. Nastupujícím trendem však jsou renegociace – nové nájemní smlouvy v současné budově.

Varovný signál

V roce 2009 bylo dodáno na pražský trh 161 700 metrů čtverečních moderních kancelářských prostor – zhruba deset budov. To je sice výrazně méně než v roce 2008, ale stále poměrně hodně. Trh tyto metry neabsorboval, a proto meziročně vzrostla neobsazenost o tři procentní body na dnešních dvanáct procent.
Nová výstavba kancelářských budov se v roce 2009 v Praze utlumila. V důsledku toho se v roce 2010 dokončí pouze jedna významná kancelářská budova o výměře přibližně 30 tisíc metrů čtverečních – Filadelfie na Praze 4. Dále je ve výstavbě jediný zásadní projekt, který se dokončí v roce 2011 – Harfa Office Park na Praze 9. Jde o kombinaci kanceláří a nákupního centra. V příštích letech bude možné zahájit novou výstavbu pouze u objektů, které mají předem zajištěný aspoň částečný pronájem. To je varovný signál pro manažery podniků nad sto zaměstnanců, protože v případě relokace firmy pocítí nedostatek nabídky. Argumenty, že Praha má dostatek kancelářských prostor lze vyvrátit srovnáním jejích kancelářských prostor s evropskými městy podobné velikosti (viz Zaostávání).

Vyšší neobsazenost

Nyní je sice česká ekonomika v útlumu, dlouhodobě však roste a kvalitní nabídka nemovitostí je nedostatečná – nejen komerčních, ale i rezidenčních prostor. V roce 2010 se bude obnovovat důvěra investorů, hodnotit a testovat trh, ale v následujících letech lze očekávat návrat k růstu. Neobsazenost kancelářských prostor se bude během letošního roku v Praze mírně zvyšovat, protože se současní nájemníci budou přesouvat do nových moderních objektů z doby spekulativní výstavby. Uvolní tím prostory první generace, které jsou sice třídy A, ale jsou vybaveny starší technologií a cenově srovnatelné s novostavbou.
Útlum v pražské výstavbě znamená časově omezenou nabídku nových objektů. Pronajímatelé si uvědomují, že kvalitní moderní produkt je dlouhodobě nedostatkovým zbožím, a proto trvají na vyšších nájmech. V tomto období však poskytnou atraktivnější pobídky než v minulosti. Ty by měly pokrýt část nákladů na vnitřní vestavbu kanceláří a relokaci společnosti. Neobsazenost se bude zvyšovat u druhořadých kanceláří v méně atraktivních lokalitách.
Sofistikovaný nájemník s více než stem pracovních míst musí začít vyhledávat vhodné kancelářské prostory rok před případným stěhováním. Pokud si chce vyjednat v současném nájmu lepší podmínky, musí si okamžitě přečíst nájemní smlouvu a identifikovat výpovědní lhůty, aby včas zahájil jednání s pronajímatelem. Hlavním zájmem pronajímatele je kvalitní nájemce na co nejdelší nájemní období. Nyní je optimální doba na vyjednání nižšího nájmu výměnou za prodloužení nájemního vztahu.

Tabulka:
Zaostávání
Srovnání kancelářských prostor v Praze a v některých evropských městech podobné velikosti

Město Kancelářské prostory (mil. m2) Neobsazenost (%) Počet obyvatel (mil.)
Praha 2,7 12 1,23
Mnichov 18,4 7 1,33
Düsseldorf 8,5 10 0,58
Hamburg 13 7,5 1,77
Vídeň 10 4 1,68
Amsterdam 7,1 16 0,76

Pramen: Autor

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít