Omezená nabídka nových objektů

02. března 2010, 12:21 - Jan Lovětínský
02. března 2010, 12:21

Nájemník se sto a více pracovníky musí hledat kancelářské prostory rok před stěhováním

Bilance pronájmů kancelářských prostor za rok 2009 v Praze je relativně dobrá. Navzdory ochlazení ekonomiky nájemní aktivity poklesly pouze o sedm procent ve srovnání s rekordním rokem 2008. Rok 2009 lze proto označit za nadprůměrný. Nastupujícím trendem však jsou renegociace – nové nájemní smlouvy v současné budově.

Varovný signál

V roce 2009 bylo dodáno na pražský trh 161 700 metrů čtverečních moderních kancelářských prostor – zhruba deset budov. To je sice výrazně méně než v roce 2008, ale stále poměrně hodně. Trh tyto metry neabsorboval, a proto meziročně vzrostla neobsazenost o tři procentní body na dnešních dvanáct procent.
Nová výstavba kancelářských budov se v roce 2009 v Praze utlumila. V důsledku toho se v roce 2010 dokončí pouze jedna významná kancelářská budova o výměře přibližně 30 tisíc metrů čtverečních – Filadelfie na Praze 4. Dále je ve výstavbě jediný zásadní projekt, který se dokončí v roce 2011 – Harfa Office Park na Praze 9. Jde o kombinaci kanceláří a nákupního centra. V příštích letech bude možné zahájit novou výstavbu pouze u objektů, které mají předem zajištěný aspoň částečný pronájem. To je varovný signál pro manažery podniků nad sto zaměstnanců, protože v případě relokace firmy pocítí nedostatek nabídky. Argumenty, že Praha má dostatek kancelářských prostor lze vyvrátit srovnáním jejích kancelářských prostor s evropskými městy podobné velikosti (viz Zaostávání).

Vyšší neobsazenost

Nyní je sice česká ekonomika v útlumu, dlouhodobě však roste a kvalitní nabídka nemovitostí je nedostatečná – nejen komerčních, ale i rezidenčních prostor. V roce 2010 se bude obnovovat důvěra investorů, hodnotit a testovat trh, ale v následujících letech lze očekávat návrat k růstu. Neobsazenost kancelářských prostor se bude během letošního roku v Praze mírně zvyšovat, protože se současní nájemníci budou přesouvat do nových moderních objektů z doby spekulativní výstavby. Uvolní tím prostory první generace, které jsou sice třídy A, ale jsou vybaveny starší technologií a cenově srovnatelné s novostavbou.
Útlum v pražské výstavbě znamená časově omezenou nabídku nových objektů. Pronajímatelé si uvědomují, že kvalitní moderní produkt je dlouhodobě nedostatkovým zbožím, a proto trvají na vyšších nájmech. V tomto období však poskytnou atraktivnější pobídky než v minulosti. Ty by měly pokrýt část nákladů na vnitřní vestavbu kanceláří a relokaci společnosti. Neobsazenost se bude zvyšovat u druhořadých kanceláří v méně atraktivních lokalitách.
Sofistikovaný nájemník s více než stem pracovních míst musí začít vyhledávat vhodné kancelářské prostory rok před případným stěhováním. Pokud si chce vyjednat v současném nájmu lepší podmínky, musí si okamžitě přečíst nájemní smlouvu a identifikovat výpovědní lhůty, aby včas zahájil jednání s pronajímatelem. Hlavním zájmem pronajímatele je kvalitní nájemce na co nejdelší nájemní období. Nyní je optimální doba na vyjednání nižšího nájmu výměnou za prodloužení nájemního vztahu.

Tabulka:
Zaostávání
Srovnání kancelářských prostor v Praze a v některých evropských městech podobné velikosti

Město Kancelářské prostory (mil. m2) Neobsazenost (%) Počet obyvatel (mil.)
Praha 2,7 12 1,23
Mnichov 18,4 7 1,33
Düsseldorf 8,5 10 0,58
Hamburg 13 7,5 1,77
Vídeň 10 4 1,68
Amsterdam 7,1 16 0,76

Pramen: Autor

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít