Olomouc prodává divadlo v Hodolanech

17. října 2012, 13:45 - Robert Šimek, Profit
17. října 2012, 13:45

Olomoucká radnice se chce zbavit bývalého divadla v městské části Hodolany. Objekt, který řidiči u frekventované křižovatky nepřehlédnou kvůli množství připevněných reklam, je už několik let uzavřený a slouží jen jako sklad kulis, kostýmů a nábytku Moravského divadla Olomouc. I tomuto účelu ale už přestává vyhovovat. Odborníci označují stav budovy za havarijní. Stavba má děravou střechu, kterou dovnitř zatéká.

Vedení olomoucké radnice tvrdí, že rekonstrukce by byla příliš nákladná, nabízí proto nemovitost k prodeji. „Ten objekt je natolik monofunkční, že z něho jde buď znovu udělat divadlo, nebo bychom ho museli zbourat a vymýšlet velmi složitě, co tam jiného postavit,“ říká olomoucký primátor Martin Novotný. Odhadní cena budovy je 20 milionů korun a prodej proběhne takzvanou obálkovou metodou. „Zájemci o koupi svou finanční nabídku vloží do obálky a zalepí ji. Následně dojde k jejímu protokolárnímu otevření na našem majetko-právním odboru. Ten, kdo nabídne nejvyšší částku, tak má možnost stát se majitelem objektu,“ říká náměstek primátora Martin Major. Nabídky mohou zájemci doručit na magistrát do 25. října.

V co konkrétně se má bývalé divadlo proměnit, radnice případným kupcům radit nechce. „Určitě budeme trvat na tom, aby zájemci předložili k nabídce kupní ceny i budoucí záměr jejího využití. Nechceme nijak investory svazovat, ale například spalovna odpadu či výrobna kotlů by se nám v objektu nelíbila,“ doplňuje Major.

Budova vznikla na přelomu 20. a 30. let minulého století. Nejprve ji využíval Sokol, později sloužila kulturně-společenským účelům jako Lidový dům. Divadlo se zde začalo hrát roku 1942, kdy byla do Hodolan dočasně přesunuta hlavní scéna Českého divadla v Olomouci. Přestavbu navrhl nejvýznamnější olomoucký funkcionalista Lubomír Šlapeta. Po válce se objekt stal hlavním centrem olomoucké operety, která zde měla vlastní sbor a orchestr. Jako první poválečnou premiéru uvedlo divadlo Nedbalovu Polskou krev.

Po roce 1948 byl život operety velmi složitý. I během normalizačního období si však olomoucká opereta udržela svou kvalitu. Hodolanské divadlo uvádělo převážně operetní a některé činoherní tituly až do roku 1993, kdy proběhlo sloučení operního a operetního divadla v Olomouci. Budova přestala být využívána a začalo chátrání. Od roku 2000 zde ještě několik let působil soubor Hořící žirafy režiséra Davida Drábka a své první inscenace tu uvedlo také divadlo Tramtarie. Roku 2005 ale veškeré divadelní aktivity ustaly.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít