Olomouc prodává divadlo v Hodolanech

17. října 2012, 13:45 - Robert Šimek, Profit
17. října 2012, 13:45

Olomoucká radnice se chce zbavit bývalého divadla v městské části Hodolany. Objekt, který řidiči u frekventované křižovatky nepřehlédnou kvůli množství připevněných reklam, je už několik let uzavřený a slouží jen jako sklad kulis, kostýmů a nábytku Moravského divadla Olomouc. I tomuto účelu ale už přestává vyhovovat. Odborníci označují stav budovy za havarijní. Stavba má děravou střechu, kterou dovnitř zatéká.

Vedení olomoucké radnice tvrdí, že rekonstrukce by byla příliš nákladná, nabízí proto nemovitost k prodeji. „Ten objekt je natolik monofunkční, že z něho jde buď znovu udělat divadlo, nebo bychom ho museli zbourat a vymýšlet velmi složitě, co tam jiného postavit,“ říká olomoucký primátor Martin Novotný. Odhadní cena budovy je 20 milionů korun a prodej proběhne takzvanou obálkovou metodou. „Zájemci o koupi svou finanční nabídku vloží do obálky a zalepí ji. Následně dojde k jejímu protokolárnímu otevření na našem majetko-právním odboru. Ten, kdo nabídne nejvyšší částku, tak má možnost stát se majitelem objektu,“ říká náměstek primátora Martin Major. Nabídky mohou zájemci doručit na magistrát do 25. října.

V co konkrétně se má bývalé divadlo proměnit, radnice případným kupcům radit nechce. „Určitě budeme trvat na tom, aby zájemci předložili k nabídce kupní ceny i budoucí záměr jejího využití. Nechceme nijak investory svazovat, ale například spalovna odpadu či výrobna kotlů by se nám v objektu nelíbila,“ doplňuje Major.

Budova vznikla na přelomu 20. a 30. let minulého století. Nejprve ji využíval Sokol, později sloužila kulturně-společenským účelům jako Lidový dům. Divadlo se zde začalo hrát roku 1942, kdy byla do Hodolan dočasně přesunuta hlavní scéna Českého divadla v Olomouci. Přestavbu navrhl nejvýznamnější olomoucký funkcionalista Lubomír Šlapeta. Po válce se objekt stal hlavním centrem olomoucké operety, která zde měla vlastní sbor a orchestr. Jako první poválečnou premiéru uvedlo divadlo Nedbalovu Polskou krev.

Po roce 1948 byl život operety velmi složitý. I během normalizačního období si však olomoucká opereta udržela svou kvalitu. Hodolanské divadlo uvádělo převážně operetní a některé činoherní tituly až do roku 1993, kdy proběhlo sloučení operního a operetního divadla v Olomouci. Budova přestala být využívána a začalo chátrání. Od roku 2000 zde ještě několik let působil soubor Hořící žirafy režiséra Davida Drábka a své první inscenace tu uvedlo také divadlo Tramtarie. Roku 2005 ale veškeré divadelní aktivity ustaly.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít