Olomouc prodává divadlo v Hodolanech

17. října 2012, 13:45 - Robert Šimek, Profit
17. října 2012, 13:45

Olomoucká radnice se chce zbavit bývalého divadla v městské části Hodolany. Objekt, který řidiči u frekventované křižovatky nepřehlédnou kvůli množství připevněných reklam, je už několik let uzavřený a slouží jen jako sklad kulis, kostýmů a nábytku Moravského divadla Olomouc. I tomuto účelu ale už přestává vyhovovat. Odborníci označují stav budovy za havarijní. Stavba má děravou střechu, kterou dovnitř zatéká.

Vedení olomoucké radnice tvrdí, že rekonstrukce by byla příliš nákladná, nabízí proto nemovitost k prodeji. „Ten objekt je natolik monofunkční, že z něho jde buď znovu udělat divadlo, nebo bychom ho museli zbourat a vymýšlet velmi složitě, co tam jiného postavit,“ říká olomoucký primátor Martin Novotný. Odhadní cena budovy je 20 milionů korun a prodej proběhne takzvanou obálkovou metodou. „Zájemci o koupi svou finanční nabídku vloží do obálky a zalepí ji. Následně dojde k jejímu protokolárnímu otevření na našem majetko-právním odboru. Ten, kdo nabídne nejvyšší částku, tak má možnost stát se majitelem objektu,“ říká náměstek primátora Martin Major. Nabídky mohou zájemci doručit na magistrát do 25. října.

V co konkrétně se má bývalé divadlo proměnit, radnice případným kupcům radit nechce. „Určitě budeme trvat na tom, aby zájemci předložili k nabídce kupní ceny i budoucí záměr jejího využití. Nechceme nijak investory svazovat, ale například spalovna odpadu či výrobna kotlů by se nám v objektu nelíbila,“ doplňuje Major.

Budova vznikla na přelomu 20. a 30. let minulého století. Nejprve ji využíval Sokol, později sloužila kulturně-společenským účelům jako Lidový dům. Divadlo se zde začalo hrát roku 1942, kdy byla do Hodolan dočasně přesunuta hlavní scéna Českého divadla v Olomouci. Přestavbu navrhl nejvýznamnější olomoucký funkcionalista Lubomír Šlapeta. Po válce se objekt stal hlavním centrem olomoucké operety, která zde měla vlastní sbor a orchestr. Jako první poválečnou premiéru uvedlo divadlo Nedbalovu Polskou krev.

Po roce 1948 byl život operety velmi složitý. I během normalizačního období si však olomoucká opereta udržela svou kvalitu. Hodolanské divadlo uvádělo převážně operetní a některé činoherní tituly až do roku 1993, kdy proběhlo sloučení operního a operetního divadla v Olomouci. Budova přestala být využívána a začalo chátrání. Od roku 2000 zde ještě několik let působil soubor Hořící žirafy režiséra Davida Drábka a své první inscenace tu uvedlo také divadlo Tramtarie. Roku 2005 ale veškeré divadelní aktivity ustaly.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít