OLED osvětlení se začíná prosazovat do automobilů i světelných panelů

06. února 2012, 09:33 - Dalibor Dostál
06. února 2012, 09:33

Úsporné a zdraví neškodné LED osvětlení se ještě plně neprosadilo na trhu a o slovo se již hlásí další vyspělá technologie – OLED, tedy organické světelné diody.  

 

Foto: BASF

Společný průlom ve vývoji technologie OLED ohlásily společnosti BASF a Philips. Technologie od nynějška může být integrována například i přímo do střech automobilů.

V off-line režimu zůstávají OLED průhledné a umožňují proto volný výhled do exteriéru. Po stisknutí tlačítka se osvětlí interiér vozu. Toto světelné řešení nenabízí ovšem pouze nové možnosti v designu, ale také umožňuje nové cesty v samotné konstrukci automobilů. Může již docházet ke kombinaci průsvitných OLED s rovněž průsvitnými solárními články.

Kombinace obou systémů dává řidičům jedinečný pocit venkovního prostoru, přes den je navíc produkován proud a v noci řidiče obklopí příjemné teplé světlo z průsvitných a vysoce účinných OLED,“ podotkl Felix Görth, vedoucí oddělení Organických světelných diod a organické fotovoltaiky v BASF Future Business GmbH.

Projekt velmi působivě ukázal možnosti, které představují OLED. Prezentovaný systém je také dokladem kvality naší technologie při konstrukcích nových typů osvětlení, která mohou přispívat k vyšší kvalitě lidského života,“ doplnil Dietrich Bertram, vedoucí aktivit spojených s OLED u společnosti Philips.

BASF a Philips úzce spolupracují od roku 2006 v rámci tzv. „OLED 2015“ – iniciativy německého spolkového ministerstva pro vzdělávání a výzkum. BASF vyvíjí organické chemické materiály jako například barviva, která dále ve svém výzkumu a výrobě systému OLED využívá Philips.

Výhody technologie OLED spočívají jednak v jejich vysoké účinnosti, jednak použitá technologie umožňuje nová řešení designu. OLED jsou 1,8 mm tenké zdroje světla, které mohou být i průsvitné. Jimi vydávané záření je rozptýlené rovnoměrně po celé ploše, což zvyšuje komfort posádky vozu, protože oproti klasickým bodovým zdrojům neoslepují a vznikají díky nim méně ostré stíny.

Loni na podzim představila OLED modul založený na vlastní technologii VELVE OLED společnost Verbatime. Ten mohou využít světelní designéři, umělci, inženýři a architekti k rychlé a snadné realizaci kreativních osvětlovacích schémat. Modul obsahuje barevně laditelný a zarámovaný OLED panel se světelnou plochou o rozměru 123 krát 123 mm.

OLED osvětlení je flexibilní, lehké a jeho nejjemnější vrstvy jsou mnohonásobně tenčí než lidský vlas. Poskytuje jasné dynamické světlo a využívá dokonce ještě méně energie než technologie LED, takže i obrovské architektonické plochy mohou být osvětleny s minimem spotřebované energie.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít