OLED osvětlení se začíná prosazovat do automobilů i světelných panelů

06. února 2012, 09:33 - Dalibor Dostál
06. února 2012, 09:33

Úsporné a zdraví neškodné LED osvětlení se ještě plně neprosadilo na trhu a o slovo se již hlásí další vyspělá technologie – OLED, tedy organické světelné diody.  

 

Foto: BASF

Společný průlom ve vývoji technologie OLED ohlásily společnosti BASF a Philips. Technologie od nynějška může být integrována například i přímo do střech automobilů.

V off-line režimu zůstávají OLED průhledné a umožňují proto volný výhled do exteriéru. Po stisknutí tlačítka se osvětlí interiér vozu. Toto světelné řešení nenabízí ovšem pouze nové možnosti v designu, ale také umožňuje nové cesty v samotné konstrukci automobilů. Může již docházet ke kombinaci průsvitných OLED s rovněž průsvitnými solárními články.

Kombinace obou systémů dává řidičům jedinečný pocit venkovního prostoru, přes den je navíc produkován proud a v noci řidiče obklopí příjemné teplé světlo z průsvitných a vysoce účinných OLED,“ podotkl Felix Görth, vedoucí oddělení Organických světelných diod a organické fotovoltaiky v BASF Future Business GmbH.

Projekt velmi působivě ukázal možnosti, které představují OLED. Prezentovaný systém je také dokladem kvality naší technologie při konstrukcích nových typů osvětlení, která mohou přispívat k vyšší kvalitě lidského života,“ doplnil Dietrich Bertram, vedoucí aktivit spojených s OLED u společnosti Philips.

BASF a Philips úzce spolupracují od roku 2006 v rámci tzv. „OLED 2015“ – iniciativy německého spolkového ministerstva pro vzdělávání a výzkum. BASF vyvíjí organické chemické materiály jako například barviva, která dále ve svém výzkumu a výrobě systému OLED využívá Philips.

Výhody technologie OLED spočívají jednak v jejich vysoké účinnosti, jednak použitá technologie umožňuje nová řešení designu. OLED jsou 1,8 mm tenké zdroje světla, které mohou být i průsvitné. Jimi vydávané záření je rozptýlené rovnoměrně po celé ploše, což zvyšuje komfort posádky vozu, protože oproti klasickým bodovým zdrojům neoslepují a vznikají díky nim méně ostré stíny.

Loni na podzim představila OLED modul založený na vlastní technologii VELVE OLED společnost Verbatime. Ten mohou využít světelní designéři, umělci, inženýři a architekti k rychlé a snadné realizaci kreativních osvětlovacích schémat. Modul obsahuje barevně laditelný a zarámovaný OLED panel se světelnou plochou o rozměru 123 krát 123 mm.

OLED osvětlení je flexibilní, lehké a jeho nejjemnější vrstvy jsou mnohonásobně tenčí než lidský vlas. Poskytuje jasné dynamické světlo a využívá dokonce ještě méně energie než technologie LED, takže i obrovské architektonické plochy mohou být osvětleny s minimem spotřebované energie.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít