OLED osvětlení se začíná prosazovat do automobilů i světelných panelů

06. února 2012, 09:33 - Dalibor Dostál
06. února 2012, 09:33

Úsporné a zdraví neškodné LED osvětlení se ještě plně neprosadilo na trhu a o slovo se již hlásí další vyspělá technologie – OLED, tedy organické světelné diody.  

 

Foto: BASF

Společný průlom ve vývoji technologie OLED ohlásily společnosti BASF a Philips. Technologie od nynějška může být integrována například i přímo do střech automobilů.

V off-line režimu zůstávají OLED průhledné a umožňují proto volný výhled do exteriéru. Po stisknutí tlačítka se osvětlí interiér vozu. Toto světelné řešení nenabízí ovšem pouze nové možnosti v designu, ale také umožňuje nové cesty v samotné konstrukci automobilů. Může již docházet ke kombinaci průsvitných OLED s rovněž průsvitnými solárními články.

Kombinace obou systémů dává řidičům jedinečný pocit venkovního prostoru, přes den je navíc produkován proud a v noci řidiče obklopí příjemné teplé světlo z průsvitných a vysoce účinných OLED,“ podotkl Felix Görth, vedoucí oddělení Organických světelných diod a organické fotovoltaiky v BASF Future Business GmbH.

Projekt velmi působivě ukázal možnosti, které představují OLED. Prezentovaný systém je také dokladem kvality naší technologie při konstrukcích nových typů osvětlení, která mohou přispívat k vyšší kvalitě lidského života,“ doplnil Dietrich Bertram, vedoucí aktivit spojených s OLED u společnosti Philips.

BASF a Philips úzce spolupracují od roku 2006 v rámci tzv. „OLED 2015“ – iniciativy německého spolkového ministerstva pro vzdělávání a výzkum. BASF vyvíjí organické chemické materiály jako například barviva, která dále ve svém výzkumu a výrobě systému OLED využívá Philips.

Výhody technologie OLED spočívají jednak v jejich vysoké účinnosti, jednak použitá technologie umožňuje nová řešení designu. OLED jsou 1,8 mm tenké zdroje světla, které mohou být i průsvitné. Jimi vydávané záření je rozptýlené rovnoměrně po celé ploše, což zvyšuje komfort posádky vozu, protože oproti klasickým bodovým zdrojům neoslepují a vznikají díky nim méně ostré stíny.

Loni na podzim představila OLED modul založený na vlastní technologii VELVE OLED společnost Verbatime. Ten mohou využít světelní designéři, umělci, inženýři a architekti k rychlé a snadné realizaci kreativních osvětlovacích schémat. Modul obsahuje barevně laditelný a zarámovaný OLED panel se světelnou plochou o rozměru 123 krát 123 mm.

OLED osvětlení je flexibilní, lehké a jeho nejjemnější vrstvy jsou mnohonásobně tenčí než lidský vlas. Poskytuje jasné dynamické světlo a využívá dokonce ještě méně energie než technologie LED, takže i obrovské architektonické plochy mohou být osvětleny s minimem spotřebované energie.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto…
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít