Okurkové mrakodrapy

31. srpna 2007, 13:18 - Hana Boříková
31. srpna 2007, 13:18

Ministerstvo kultury povolila výstavbu projektu City Epoque na Pankráci

Je okurková sezona, nejlepší doba na svolání tiskové konference k tématu ohrožení Prahy výškovými budovami. Takto hodnotí šéf magistrátního odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jan Kněžínek pozornost, kterou v minulých dnech novináři věnovali výroku ze zasedání Výboru světového dědictví UNESCO na Novém Zélandu. To mimochodem skončilo už 2. července. Z novinových titulků se čtenáři mohli dozvědět, že Praha je kvůli plánované výstavbě mrakodrapů na Pankráci a v Holešovicích zralá na vyškrtnutí ze seznamu památek UNESCO. Fakt, že o Praze a už vůbec ne o konkrétních projektech se v plénu zasedání ani nediskutovalo, české delegace se nikdo na nic nezeptal a že se ani v žádném návrhu neobjevila hrozba zařazení Prahy na seznam památek v ohrožení, nikdo příliš nezmiňoval.

Ano i ne.

Na novozélandském zasedání jednal o české metropoli výbor, jehož členy Češi nejsou. Výbor vycházel z podkladů, které mu dodala například protestující občanská sdružení, pražský magistrát nebo ministerstvo kultury. Na shromáždění byl potom přečten v rámci bloku Stav světových památek UNESCO (v něm se jednalo o řadě evropských měst, například Rize, Tallinu, Londýnu, Liverpoolu nebo Petrohradu) pouze závěrečný návrh: „Výbor světového dědictví vyjadřuje vážné znepokojení nad navrženými projekty výškových staveb v rámci ochranného pásma, které by mohly mít případně dopad na vizuální integritu historického jádra Prahy. Požaduje, aby ČR přezkoumala probíhající stavební projekty z pohledu jejich dopadů na výjimečné hodnoty světové památky.“ Jak rozdílně se dá toto poselství vykládat, ukázal například pohled zapáleného památkáře, který jej prezentoval jako varování, že s plánovanými mrakodrapy přijde vyškrtnutí Prahy ze seznamu, a developera přesvědčeného, že UNESCO vzalo výstavbu na pankrácké pláni na vědomí. Tuzemští odborníci vyslaní na zasedání výboru ale takové jasné soudy nevynášejí a charakterizují diplomatickou řeč výboru jako opatrně nekonkrétní závěr, za kterým je zbytečné hledat další skrytá poselství.

Víc nepátrejte.

Martina Pásková z ministerstva životního prostředí říká, že organizace na ochranu památek umí mluvit velmi konkrétně, když chce. „Výrok je tanec mezi vejci. Ani v UNESCO nepanuje jednotný názor na to, zda má být moderní architektura součástí center měst, či zda mají zůstat konzervativní,“ soudí. Národní památkový ústav vyslal na jižní polokouli Věru Kučovou, která míní, že stanovisko nelze bagatelizovat, ani jej ovšem nejde přeložit jako Zastavte stavby! „Praha se prostě bude muset s výškovými budovami vyrovnat a vymezit území, kde se budou moci stavět. Víc po ničem nepátrejte,“ říká. Na takové studii Praha podle šéfa památkářů Kněžínka pracuje a měla by být hotová v listopadu. Dalším překladatelem zapeklitého výroku – tentokrát trochu z nutnosti – se stalo ministerstvo kultury. Úřad totiž přerušil v červnu správní řízení o povolení dvou mrakodrapů firmy ECM na pankrácké pláni s tím, že rozhodne, až se k ožehavému projektu, který momentálně reprezentuje současnou diskusi o výškové podobě města, vysloví výbor UNESCO. Ministerstvo se domnívá, že výbor sice vyjádřil znepokojení nad možným ohrožením hodnot Pražské památkové rezervace, ale na rozdíl od jiných projednávaných kauz - například Drážďan, Rigy nebo Petrohradu - se k zamýšleným stavbám nevyjádřil zamítavě. „Kdyby hrozilo, že nová výstavba nějak výrazněji naruší jedinečné historické panoráma Prahy, zcela logicky by se tento projekt stal oprávněně terčem ostré kritiky a případného odejmutí ochranného statutu Praze,“ říká Daniel Herman z ministra kultury. Jak ale dodává, úředníci předpokládají, že plánovaná urbanistická koncepce bude vycházet z aktuálního stavu a dokáže citlivě zasadit nové stavby do celkového kontextu Prahy. „Ministerstvo kultury proto při svém rozhodování podle doporučení výboru znovu pečlivě zvážilo všechny možné dopady na hodnoty historického centra Prahy,“ uzavírá Herman. Koncem minulého týdne se resort kultury ztotožnil se stanoviskem pražského magistrátu a výstavbu projektu City Epoque povolil.

Pankrácký svéráz. Bouřlivý spor o diskutovaném projektu pražských mrakodrapů – dvou třicetipatrových věží ve tvaru V, které mají být vysoké 104 metrů stejně jako bývalé sídlo Motokovu – se vede již od roku 1999. Obrátky však nabral loni. Odbor památkové péče pražského magistrátu se k dostavbě „dvou vykotlaných zubů“ vyjádřil kladně, občanská sdružení se však obrátila s protesty na ministerstvo kultury. To jim jako odvolací orgán vyhovělo, následně se magistrát s jejich připomínkami vypořádal a vydal nové souhlasné stanovisko. Občanská sdružení se opět odvolala a věc znovu skončila na resortu kultury. Ten nakonec výstavbu projektu City Epoque povolil.

Holešovice před bojem. Přestože skupina J&T tvrdí, že ani nejvyšší varianta s více než 40 patry (zhruba 160 metrů) plánovaných mrakodrapů u Vltavy nijak nenaruší panorama města a nepřevýší dominantní stavby metropole, odpůrci už vytáhli do boje a tvrdí, že holešovické budovy rozbijí město.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít