Okovy solárního dědictví

16. listopadu 2010, 17:23 - Petr Kužel
16. listopadu 2010, 17:23

Manažerský panel

Všem je zřejmé, že zákon o podpoře alternativních zdrojů energie, schválený předchozím parlamentem a vládou, je koncipován velmi špatně. Hospodářská komora České republiky věnuje tomuto problému značnou pozornost už delší dobu. Počátkem letošního roku její energetická sekce analyzovala možné dopady bouřlivého rozvoje fotovoltaické energetiky, varovala před nimi tehdejší vládu a sama začala hledat řešení. Nakonec vládě poskytla řadu návrhů opatření. Ty ve svém důsledku znamenají celkově přijatelný nárůst cen elektrické energie u podnikatelů a domácností o 5,5 procenta v příštím roce. Opatřeními jsou zvýšení poplatku za vynětí z půdního zemědělského fondu, zavedení 26procentní daně pro sluneční elektrárny uvedené do provozu v letech 2009 až 2010 a zavedení darovací daně na emisní povolenky přidělené elektrárenským společnostem v letech 2011 až 2012.
Chápeme rozhořčení provozovatelů fotovoltaických elektráren, že se pro ně mění podmínky a státem na dlouhou dobu garantované výhody se de facto snižují. Vždyť právě kvůli výhodným státem garantovaným výkupním cenám se rozhodli do fotovoltaiky investovat. Státní garance jistě ovlivnily i úvahy a přístup bank při poskytování úvěrů na tyto projekty.
Na druhé straně je ale také fakt, že špatný legislativní krok zajistil pro tento obor tak výhodné podmínky, jaké v žádné jiné evropské zemi nejsou. Zároveň ohrozil rozvoj české ekonomiky a zdejší firmy snad ve všech oborech vystavil riziku snížení konkurenceschopnosti. A pokud by nyní nedošlo na opatření, která mají zabránit enormnímu nárůstu cen elektřiny, pak by vysoké energetické náklady mnohé firmy přivedly k zániku.
Dalším důsledkem by pak bylo zvýšení nezaměstnanosti. Stát by méně vybral na daních, zato více by vydal na různých sociálních dávkách. Opatření na snížení negativních dopadů vysokých výkupních cen za fotovoltaickou elektřinu jsou tedy vyšším zájmem a jsou nezbytná. Okovů, které nám uvazuje špatná legislativní norma, je třeba se zbavit dříve, než začnou citelně a bolestivě svazovat podnikání i celé české hospodářství.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít