Okno do vaší duše

01. září 2003, 00:00 - KAROLINA KAMBERSKÁ, styl@profit.cz
01. září 2003, 00:00

KDYŽ SE STĚHUJEME DO NOVÉHO BYTU NEBO ZAŘIZUJEME VLASTNÍ KANCELÁŘ, MÁME ČASTO PŘED SEBOU "POLE NEORANÉ". MÍSTU, VE KTERÉM JE JEN PODLAHA, STĚNY, MOŽNÁ PÁR ZÁKLADNÍCH KOUSKŮ NÁBYTKU, MUSÍME TEPRVE VDECHNOUT KUS SVÉ OSOBITOSTI.

V kanceláři volte spíše jednoduchý a střízlivý styl

KDYŽ SE STĚHUJEME DO NOVÉHO BYTU NEBO ZAŘIZUJEME VLASTNÍ KANCELÁŘ, MÁME ČASTO PŘED SEBOU „POLE NEORANÉ“. MÍSTU, VE KTERÉM JE JEN PODLAHA, STĚNY, MOŽNÁ PÁR ZÁKLADNÍCH KOUSKŮ NÁBYTKU, MUSÍME TEPRVE VDECHNOUT KUS SVÉ OSOBITOSTI.

Výběr nábytku a doplňků bývá většinou jednoduchý - každý z nás má už mnoho let jasnou představu o tom, co se mu líbí, a dokáže ji snadno realizovat (nebo sejí alespoň přiblížit, pokud do začátku není dost peněz…). Paradoxně kamenem úrazu může být drobnost, která nás na první pohled vůbec nenapadne - patří k interiéru jaksi samozřejmě, nenápadně jako strop nebo práh u dveří - okna. Divíte se, proč může být okno problematickým místem? Tedy proto, že v něm se střetává pohled zevnitř domu s pohledem zvenčí. Pokud chcete okno „zabydlet“ s citem, nesmíte zapomenout i na ducha, kterého bude vyzařovat ven.

SOULAD STYLŮ

Otřesným příkladem tohoto opominutí bývají nedělená plastová okna ve starých domech. Majitel si to ovšem často ani neuvědomí, protože do jeho interiéru toto okno zapadá bez problémů. Pokud ignorujete styl, který má váš dům „zvenčí“, můžete si místnost zařídit jakkoliv, od historizujícího stylu se spoustou starožitností, až po supermoderní purizmus, ve kterém může být plastové téměř všechno - k němu pak nové okno bude ladit dokonale. Škoda, že pohled zvenčí vyvolává většinou zděšení… Tento princip se ovšem dá rozšířit na jakékoliv úpravy a dekorace oken. Záclony, závěsy, žaluzie, rolety, okenní obrázky či květiny, to všechno by mělo působit stejně dobře jak do interiéru, tak i do exteriéru.

DOMA ZVOLTE FANTAZII

Čím víc je vaše představa o ideálním stylu bydlení v souladu s celkovou architekturou domu, tím máte jednodušší úkol. Když bydlíte v secesním domě a preferujete starožitný nábytek a perské koberce, jistě si také pořídíte sametové závěsy do oken a do nenápadných keramických květináčů na parapety rozestavíte bramboříky a klívie. Pokud ovšem toužíte po jednoduchém nábytku křiklavých barev od současných designérů, nezbude vám, než na okně najít kompromis. Nebudou jím ale asi červené hliníkové žaluzie, které byste si do oken dali v novostavbě. Ideálním kompromisem ve všech těchto sporných situacích bývají jednoduché průsvitné záclony (bez jakýchkoliv vzorů) - působí jemně. A přitom jsou velmi univerzální.

NECHTE OKNA „NAHÁ“

V dnešní době už se upouští od systému závěs + záclona. Pokud si to můžete jen trochu dovolit, nechtě přes den okna „nahá“, jen se závěsy ležérně povlávajícími po stranách. Závěsy ale nejsou jedinou možností, jak se bránit pohledům z oken protilehlých domů. Vybrat si můžete i populární žaluzie nebo rolety. Se žaluziemi buďte však velmi opatrní. Běžné typy udělají ve většině domácích interiérů medvědí službu. Působí studeně, neútulně, kancelářsky (v tom horším slova smyslu). Alternativou mohou být dřevěné žaluzie, používané v jižních zemích. Výjimkou bývají velmi moderní puristické interiéry, kam běžné žaluzie dobře zapadají.

STÍN OKENIC

Možná potřebujete kvalitní ochranu před slunečními paprsky. Pak stojí zato zvážit kromě žaluzií i dřevěné okenice žaluziového typu a také všechny typy rolet - oblíbené (a půvabné) bambusové, ale i látkové či klidně papírové. Pokud si vyberete mezi záclonami, závěsy, roletami a žaluziemi, zbývá vám ještě radostný úkol doplnit do okna další dekorace, především květiny.

V KANCELÁŘI STŘÍZLIVĚ

Jako by i okna měla svůj „business look“, v kanceláři byste si rozesmátá sluníčka a velikonoční zajíčky na oknech měli odpustit, i když víte s jistotou, že vám zvedají náladu. Tedy samozřejmě v případě, že kancelář používáte i k reprezentačním účelům a navštěvují vás zde obchodní partneři. Pak je důležité, aby působila stejně důstojně a uměřeně jako vy. Zatímco v bytě vám žaluzie nemusí udělat dobrou službu, v kanceláři bývají mnohem přijatelnější. I tady ovšem dbejte na vhodnou a zajímavou barvu - například jemné pastely v souladu s interiérem budou působit lépe, než nejběžnější neurčitá šedobéž. Kancelář by měla působit jednoduše a upraveně, proto se i při výzdobě oken vyhněte zbytečným komplikacím. Ovšem květiny živé by neměly chybět ani tam, kde pracujete. Mělo by jít o několik větších rostlin v elegantních květnících.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít