Okno do vaší duše

01. září 2003, 00:00 - KAROLINA KAMBERSKÁ, styl@profit.cz
01. září 2003, 00:00

KDYŽ SE STĚHUJEME DO NOVÉHO BYTU NEBO ZAŘIZUJEME VLASTNÍ KANCELÁŘ, MÁME ČASTO PŘED SEBOU "POLE NEORANÉ". MÍSTU, VE KTERÉM JE JEN PODLAHA, STĚNY, MOŽNÁ PÁR ZÁKLADNÍCH KOUSKŮ NÁBYTKU, MUSÍME TEPRVE VDECHNOUT KUS SVÉ OSOBITOSTI.

V kanceláři volte spíše jednoduchý a střízlivý styl

KDYŽ SE STĚHUJEME DO NOVÉHO BYTU NEBO ZAŘIZUJEME VLASTNÍ KANCELÁŘ, MÁME ČASTO PŘED SEBOU „POLE NEORANÉ“. MÍSTU, VE KTERÉM JE JEN PODLAHA, STĚNY, MOŽNÁ PÁR ZÁKLADNÍCH KOUSKŮ NÁBYTKU, MUSÍME TEPRVE VDECHNOUT KUS SVÉ OSOBITOSTI.

Výběr nábytku a doplňků bývá většinou jednoduchý - každý z nás má už mnoho let jasnou představu o tom, co se mu líbí, a dokáže ji snadno realizovat (nebo sejí alespoň přiblížit, pokud do začátku není dost peněz…). Paradoxně kamenem úrazu může být drobnost, která nás na první pohled vůbec nenapadne - patří k interiéru jaksi samozřejmě, nenápadně jako strop nebo práh u dveří - okna. Divíte se, proč může být okno problematickým místem? Tedy proto, že v něm se střetává pohled zevnitř domu s pohledem zvenčí. Pokud chcete okno „zabydlet“ s citem, nesmíte zapomenout i na ducha, kterého bude vyzařovat ven.

SOULAD STYLŮ

Otřesným příkladem tohoto opominutí bývají nedělená plastová okna ve starých domech. Majitel si to ovšem často ani neuvědomí, protože do jeho interiéru toto okno zapadá bez problémů. Pokud ignorujete styl, který má váš dům „zvenčí“, můžete si místnost zařídit jakkoliv, od historizujícího stylu se spoustou starožitností, až po supermoderní purizmus, ve kterém může být plastové téměř všechno - k němu pak nové okno bude ladit dokonale. Škoda, že pohled zvenčí vyvolává většinou zděšení… Tento princip se ovšem dá rozšířit na jakékoliv úpravy a dekorace oken. Záclony, závěsy, žaluzie, rolety, okenní obrázky či květiny, to všechno by mělo působit stejně dobře jak do interiéru, tak i do exteriéru.

DOMA ZVOLTE FANTAZII

Čím víc je vaše představa o ideálním stylu bydlení v souladu s celkovou architekturou domu, tím máte jednodušší úkol. Když bydlíte v secesním domě a preferujete starožitný nábytek a perské koberce, jistě si také pořídíte sametové závěsy do oken a do nenápadných keramických květináčů na parapety rozestavíte bramboříky a klívie. Pokud ovšem toužíte po jednoduchém nábytku křiklavých barev od současných designérů, nezbude vám, než na okně najít kompromis. Nebudou jím ale asi červené hliníkové žaluzie, které byste si do oken dali v novostavbě. Ideálním kompromisem ve všech těchto sporných situacích bývají jednoduché průsvitné záclony (bez jakýchkoliv vzorů) - působí jemně. A přitom jsou velmi univerzální.

NECHTE OKNA „NAHÁ“

V dnešní době už se upouští od systému závěs + záclona. Pokud si to můžete jen trochu dovolit, nechtě přes den okna „nahá“, jen se závěsy ležérně povlávajícími po stranách. Závěsy ale nejsou jedinou možností, jak se bránit pohledům z oken protilehlých domů. Vybrat si můžete i populární žaluzie nebo rolety. Se žaluziemi buďte však velmi opatrní. Běžné typy udělají ve většině domácích interiérů medvědí službu. Působí studeně, neútulně, kancelářsky (v tom horším slova smyslu). Alternativou mohou být dřevěné žaluzie, používané v jižních zemích. Výjimkou bývají velmi moderní puristické interiéry, kam běžné žaluzie dobře zapadají.

STÍN OKENIC

Možná potřebujete kvalitní ochranu před slunečními paprsky. Pak stojí zato zvážit kromě žaluzií i dřevěné okenice žaluziového typu a také všechny typy rolet - oblíbené (a půvabné) bambusové, ale i látkové či klidně papírové. Pokud si vyberete mezi záclonami, závěsy, roletami a žaluziemi, zbývá vám ještě radostný úkol doplnit do okna další dekorace, především květiny.

V KANCELÁŘI STŘÍZLIVĚ

Jako by i okna měla svůj „business look“, v kanceláři byste si rozesmátá sluníčka a velikonoční zajíčky na oknech měli odpustit, i když víte s jistotou, že vám zvedají náladu. Tedy samozřejmě v případě, že kancelář používáte i k reprezentačním účelům a navštěvují vás zde obchodní partneři. Pak je důležité, aby působila stejně důstojně a uměřeně jako vy. Zatímco v bytě vám žaluzie nemusí udělat dobrou službu, v kanceláři bývají mnohem přijatelnější. I tady ovšem dbejte na vhodnou a zajímavou barvu - například jemné pastely v souladu s interiérem budou působit lépe, než nejběžnější neurčitá šedobéž. Kancelář by měla působit jednoduše a upraveně, proto se i při výzdobě oken vyhněte zbytečným komplikacím. Ovšem květiny živé by neměly chybět ani tam, kde pracujete. Mělo by jít o několik větších rostlin v elegantních květnících.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít