Okna jsou vizitkou kancelářských budov

14. června 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
14. června 2004, 00:00

Říká se, že dobrý vzhled stavby zajistí správně vybraná okna. Neplatí to jen o rodinných domcích, ale i o kancelářských budovách. Tyto budovy jsou ovšem specifické a požadavky na okna jsou jiné než u bytových budov.

Výběr vhodného okna určuje kvalitu i kvantitu osvětlení v místnosti, má také velmi výrazný vliv na pracovní podmínky v dané kanceláři. Práce v místnosti s nezastíněným oknem směřujícím k jihu či jihozápadu se ve slunečných letních dnech může změnit v peklo. Základními kritérii při výběru vhodných oken pro kancelářské prostory je tedy jejich tvar, dále materiál, ze kterého je vyrobený rám, a míra propustnosti přirozeného denního světla okenní výplní. Ta by měla v létě působit jako ochrana před průnikem slunečních paprsků do kanceláře, v zimě pak zase jako tepelný izolátor, který brání průniku tepla z místnosti ven či chladu z vnějšího prostředí do místnosti.

ZÁKLADEM JE SPRÁVNÁ VELIKOST

Ač dnešním módním trendem je stavět moderní kancelářské budovy buď přímo ze skla, nebo do nich montovat velkoplošná skleněná okna většinou s kovovým rámem, staví či rekonstruují se i kancelářské budovy s běžnými typy oken.

Správné okno musí být tak velké, aby zajistilo dostatečný přísun přirozeného denního světla do místnosti. Obecně se doporučuje, aby okna tvořila až polovinu celkové podlahové plochy dané kanceláře. Příliš malá okna propustí do místnosti málo světla, velké skleněné plochy zase většinou způsobují pocit nežádoucího otevření vůči okolnímu světu.

Druhým kritériem při výběru vhodného okna je materiál použitý na rám. V dnešní době ustupuje zájem o klasická dřevěná okna, která vyklízejí své pozice oknům plastovým. Výhodou plastu je zejména jeho dlouhá životnost a ve srovnání se dřevem i nižší cena, odpadá také nutnost pravidelné údržby okenních rámů.

Dřevěná okna se používají zejména tam, kde je nutné zachovat původní ráz budovy. Jejich nevýhodou je o něco vyšší cena než u plastových oken a především potřeba pravidelné údržby. Dříve se tato okna dělala pouze z masivu, dnešní eurookna se vyrábějí z lepených kousků dřeva. Běžné dřevěné okno je přibližně l,5krát dražší než plastové, záleží však na kvalitě okenní výplně, rámu i na výrobci. Nelze ale jednoznačně určit, který typ rámu je nejlepší, vždy záleží na hlediscích vzhledových, technických a ekonomických.

Posledním typem okenního rámu jsou kovové rámy, do kterých se dávají velkoplošná okna.

OKNO MUSÍ DOBŘE IZOLOVAT

Po výběru rámu nastává výběr vhodné okenní výplně. Sklo musí mít zejména dobré tepelně izolační vlastnosti. Na trhu jsou dokonce skla, která jsou částečně zabarvená a slouží tedy i jako zastínění před sluncem. Sklo slouží také jako ochrana před hlukem, v některých případech je nutné použít sklo odolné proti rozbití.

Zvyšování tepelné izolace oken se dosahuje zvýšením počtu skel a tím i vzduchových dutin mezi nimi. Nejjednodušší konstrukční provedení okenního dvojskla se skládá ze dvou vrstev skleněných tabulí, mezi kterými je vzduch. Existuje však celá řada variant uspořádání skel v okně tak, aby okno odpovídalo požadavkům uživatele nemovitosti. Více skleněných tabulí v okně ale zvyšuje váhu okenní výplně, což se musí následně projevit i ve výběru vhodného rámu.

STŘEŠNÍ OKNA

V zájmu maximálního využití prostoru v domě vznikají dnes i kanceláře v podkroví objektů či ve speciálně postavených nástavbách. Tady se uplatňuje zvláštní stavební prvek - střešní okno. Při jeho volbě platí prakticky stejné zásady jako při výběru běžného okna na svislých stěnách domu. Musí se tedy dbát na jeho estetický vzhled, vhodný materiál a hodící se výplň. Rovněž střešní okna se vyrábějí jak ze dřeva, tak z plastu, podobná je i nabídka okenních výplní. Střešní okna se volí většinou menší a ve větším počtu. Osvětlení místnosti přirozeným světlem ze střešních oken bývá při dobré volbě jejich umístění a počtu často výrazně lepší než v kancelářích se svislými okny.

DRUHY OKENNÍCH RÁMŮ

dřevěné eurookno:

* vyrobeno z přírodního materiálu

* vyšší cena

* nutnost pravidelné údržby

* velmi dobré izolační vlastnosti plastové okno:

* nižší cena

* vyšší životnost

* není třeba údržba

* stálobarevnost

* drží tvar

* velmi dobré izolační vlastnosti kovové rámy:

* vysoká hmotnost

* vhodné pro velké skleněné výplně střešní okna:

* nutný zásah do střešní krytiny

* větší počet menších oken

* mohou lépe zajistit osvětlení místnosti

* potřeba řádného těsnění proti případnému pronikání vody kolem oken

NA CO DBÁT PŘI VÝBĚRU OKNA

* na správnou velikost

* na výběr vhodného materiálu rámu

* na dobrou tepelnou I zvukovou izolaci okenní výplně

* na vhodné zaclonění

* na jednoduchost montáže

* na rozumný poměr kvality a ceny

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail…
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Technologie
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít