Odstraní zákon o anonymních akciích korupci?

05. března 2013, 10:29 - František Korbel, Jan Chvojka
05. března 2013, 10:29

Je vládní zákon o opatřeních ke zvýšení transparentnosti akciových společností dostatečně přísný? Zabrání tato norma praní špinavých peněz a neprůhlednému čerpání z veřejných zdrojů prostřednictvím veřejných zakázek i přesto, že neobsahuje například původně deklarovanou povinnost pro akciové společnosti vstupující do transakcí s veřejnou sférou zveřejňovat své vlastníky, a přesto, že se týká pouze českých firem?

PRO: František Korbel, náměstek ministra spravedlnosti

Vyvážené řešení

Návrh zákona o některých opatřeních ke zvýšení transparentnosti akciových společností reaguje na závazek vlády navrhnout legislativu co nejvíce omezující anonymní vlastnictví obchodních společností, přičemž návrh řeší tento problém regulací listinných akcií na majitele tak, aby šlo identifikovat akcionáře akciové společnosti ve všech případech.

Navrhovaná úprava nabízí akciovým společnostem tři možnosti řešení. Pokud akciová společnost bude chtít zachovat akcie na majitele, bude muset povinně provést buď jejich zaknihování u Centrálního depozitáře, nebo jejich imobilizaci, tedy fyzické uložení, u banky.

Jestliže si akciová společnost žádnou z výše uvedených variant nevybere, budou se její listinné akcie na majitele fikcí konstruovanou v souladu se zákonem považovat od 1. ledna 2014 za listinné akcie na jméno. Návrh dále upravuje, jakým způsobem mají akciové společnosti transformaci listinných akcií na majitele provádět.

Návrh zákona navazuje na již platnou rekodifikaci občanského práva, zejména pak na zákon o obchodních korporacích. Samostatný zákon je připraven takovým způsobem, aby zbytečně nenutil akciové společnosti do dalších nákladů.

Ministerstvo spravedlnosti se snažilo o vyvážené řešení, které umožní větší transparentnost s respektem k ústavní garanci soukromého vlastnictví. Jedná se o jedno z řady opatření, které nekalé praktiky zkomplikuje. Problematiku veřejných zakázek je nicméně nutné řešit na platformě zákona o veřejných zakázkách.

PROTI: Jan Chvojka, poslanec ČSSD a člen Ústavně právního výboru PSP ČR

Praní špinavých peněz nezabrání

ČSSD již několikrát navrhovala úplné zrušení anonymních akcií. Tyto návrhy byly bohužel vždy ze strany vládních poslanců zamítnuty. Tento vládní zákon o opatřeních ke zvýšení transparentnosti akciových společností ovšem ČSSD považuje za nedostačující pokus o to, aby se v ČR zamezilo bujení už tak dost rozšířené korupce.

Zákon obsahuje dva způsoby, jak se domoci transparentnosti akciových společností. Prvním je zaknihování akcií, kdy má každá akcie svého majitele a jeho jméno je dohledatelné v jednotném Centrálním depozitáři. Druhým způsobem je tzv. imobilizace akcií u bankovních ústavů.

Na rozdíl od prvního způsobu zde bohužel bude vlastnictví dohledatelné u desítek bankovních ústavů jen pro konkrétní účely Policie ČR, státního zastupitelství či soudů. To je podle nás zcela v rozporu s deklarovanou ideou jednoduché dohledatelnosti vlastnictví. Za jedinou správnou možnost považujeme první variantu, kdy informace o vlastnících bude moci mít úplně každý.

Dalším problémem je to, že zákon řeší pouze české firmy. Pokud bude chtít potenciální korupčník zůstat v anonymitě, založí si firmu např. na Kypru. Zrušení akcií na majitele se ho nebude týkat, protože nebude mít české akcie.

Zákon tedy považujeme pouze za první krok na dlouhé cestě k rozkrytí anonymních akcionářů. Praní špinavých peněz a neprůhlednému čerpání veřejných zdrojů prostřednictvím veřejných zakázek bohužel nezabrání, nanejvýše je ztíží.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít