Odstěhovat se za prací? Nepřipadá v úvahu ani v krizi

19. srpna 2009, 04:46 - Veronika Skálová, <a href="http://www.aktualne.cz">Aktuálně.cz</a>
19. srpna 2009, 04:46

Udržet si práci co nejdéle, klidně za ní hodinu dojíždět a měnit ji jen při mimořádně výhodné nabídce. Ekonomická recese mění způsob, jakým se lidé na trhu práce v České republice chovají. Podle personálních agentur si jejich klienti práce stále více váží.

Autor: Luděk Vycpálek

„Lidé jsou ochotni akceptovat podmínky, které by pro ně dřív byly nepřijatelné. Nehoní se tolik jen za vidinou vyšší mzdy, dobře si uvědomují, že pokud změní práci, octnou se znovu ve zkušební době, kde jsou nejvíce ohrožení v případě snižování stavu,“ poznamenal marketingový manažer personální agentury Manpower Jiří Halbrštát.

Dočasná práce? V krizi klidně

Tuto tendenci potvrzuje i čerstvý průzkum personální agentury Grafton, která změny zjišťovala mezi 2500 uchazeči o práci.

„Ekonomická situace a nízký počet pracovních nabídek nutí uchazeče zvažovat všechny typy pracovních smluv. Evidujeme například zvýšený zájem o smlouvy na dobu určitou. Podle našeho průzkumu by vzhledem k ekonomické situaci takovou smlouvu akceptovalo přes 40 procent dotázaných uchazečů,“ upozornil Milan Novák, manažer společnosti Grafton pro Českou republiku.

Podle něj také ubývá lidí, kteří by chtěli měnit práci častěji než jednou za čtyři roky. „Jako optimální dobu u jednoho zaměstnavatele vidí 77 procent dotázaných období delší než 4 roky, 42 procent z nich dokonce dobu delší než 6 let. Situace je však jiná, pokud se podíváme na dobu, kterou jsou lidé ochotni vydržet na jedné pracovní pozici,“ upozornil Novák.

V takovém případě je nejvíce uchazečů ochotno strávit ve stejném postavení maximálně čtyři roky, velká je i skupina ambicióznějších jedinců, kteří bez povýšení vydrží ve firmě maximálně dva roky.

Stěhovat se? V žádném případě

Krize také prodloužila dobu, kterou jsou Češi ochotní strávit na cestě za prací. Podle předchozího průzkumu agentury Grafton je více než polovina uchazečů o práci ochotna cestovat déle než 45 minut.

Přizpůsobení se nové práci však má své hranice. I nadále platí, že přes 40 procent lidí není ochotných se za prací přestěhovat. „Mezi těmi, kdo by se za prací přestěhovali, je pak nejvíce těch, kteří by kvůli odpovídající pracovní nabídce klidně opustili Českou republiku. Tuto možnost potvrdilo téměř 30 procent respondentů,“ dodal Milan Novák.

Trend běžný v západní Evropě a Spojených státech, kdy jsou lidé ochotni se za prací přestěhovat i s celou rodinou na druhou stranu své země, tak do České republiky stále ještě nedoputoval.

„Češi mají na svůj rodný region velmi silné vazby, stěhování za prací je nejčastější u vysokoškoláků, kteří odejdou do velkého města na univerzitu, navážou tam kontakty a už tam zůstanou,“ doplnil Jiří Halbrštát.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Technologie
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít