ODS před prahem Strakovy akademie

13. prosince 2004, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
13. prosince 2004, 00:00

STRANICKÝ KONGRES ANALÝZA Pro ODS začal boj o sněmovnu. Završila by tak vítěznou sérii, která začala volbou hlavy státu, pokračovala přes volby do Evropského parlamentu a zatím skončila senátními a krajskými volbami.

STRANICKÝ KONGRES

**ANALÝZA

Pro ODS začal boj o sněmovnu. Završila by tak vítěznou sérii, která začala volbou hlavy státu, pokračovala přes volby do Evropského parlamentu a zatím skončila senátními a krajskými volbami.

I když výzkumy veřejného mínění ukazují, že by měla ODS po dvou volebních obdobích opět vstoupit do Strakovy akademie předními dveřmi, vyhráno nemá. Ostatně průzkumy volebních preferencí před minulými volbami do sněmovny naznačovaly rovněž vítězství občanských demokratů. Nakonec ji však převálcovala Špidlova staronová ČSSD. Jak je ale vidět, rošáda na vrcholku stranické pyramidy nemusí zabírat vždy a všude. Zatímco ODS pokus přepřáhnout vyšel, sociálním demokratům to napodruhé nevyšlo. A to přes výsledky výzkumů, které dělaly ze Stanislava Grosse dlouho nejoblíbenějšího politika. I o tuto pozici nakonec Grosse připravil čestný předseda ODS Klaus, jenž pro stranu znamená určitě pěkných pár procent navíc, aniž by musela hnout prstem. Daleko podstatněji než postavení jednotlivých osobností však zatím ODS hraje do karet změna společenského klimatu. Ve veřejném diskurzu se začínají na prvních místech objevovat taková témata, jako je zadlužení veřejných rozpočtů, vysoké zdanění, neefektivnost veřejných služeb - vesměs taková, která donedávna zajímala pouze podnikatele. A zatímco na Jánském vršku mají v řešení těchto témat jasno a strana je ideologicky jednotná, v Lidovém domě tápou a strana stojí před faktickým rozdělením. Pro ODS není zatím vážným nebezpečím ani KSČM, která postupně začíná přebírat roli levicového hegemona. O konkurenci napravo pak ani vidu, ani slechu. Konečný úspěch ovšem bude nakonec záviset i na tom, jakým způsobem se současné možnosti podaří pokongresové ODS prodat. Mezi reformním zbožím bude totiž nabízet řadu produktů, jejichž aplikace může bolet. Z projevu Mirka Topolánka pod čarou zaznělo, že hodlá stranu řídit jako firmu. Spojit ideologii s marketingem u nás ještě nikdo nezkusil. Jak ale bude tato firma nakonec prosperovat, zda skončí v zisku, či ve ztrátě, se dozvíme za 18 měsíců. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít