ODS: Nabízíme práci, ne almužnu

22. března 2010, 13:00 - Libuše Frantová
22. března 2010, 13:00

Podpora zaměstnavatelů, kteří vytvoří nové pracovní místo, podpora částečných úvazků, práce z domu nebo zaměstnávání absolventů škol a starších lidí je podle ODS řešením k pružnějšímu trhu práce.

ODS využívá ve své kampani postav Václava Dobráka a Marie Slušné, kteří se zajímají, co se děje s jejich daněmi.

Autor: ČTK

Občanští demokraté představili minulý týden dvanáct hlavních kroků, které by měly již v roce 2011 zajistit vytvoření 170 tisíc pracovních míst v soukromém sektoru. Za celé volební období, pokud by sněmovní volby vyhrála ODS, by podle odhadů mělo vzniknout až 350 tisíc míst.

„Schopnost vytvořit pracovní místa odlišuje pravicovou stranu od levicové. Levice směřuje k bankrotu a vysoké nezaměstnanosti, my nenabízíme almužny a dárečky, ale práci,“ prohlásil předseda ODS Mirek Topolánek. Podle děkana Národohospodářské fakulty VŠE Jiřího Schwarze statistiky Ministerstva práce a sociálních věcí za posledních patnáct let svědčí o tom, že tvorba pracovních míst byla doménou pravicových vlád. „Zaměstnanost více závisí na tom, kdo vládl, než jak si vede ekonomika,“ uvádí Schwarz.

Cesta k novým místům

Jaká opatření povedou k tvorbě nových pracovních míst? Například zaměstnavatel, který vytvoří nové pracovní místo na dobu neurčitou pro nezaměstnaného, absolventa nebo rodiče po skončení rodičovské, dostane na jeden rok slevu 3600 korun na sociálním pojištění. Stát za něj také na dva roky převezme garanci výplaty 75 procent případného čtyřměsíčního odstupného s měsíční výpovědní lhůtou. Analytici potvrzují, že by toto opatření ke vzniku nových míst spolu s oživující ekonomikou určitě přispělo. Zaměstnavatelé se po nedávné vlně propouštění, které je stálo obrovské náklady, obávají přijímat nové zaměstnance, i když získají zakázky, protože další náklady na odstupné už by neunesli.

Pomoci by podle ODS mohla i podpora pro nezaměstnané, kteří začnou podnikat jako živnostníci. Po celou podpůrčí dobu by jim měla zůstat plná výše podpory v nezaměstnanosti. Případnému zneužití by mělo zabránit, že by této výhody mohli využít jen jednou za deset let.

Cílem je pružný pracovní trh

Cestami, jak zpružnit pracovní trh, je podpora částečných úvazků, výhodnější práce na dohodu, uvolnění smluv na dobu určitou, zavedení pružnější pracovní doby nebo částečných úvazků. ODS chce povolit řetězení pracovních smluv na dobu určitou. Po dobu pěti let, do úplného odeznění hospodářské krize, by neplatila žádná omezení, a firmy by tak mohly pružněji reagovat na pokles nebo růst zakázek. Rozsah zaměstnání na základě dohody o provedení práce by se měl prodloužit ze současných 150 na 300 hodin.

Občanští demokraté chtějí rovněž odlišit případy, kdy zaměstnanec přijde o práci z popudu zaměstnavatele a kdy odejde z vlastního rozhodnutí. Pokud by sám dal výpověď, nepřišel by sice o podporu, ale byla by mu krácena na 45 procent.

ODS také odmítá další zatěžování podnikání, které plánuje ČSSD.

„Nepřipustíme zvýšení sociálního pojištění a daní z příjmů pro firmy a živnostníky. Pokud tomu nezabráníme, přijde o práci 60 tisíc lidí,“ říká Topolánek.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít