ODS na Vysočině posílila

30. října 2006, 00:00 - admin
30. října 2006, 00:00

KOMUNÁLNÍ VOLBYVe všech pěti bývalých okresních městech na Vysočině zvítězila v komunálních volbách s převahou ODS. V zastupitelstvech získala 41 mandátů - o osm víc než minule.Nejvíce hlasů, přes 35 procent, získala ODS v Pelhřimově. Na první příčku se z předchozích třetích pozic dostala i v Havlíčkově Brodě a v Třebíči.

KOMUNÁLNÍ VOLBY Ve všech pěti bývalých okresních městech na Vysočině zvítězila v komunálních volbách s převahou ODS. V zastupitelstvech získala 41 mandátů - o osm víc než minule. Nejvíce hlasů, přes 35 procent, získala ODS v Pelhřimově. Na první příčku se z předchozích třetích pozic dostala i v Havlíčkově Brodě a v Třebíči. Mírně si polepšila ČSSD, druhá nejsilnější strana v kraji. Získala 26 mandátů, o dva více. Naopak KSČM ztratila čtyři mandáty, má jich nyní 22. Lidovci přišli o tři mandáty, mají jich 15. Zelení získali stejně, šest zastupitelů v bývalých okresních městech. SNK ED zasednou nově na 11 křesel. NEJRYCHLEJI SE ROZHODLO V PELHŘIMOVĚ S povolebním jednáním byli nejrychleji hotovi v Pelhřimově. Tam bude další čtyři roky vládnout koalice ODS, ČSSD, KDU-ČSL a SNK ED. V sedmičlenné radě budou podle uzavřené koaliční dohody tři zástupci ODS, dva z ČSSD a po jednom pak z SNK ED a KDU-ČSL. Vítězní občanští demokraté získali post starosty a místostarosty, v čele města by měl zůstat Leopold Bambula. JIHLAVA: DO OPOZICE ODS

Povolební koalici v Jihlavě utvoří ČSSD, KSČM, SNK ED a uskupení Nezávislí občané Jihlavy. Pravicový blok, tvořený vítěznou ODS, která ve volbách získala 11 mandátů, a KDUČSL se Stranou zelených, skončí v opozici.

Strany pravicového bloku už před volbami zásadně odmítly jakoukoli povolební spolupráci s komunisty, zatímco ostatní strany ji nevylučovaly. Pro další vývoj byly rozhodující čtyři mandáty sdružení NOJ, jež se nakonec přiklonilo k vytvoření středolevé koalice.

Podle neoficiálních informací by měl funkci primátora zastávat Vratislav Výborný, volební lídr SNK ED. Výborný byl v minulosti primátorem za ODS, po vnitřních neshodách v místním sdružení občanských demokratů z funkce odešel v roce 2004 a o několik měsíců později byl z ODS vyloučen. Právě vzájemná averze mezi Výborným a Radkem Vovsíkem, lídrem ODS, neumožnila společnou koalici obou stran.

HEŘMAN ZPÁTKY NA RADNICI?

V Třebíči je nejpravděpodobnější variantou pokračování široké koalice ODS, ČSSD, KDU-ČSL a SNK ED. Koalice by však měla jen těsnou většinu. „Uvažujeme proto i o jiných variantách,“ řekl volební lídr občanských demokratů a kandidát na starostu Ivo Uher.

Druhou možností je nahrazení ČSSD uskupením Heřman zpátky na radnici, jejímž lídrem je bývalý starosta Pavel Heřman. Tímto krokem by levicové strany zůstaly v opozici.

Podle dosavadního starosty Miloše Maška (ČSSD) byla předešlá široká koalice plně funkční, Mašek by však nebyl ani proti spolupráci s KSČM. Zcela však vylučuje spolupráci s Heřmanem.

Heřman byl prvním starostou Třebíče za ODS po roce 1989. V roce 1994 byl z ODS vyloučen, protože kandidoval na listině Sdružení pro Třebíč. Vlastní strana ho totiž zařadila na nevolitelné místo. Ve funkci starosty skončil v roce 1997 poté, co se stal senátorem.

ŽĎÁRSKÁ KOALICE MŮŽE POKRAČOVAT

Ve Žďáru nad Sázavou bude pokračovat koalice ODS, ČSSD, lidovců a nezávislých. „Ve vedení města nebudou zastoupeni komunisté a Strana zelených,“ řekl komunální lídr ODS a starosta Jaromír Brychta. Ten by měl podle uzavřené dohody a primárních voleb ODS pokračovat v práci v čele radnice ve čtvrtém volebním obdobím, i když více hlasů ve volbách tentokrát získal ředitel místní základní školy Jaroslav Ptáček.

STAROSTKA HAVLÍČKOVA BRODU VE HŘE O SENÁT

Koalice v Havlíčkově Brodě bude zřejmě pokračovat v přibližně stejné středopravé podobě jako doposud. Vítězní občanští demokraté pravděpodobně vyzvou ke spolupráci KDU-ČSL, Stranu zelených, SNK ED a zástupce SNK - Broďáci.

„Koaliční hovory už začaly, skončí však až po druhém kole senátních voleb,“ řekla starostka Jana Fischerová (ODS), která se o tomto víkendu utkala ve druhém kole senátních voleb v obvodě Chrudim s Petrem Pithartem (KDU-ČSL). (Výsledky senátních voleb nebyly v době uzávěrky tohoto čísla známy).

VÝSLEDKY VOLEB 2006 (mandáty pro jednotlivé strany)

Jihlava

ODS 11

ČSSD 7

KSČM 6

NOJ 4

SNK ED 3

KDU-ČSL 3

SZ 3

Poznámka: NOJ - Nezávislí občané Jihlavy

Havlíčkův Brod

ODS 7

KSČM 5

KDU-ČSL 3

SNK 3

ČSSD 3

SNK ED 2

SZ 2

Poznámka: SNK - nezávislí kandidáti celkem

Žďár nad Sázavou

ODS 9

ČSSD 7

KDU-ČSL 4

KSČM 4

SNK ED 2

SZ 1

Pelhřimov

ODS 8

ČSSD 5

KDU-ČSL 3

SNK ED 2

KSČM 2

ODA 1

Třebíč

ODS 6

Sdružení US-DEU, NK 5

KSČM 5

ČSSD 4

Sdružení SZ, NK 3

KDU-ČSL 2

SNK ED 2

Poznámka: NK - Nezávislí kandidáti

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít