ODS chce privatizaci, ČSSD bije na poplach

18. října 2004, 00:00 - ZUZANA VLČKOVÁ
18. října 2004, 00:00

NEMOCNICE Kraje chtějí převádět nemocnice na akciové společnosti. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že se tím zhorší úroveň zdravotní péče.Krajští hejtmani - většinou z řad ODS - si stěžují, že pro řízení nemocnic, které na kraje převedl stát, nemají žádné finanční nástroje.

**NEMOCNICE

Kraje chtějí převádět nemocnice na akciové společnosti. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že se tím zhorší úroveň zdravotní péče.

Krajští hejtmani - většinou z řad ODS - si stěžují, že pro řízení nemocnic, které na kraje převedl stát, nemají žádné finanční nástroje. Proto přišli s iniciativou převodu nemocnic na akciové společnosti. ČSSD se však obává toho, že jde o nenápadnou cestu k privatizaci a možná i následnému vytunelování. Přestože již bylo, podle údajů ministerstva zdravotnictví, zprivatizováno čtyřicet sedm nemocnic, začal premiér Stanislav Gross bít na poplach právě teď. Vyzval k rychlé přípravě a projednání nového návrhu zákona, který by převodu nemocnic na akciové společnosti zabránil. Neobává se prý totiž pouze toho, že případná privatizace bude provedena překotně a otevře dveře tunelářům, ale i toho, že povede k omezení a zproblematizování péče v nemocnicích. Návrh na vytvoření páteřní sítě veřejných nemocnic má vláda mít na stole ještě do konce roku. Plán je založen na vytvoření sítě nemocnic tak, aby v každém krajském a okresním městě fungovala alespoň jedna veřejnoprávní. Tyto neziskové nemocnice by podléhaly kontrole správních a dozorčích rad, což by mělo zajistit bezproblémové hospodaření s veřejnými financemi. Za předsedou vlády stojí ministryně zdravotnictví Milada Emmerová: „Úkolem obchodních společností je jít za co největším ziskem, a tak by tyto subjekty měnily méně lukrativní oblasti služeb za jiné.“ Stejně to vidí prezident lékařské komory David Rath, který se obává plošné privatizace jakožto cesty k tunelování veřejných financí. Říká dokonce: „Pokud se budou nemocnice plošně privatizovat, budu usilovat, abych nějakou získal, neboť přesně vím, jak se za pár měsíců stát multimilionářem.“ Bývalý ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi návrh také podporuje. „Tyto aktivity měly začít mnohem dříve, přesto ještě není pozdě situaci ošetřit. Záleží na přesných formulacích, které mají zabránit zneužívání nemocnic, například přesunem tzv. drahých pacientů ze soukromých do neziskových.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery?…
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Technologie
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít