ODS chce privatizaci, ČSSD bije na poplach

18. října 2004, 00:00 - ZUZANA VLČKOVÁ
18. října 2004, 00:00

NEMOCNICE Kraje chtějí převádět nemocnice na akciové společnosti. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že se tím zhorší úroveň zdravotní péče.Krajští hejtmani - většinou z řad ODS - si stěžují, že pro řízení nemocnic, které na kraje převedl stát, nemají žádné finanční nástroje.

**NEMOCNICE

Kraje chtějí převádět nemocnice na akciové společnosti. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že se tím zhorší úroveň zdravotní péče.

Krajští hejtmani - většinou z řad ODS - si stěžují, že pro řízení nemocnic, které na kraje převedl stát, nemají žádné finanční nástroje. Proto přišli s iniciativou převodu nemocnic na akciové společnosti. ČSSD se však obává toho, že jde o nenápadnou cestu k privatizaci a možná i následnému vytunelování. Přestože již bylo, podle údajů ministerstva zdravotnictví, zprivatizováno čtyřicet sedm nemocnic, začal premiér Stanislav Gross bít na poplach právě teď. Vyzval k rychlé přípravě a projednání nového návrhu zákona, který by převodu nemocnic na akciové společnosti zabránil. Neobává se prý totiž pouze toho, že případná privatizace bude provedena překotně a otevře dveře tunelářům, ale i toho, že povede k omezení a zproblematizování péče v nemocnicích. Návrh na vytvoření páteřní sítě veřejných nemocnic má vláda mít na stole ještě do konce roku. Plán je založen na vytvoření sítě nemocnic tak, aby v každém krajském a okresním městě fungovala alespoň jedna veřejnoprávní. Tyto neziskové nemocnice by podléhaly kontrole správních a dozorčích rad, což by mělo zajistit bezproblémové hospodaření s veřejnými financemi. Za předsedou vlády stojí ministryně zdravotnictví Milada Emmerová: „Úkolem obchodních společností je jít za co největším ziskem, a tak by tyto subjekty měnily méně lukrativní oblasti služeb za jiné.“ Stejně to vidí prezident lékařské komory David Rath, který se obává plošné privatizace jakožto cesty k tunelování veřejných financí. Říká dokonce: „Pokud se budou nemocnice plošně privatizovat, budu usilovat, abych nějakou získal, neboť přesně vím, jak se za pár měsíců stát multimilionářem.“ Bývalý ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi návrh také podporuje. „Tyto aktivity měly začít mnohem dříve, přesto ještě není pozdě situaci ošetřit. Záleží na přesných formulacích, které mají zabránit zneužívání nemocnic, například přesunem tzv. drahých pacientů ze soukromých do neziskových.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít