ODS chce privatizaci, ČSSD bije na poplach

18. října 2004, 00:00 - ZUZANA VLČKOVÁ
18. října 2004, 00:00

NEMOCNICE Kraje chtějí převádět nemocnice na akciové společnosti. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že se tím zhorší úroveň zdravotní péče.Krajští hejtmani - většinou z řad ODS - si stěžují, že pro řízení nemocnic, které na kraje převedl stát, nemají žádné finanční nástroje.

**NEMOCNICE

Kraje chtějí převádět nemocnice na akciové společnosti. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že se tím zhorší úroveň zdravotní péče.

Krajští hejtmani - většinou z řad ODS - si stěžují, že pro řízení nemocnic, které na kraje převedl stát, nemají žádné finanční nástroje. Proto přišli s iniciativou převodu nemocnic na akciové společnosti. ČSSD se však obává toho, že jde o nenápadnou cestu k privatizaci a možná i následnému vytunelování. Přestože již bylo, podle údajů ministerstva zdravotnictví, zprivatizováno čtyřicet sedm nemocnic, začal premiér Stanislav Gross bít na poplach právě teď. Vyzval k rychlé přípravě a projednání nového návrhu zákona, který by převodu nemocnic na akciové společnosti zabránil. Neobává se prý totiž pouze toho, že případná privatizace bude provedena překotně a otevře dveře tunelářům, ale i toho, že povede k omezení a zproblematizování péče v nemocnicích. Návrh na vytvoření páteřní sítě veřejných nemocnic má vláda mít na stole ještě do konce roku. Plán je založen na vytvoření sítě nemocnic tak, aby v každém krajském a okresním městě fungovala alespoň jedna veřejnoprávní. Tyto neziskové nemocnice by podléhaly kontrole správních a dozorčích rad, což by mělo zajistit bezproblémové hospodaření s veřejnými financemi. Za předsedou vlády stojí ministryně zdravotnictví Milada Emmerová: „Úkolem obchodních společností je jít za co největším ziskem, a tak by tyto subjekty měnily méně lukrativní oblasti služeb za jiné.“ Stejně to vidí prezident lékařské komory David Rath, který se obává plošné privatizace jakožto cesty k tunelování veřejných financí. Říká dokonce: „Pokud se budou nemocnice plošně privatizovat, budu usilovat, abych nějakou získal, neboť přesně vím, jak se za pár měsíců stát multimilionářem.“ Bývalý ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi návrh také podporuje. „Tyto aktivity měly začít mnohem dříve, přesto ještě není pozdě situaci ošetřit. Záleží na přesných formulacích, které mají zabránit zneužívání nemocnic, například přesunem tzv. drahých pacientů ze soukromých do neziskových.“

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít