Odpočívej rychle

09. února 2012, 08:00 - Renata Lichtenegerová
09. února 2012, 08:00

Zaměstnanec musí být odpočatý, aby byl schopen podávat v práci ty nejlepší výkony. Jenže kde brát při zběsilém pracovním tempu čas na tu správnou relaxaci?

Foto: Profimedia.cz

Zhruba třetina Čechů nevěnuje dostatek času odpočinku. Vyplývá to z aktuálního průzkumu pracovního portálu Práce.cz, který provozuje společnost LMC. Přeceňování vlastních schopností a nedostatek oddechu mají ale výrazně negativní vliv na psychický i fyzický stav jedince.

Pravidelný odpočinek je nezbytný. Především mladší generace budou muset pracovat minimálně do 65 let, a to vyžaduje celoživotní péči o duševní i fyzické zdraví,“ upozorňuje David Petrů, výkonný ředitel personálně poradenské společnosti Hill International.

Zásadní otázka pochopitelně zní, kde brát na odpočinek čas. Člověk by měl sedm až osm hodin denně spát. Pokud osm až deset hodin denně pracuje, zbývá mu na mimopracovní aktivity šest až osm hodin, během kterých však ještě cestuje do práce a zpět domů, nakupuje a vyřizuje další povinnosti. Na vlastní odpočinek pak zbývají obvykle dvě až tři hodiny za den. A to je ten lepší scénář. Nezanedbatelnou část lidí, kteří nemají podle zmíněného průzkumu dostatek času na odpočinek, totiž tvoří ti, kteří jednoduše nevystačí s jedním příjmem, a proto mají i druhé zaměstnání.

 

Přítel jménem televizní program

Důležité je odpočívat co nejefektivněji. Konkrétní forma relaxace je samozřejmě individuální. „Obecně se velmi doporučuje věnovat nějaký čas fyzickým aktivitám. Odpočinek by ale měl být především v protikladu k povaze práce,“ říká Petrů. Jste-li z práce fyzicky unaveni, je zcela v pořádku, že strávíte večer u televize. „Doporučuji ale vybírat si předem kvalitní pořady a ne jen náhodně přepínat. Lidé s duševní povahou práce by měli naopak část volnočasových aktivit věnovat aktivní činnosti včetně sportu,“ pokračuje Petrů. Čas od času je pak dobré vyhledat i prostředí odlišné od toho, kde se běžně pohybujeme.

Například jste-li při práci v neustálém v kontaktu s lidmi a žijete ve městě, je dobré občas pro odpočinek zvolit klidné místo někde v přírodě,“ doporučuje psycholog Filip Brodan ze společnosti Zaměstnanci.com.

Jóga nebo psycholog

Především hodně vytíženým lidem se stresujícím zaměstnáním mohou hodně pomoci krátké odpočinky během pracovní doby. „Přečtěte si například jeden článek v novinách. Pomohou také jednoduché cviky na protažení a unaveným očím prospěje pohled z okna do dálky,“ radí Petrů.

Tělu i duši dokážou prospět i zdánlivé maličkosti jako například chůze po schodech místo jízdy výtahem či krátká procházka parkem. Zbystřit by měl člověk, který nejenže si nedokáže chvilku odpočinout během pracovní doby, ale myšlenky na práci se mu nedaří vyhnat z hlavy ani ve volném čase. „Sám jsem měl s tímto problémy a pamatuji, jak obtížné pro mne bylo vypnout zejména při řešení závažných problémů. Ze zkušenosti však mohu doporučit méně o odpočinku přemýšlet a raději uskutečnit jakoukoliv aktivitu, která vám nedovolí nebýt přítomen. Vztah k dané aktivitě se vytvoří zcela přirozeně a nebo vyzkoušíte něco jiného,“ konstatuje Brodan.

V této souvislosti odborníci také doporučují relaxační dechová cvičení, případně jógu nebo pilates. Pokud se vám ale nedaří odbourávat pracovní stres dlouhodobě, možná je na čase zvážit návštěvu psychologa, který s odpočinkem poradí. Čím později se k tomuto kroku odhodláte, tím více s vámi bude mít odborník práce.

Relax na povel se neujal

Ze západních zemí přichází do Česka trend vytvářet podmínky pro krátké pauzy zaměstnanců přímo na pracovišti. Firmy například zřizují různé odpočívací místnosti a „cafeteries“ s nabídkou kvalitních potravin. „Zaměstnavatelé vědí, že se jim tyto investice vrátí v podobě spokojenosti zaměstnanců i nízké fluktuaci a pozitivně se odrazí i v profitu firmy. Je to také důležitý prvek PR,“ konstatuje Petrů. Zato pokusy zavést nějaké povinné formy relaxace, tak jak je známe například z asijských zemí, tedy třeba cvičení či kolektivní zpěv, v Česku zcela ztroskotaly. Češi se podobným hromadným aktivitám razantně brání.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít