Article, show

Odpočet DPH oživí automobilový trh

18. dubna 2009, 00:00 - Tomáš Johánek
18. dubna 2009, 00:00

Podnikatelé mohou od 1. dubna při nákupu nového vozu u všech osobních automobilů uplatnit odpočet daně z přidané hodnoty. Počítá s tím novela příslušného zákona. Netrpělivě na ni čekaly zejména automobilky, které si od tohoto opatření slibují oživení trhu.

Autor: Jakub Stadler

První měsíce letošního roku byly ve znamení propadu prodeje zejména lehkých užitkových vozů. Podnikatelé čekali na možnost nákupu osobních vozů bez DPH. Až dosud si mohli daň odečítat jen u aut vybavených speciální pevnou mřížkou. Tu si často nechávali namontovat i do osobních aut, jako užitkové pak vykazovali i některé verze luxusních značek. Nebyl tedy žádný problém potkat na silnicích vozy značek Jaguar, Mercedes, BMW a dalších vybavené mřížkou a zařazené do kategorie lehkých užitkových vozidel. Toto opatření přitom nemělo v Evropě obdoby.

„V evropských zemích existují různé úpravy možnosti odpočtu DPH při nákupu osobních vozů používaných pro podnikání. Ať už je to podle počtu ujetých kilometrů pro potřeby podnikání a pro soukromé potřeby, nebo podle počtu pracovních dní v týdnu,“ říká tajemník Svazu dovozců automobilů Pavel Tunkl.

Zájem o užitková auta opět stoupne Podle podnikatelů je novela vítanou zprávou pro firmy, které tak ušetří na nákladech. „Očekáváme, že díky možnosti odpočtu DPH při nákupu nového auta dojde k oživení poptávky a prodeje zejména u užitkových aut,“ uvedl již dříve prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek očekává, že možnost odpočtu DPH letos zvýší prodeje až o 15 tisíc. Také podle marketingového ředitele BMW ČR Petra Minaříka přinese opatření všeobecné oživení trhu. OD DUBNA BEZ MŘÍŽKY Od počátku dubna si může každý podnikatel, který je plátcem DPH, odepisovat tuto daň nejen při koupi nového nákladního či lehkého užitkového vozu, ale také při koupi osobního vozu určeného k podnikání. Podnikatel, který si koupí auto bez DPH, může ale očekávat důslednější kontrolu vedení knihy jízd a zejména rozlišování služebních a soukromých jízd. Pevné mřížky se už do nových automobilů montovat nebudou. „Samozřejmě se to projeví zejména při prodeji sedanů, protože firemní zákazníci dosud sáhli raději po provedení kombi,“ uvedl s tím, že dovozce žádné speciální akce související s novelou nechystá. Podle Tunkla by toto opatření mohlo pomoci zvýšit letošní prodej osobních vozů oproti loňsku o desítky procent, nákupy ale bude částečně brzdit ekonomická krize. Podnikatelům prý chybějí peníze na nová auta**

Jak už bylo řečeno, automobilky rozšíření odpočtu DPH vítají. Podle manažera pro firemní vozy společnosti GM Southeast Europe Zbyňka Janečka tento záměr určitě přispěje k rozhýbání tuzemského prodeje automobilů. „Sníží se pořizovací ceny, zrychlí se lhůty obnovy vozového parku. Stejně tak se všem společnostem plošně sníží náklady na provoz jejich autoparků, což je v tuto chvíli pozitivní,“ uvedl.

Odpočet DPH by ale měl pomoci i „obyčejným“ podnikatelům, jelikož velká část z nich automobil při své činnosti využívá. Z podnikatelských řad však také zaznívají hlasy, že návrh výraznější zlepšení nepřinese, nové zakázky totiž firmám nezařídí. „Návrh drobným podnikatelům pomůže, pokud ovšem vůbec budou mít na nové auto prostředky,“ míní Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR. Ještě příkřeji se k opatření staví Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků, podle níž nepomůže, protože hlavním problémem malých a středních podniků bude najít zakázky, které by mohly realizovat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Barem na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít