Odpadová vzpoura

06. června 2008, 18:29 - Čestmír Klos
06. června 2008, 18:29

Strategie krajů, měst a obcí chce znovu prosazovat spalovny

Zástupci Asociace krajů a Svazu měst a obcí veřejně vystoupili proti Plánu odpadového hospodářství České republiky. Považují jej za nesystémový, protože vyžaduje plnění cílů, které jsou při současných technologických možnostech téměř nesplnitelné a pro města a obce ekonomicky nereálné bez extrémního finančního zatížení obyvatel. Kvůli svému závěru se obě organizace rozhodly vstoupit do boje: „Novela zákona o odpadech, vypracovaná ministerstvem životního prostředí, jednoznačně spojila obce, města a kraje v boji za rozumné a realistické odpadové hospodářství, přijatelné pro občany,“ sdělili Vilém Žák (Asociace krajů) a Dan Jiránek (Svaz měst a obcí). Rozhodli se totiž ostře vystoupit proti připravované legislativě, která by měla změnit neuspokojivý stav nakládání s odpady v Česku. Jejich protichůdné představy má vyjadřovat několikasetstránková Strategie rozvoje nakládání s odpady v obcích a městech ČR, kterou minulou středu předali ministru životního prostředí Martinu Bursíkovi.

Sprosté slovo spalovna.

Na bojovně laděné tiskové konferenci, věnované uvedení strategie, ba ani ve stručném shrnutí dokumentu slovo spalovna nepadlo, natož návrh na výstavbu takových zařízení. Lze však vyčíst, že právě to je nepřiznaný klíčový rozpor strategie s Bursíkovou koncepcí. Co jiného se skrývá za úmyslem, „že se ČR připojí k ostatním státům EU s vysokým podílem využití komunálního odpadu, a to jak v energetice po vzoru skandinávských států, tak v surovinové oblasti po vzoru nejúspěšnějších středoevropských států“? V analytické části dokumentu je volání krajů po spalovnách ještě čitelnější: „Je třeba okamžitě změnit postoj ČR k energetickému využívání odpadů a vhodnými nástroji, včetně podpor z veřejných zdrojů, umožnit výstavbu zařízení pro přímé energetické využívání především směsných komunálních odpadů…“
A není současný spěch se strategií - bez vyčkání, jak se ministerstvo popere s připomínkami k novému zákonu - především kvůli tomu, aby se evropské finanční prostředky ve výši třinácti miliard korun, určené na zkvalitnění nakládání s odpady, „nepromrhaly“ na pomoc třídění a recyklaci? Bursík se chlubí, že Státní fond životního prostředí už po své první výzvě podpořil 61 projektů na zlepšení třídění odpadů, šestnáct kompostáren a 52 projektů na zavádění nových recyklačních technologií. Místo společné radosti z podpory převážně komunálních aktivit, nasazuje krajská a městská strategie nepřátelsky tvrdý tón: „Obce a města požadují, aby jim bylo okamžitě umožněno čerpání finančních prostředků z Operačního fondu životní prostředí do oblasti nakládání s odpady na všechny v současnosti dostupné a v EU akceptovatelné způsoby nakládání s odpady, tedy bez omezení pouze na administrativně vybrané technologie.“

Virtuální spalovací realita.

Strategie sama sebe označuje za realistickou. Očekávat, že české hospodaření s odpady vytrhnou spalovny, však příliš realistické není. Šéf Bursíkových poradců Dan Vondrouš upozorňuje, že spalování je už nyní nejdražším způsobem likvidace odpadů. A výstavbou nových zařízení cena za spalování ještě podraží. Přičemž hospodárnější provoz je ve velkých spalovnách, které budou dle Vondrouše vytvářet tři veskrze nežádoucí tlaky: Aby se co nejméně recyklovalo a co nejvíc spalovalo, aby se svážely odpadky z co nejširšího okolí navzdory velké spotřebě nafty a aby se umožnil dovoz odpadu ze zahraničí, což by pomohlo ekonomice investorů a možná ulehčilo domácím klientům. Třetina spalovaného odpadu by tak jako tak musela na skládky.
Zatímco v Česku se recykluje dvacet procent komunálních odpadů, v Německu, Rakousku či Nizozemsku už 60 procent. S tím se musí vypořádat nový zákon. Aby se vyhnul zádrhelům, snažilo se ministerstvo uspořádat kolem jeho návrhu co nejširší diskusi. Dokonce jej vyvěsilo na internet, aby se mohli vyslovit i občané. Množství připomínek dělá Bursíkovi radost, úředníkům přidává práci a Žák a Jiránek je interpretují jako důkaz nekvality.

Souvislosti
Svaz měst a obcí a Asociace krajů si nechaly zpracovat strategii rozvoje s nakládání s odpady, aby měly bič na připravovaný zákon o odpadech.
Nová strategie má být beranidlem na prosazení výstavby spaloven za evropské peníze.
Nemocí českého odpadového hospodářství je nedostatek recyklace, nikoli spaloven.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít