Odkud a kam směřuje leasing v České republice

30. září 2002, 00:00 - Vratislav Válek, Asociace leasingových společností
30. září 2002, 00:00

Na podporu či sanaci tuzemského trhu nemusel stát vynaložit ani korunu V rozvoji malého a středního podnikání hrají leasingové firmy takřka nezastupitelnou roli. Banky totiž stále považují drobné podnikatele za rizikové.

Na podporu či sanaci tuzemského trhu nemusel stát vynaložit ani korunu

V rozvoji malého a středního podnikání hrají leasingové firmy takřka nezastupitelnou roli. Banky totiž stále považují drobné podnikatele za rizikové.

Poptávka po leasingových službách rostla úměrně šíření všeobecného povědomí o možnostech, výhodách i limitech leasingu mezi podnikateli i spotřebiteli. Souvisela a nadále souvisí i se všeobecnou podkapitalizací naší ekonomiky. Vznik leasingového trhu byl umožněn i liberálním přístupem k právní úpravě postavení leasingových společností. Nepodléhají licenčnímu řízení ani bankovnímu dohledu. Nebyl omezen ani vstup zahraničních leasingových společností na náš trh. Postupně byly právními předpisy upraveny nejpodstatnější aspekty daňového a účetního režimu leasingu, a to způsobem, který leasing v podstatných otázkách nediskriminuje ve vztahu k jiným finančním produktům či uživatelským titulům. I když se leasingové společnosti setkávají v postavení vlastníka a věřitele se stejnými deficity našeho práva jako jiné finanční instituce, je třeba objektivně přiznat, že naše platné právo v podstatě nevytvořilo závažnější překážky pro vznik leasingového trhu. V první polovině devadesátých let se objemy leasingových obchodů zvyšovaly rok od roku o desítky procent a významně rostly i v dalších letech. Leasingem byla v ČR na přelomu tisíciletí pořizována téměř třetina nových strojů, zařízení a dopravní techniky. Jde o podíl dost výjimečný i v evropském měřítku. Ve druhé polovině devadesátých let došlo k určité stabilizaci našeho leasingového trhu. Prošel etapou postupné konsolidace. V důsledku potíží se získáváním refinančních zdrojů i prohlubujících se problémů s nepoctivými a ekonomicky labilními zákazníky omezila či zastavila řada společností uzavírání nových leasingových obchodů. Nešlo však o vývoj doprovázený větším počtem bankrotů leasingových společností či jinými jevy, které by výrazněji ohrozily důvěru zákazníků. Postupně se zvýšil tržní podíl dceřiných společností bank i leasingových společností velkých výrobců a dovozců. Za zmínku určitě stojí makroekonomický kontext vývoje našeho leasingového trhu a přínosy leasingu pro celkový rozvoj naší ekonomiky. Leasing sehrál pozitivní, a určitě ne zanedbatelnou úlohu pří stabilizaci mladé tržní ekonomiky - jak podporou zapojování nových subjektů do podnikání, spolupůsobením při akceptaci zásad tržní ekonomiky veřejností a při přizpůsobování spotřebitelského chování povaze tržní ekonomiky, tak využitím v rámci řady privatizačních a restrukturalizačních projektů. Leasing podporuje ekonomický růst - napomáhá naplňování mnohých investičních záměrů, je nástrojem podpory odbytu, napomáhá tlumení recese a podpoře konjunktury. Podporuje rozvoj trhu nemovitostí. Přispívá k zaměstnanosti.

Pomoc pro začínající podnikatele

Leasing sehrává mimořádnou úlohu v rozvoji malých a středních podniků a začínajících podnikatelů - tzn. kategorií, které tvoří nejvýznamnější skupinu mezi zákazníky leasingových společností. Vyhovuje totiž jejich potřebám při naplňování investičních a rozvojových záměrů. Je pro ně plnohodnotným alternativním prostředkem k užívání a pořízení potřebných majetkových hodnot. U nás, v jiných postkomunistických zemích i ve vyspělých tržních ekonomikách. V našich současných podmínkách hraje leasing v rozvoji malého a středního podnikání téměř nezastupitelnou úlohu. Jeho úloha je umocňována dlouhodobou orientací bank na bonitní a velké klienty i úvěrovými restrikcemi. Malé a střední podniky jsou bankami označovány za rizikovou skupinu, což zhoršuje a dnes často i znemožňuje jejich přístup ke kapitálu potřebnému k realizaci rozvojových záměrů. Dostupnost a potenciál při zohlednění i přebírání rizik u nás patří mezi hlavní příčiny intenzivního využívání leasingu malými a středními firmami. Leasingový trh je dnes již celkově stabilizovaným segmentem trhu finančních služeb. V podmínkách podkapitalizace naší ekonomiky napomáhá mobilizaci existujících zdrojů. Pro řadu ekonomických subjektů je leasing cestou k financování menších (administrativně náročných) projektů. Napomáhá i rozvoji pojistného trhu. V obdobích úvěrových restrikcí do určité míry i supluje úlohu bank při financování mnohých investičních i spotřebitelských záměrů. Leasingový sektor se u nás významně podílí na stabilizaci a rozvoji finančního trhu. Stát přitom nemusel vynaložit na podporu či dokonce na sanaci tohoto sektoru ani korunu.

Hlavní problémy a budoucnost

Mezi hlavní problémy našeho leasingového trhu patří v současné době především potíže s labilními, nesolidními a podvodnými zákazníky. Jako limitující faktor rozvoje leasingového trhu působí i nedostatek především dlouhodobých refinančních zdrojů. Problémem naopak není postupná implementace těch součástí práva EU, které se týkají postavení leasingových společností a leasingových operací. V příštích letech bude konsolidace a určitá koncentrace našeho leasingového trhu pokračovat. Konkurence na straně leasingové nabídky se dál zvýší po přijetí ČR do EU. Bude pokračovat pozvolná redukce počtu společností nabízejících leasing. Menší společnosti nespojené s bankami nebo velkými výrobci a nedisponující jejich zázemím však z trhu, podobně jako v západní Evropě, nezmizí. Jejich konkurenční výhodou bude i nadále pružnost, blízkost k zákazníkovi, specializace na některé leasované komodity a nižší režijní náklady. Na našem trhu dojde k rozšíření leasingové nabídky a k dalšímu obohacování leasingových produktů o doprovodné služby.

Statistické údaje - 1. pol. 2002

členské společnosti Asociace leasingových společností předaly do užívání movité věci v pořizovací hodnotě (bez DPH) cca 48,4 mld. Kč (vloni 47,7 mld. Kč) za reálného předpokladu, že členové asociace ovládají 90 - 95 % našeho leasingového trhu movitých věcí, lze konstatovat, že celkem byly v ČR v 1. pol. letošního roku předány do leasingu stroje, zařízení a dopravní prostředky za cca 51 mld. Kč (bez DPH) ve srovnání s 1. pololetím r. 2001 vzrostl ve stejném období letošního ro ku objem leasingu movitých věcí o cca 3 % (při inflaci 1,2 % na konci června) objem nových leasingů movitých věcí uzavřených v 1. pololetí letošního roku představuje cca 50,4 % celoročního loňského objemu ve srovnání se situací na konci roku 2001 vzrostl podíl leasingu osobních a lehkých užitkových aut z 47,2 % na 49,6 %, podíl leasingu těžších dopravních prostředků poklesl z 29,6 % na 28,8%, podíl leasingu strojů poklesl z 17,7 % na 17,3 %, podíl leasingu počítačů a vybavení kanceláří poklesl z 2,3 % na 1,3 % podíl leasingu ojetých vozů na celkovém leasingu osobních a užitkových osobních aut činil 20,9 % do leasingového užívání byly předány (podle údajů oznámených asociací bez údajů Immorent ČR) nemovitosti pouze za cca 332 mil. Kč, což představuje ve srovnání se situací v 1. pololetí roku 2001 pokles o 69,8 % v zaslaných dotaznících bylo oznámeno, že členské společnosti asociace poskytly v 1. pololetí 2002 spotřebitelské úvěry v rozsahu 6717 mil. Kč prodeje na splátky dosáhly v 1. pololetí roku 2002 objemu 800 mil. Kč

Pramen: ALS

Leasingové společnosti v roce 2002*

Nově uzavřené obchody

1. Škofin 6679

2. ČSOB Leasing 6447

3. CAC Leasing 6429

4. VB Leasing CZ 3157

5. GE Capital Leasing
2705

6. Franfinance CR 2635

7. Leasing České spořitelny 2465

8. DaimlerChrysler Services B. 2226

9. ČP Leasing 2160

10. Český leasing 1327

11. Raiffeisen-Leasing 1284

12. S Morava Leasing 1284

13. CCB-Leasing 1205

14. GMAC 894

15. LeasePlan ČR 805

16. CitiLeasing 797

17. Scania Finance CR 519

18. MB Leasing 512

19. Unileasing 472

20. ALD Automotive 403

Leasing nemovitostí

1. HVB Leasing Czech Republic 178

2. S Morava Leasing 61

3. ČP Leasing 45

4. MB Leasing 22

5. Union Leasing 19

Spotřebitelské úvěry

1. GE Capital Multiservis 2493

2. Cetelem ČR 2116

3. Home Credit 1440

4. GMAC 494

5. ESSOX Leasing 17

* členové Asociace leasingových společností

Údaje jsou za 1. pololetí v mil. Kč

Pramen: ALS

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po…
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily lépe brzdit
Kvíz na pátek: Poznáte součástky auta jen podle obrázku?
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou. Vypadá hodně dobře
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Technologie
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení další Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít