Odkouzlený svět

19. prosince 2008, 14:53 - Pavel Matocha
19. prosince 2008, 14:53

Budeme bojovat s recesí a s evropským dirigismem

Dvacet porevolučních let dovršíme v příštím roce, ale z dnešního pohledu se nezdá, že o tomto kulatém výročí bude příliš důvodů k jásání. Bezprostřední euforie, budovatelské nadšení prvních kapitalistických let, svobodná devadesátá léta plná nadějí, příslibů, bezstarostnosti a jisté naivity jsou minulostí.
Vše je reálnější. Přestali jsme věřit politikům, že jsou nezkorumpovaní a že jim jde o prosazení nějakých obecnějších idejí, když už ne o více svobody a blahobyt občanů. Přestali jsme věřit reklamám i médiím. Přestali jsme věřit v lineární cestu ke stále světlejším zítřkům. Víme již, že je naivní předpokládat, že by jakékoli velmoci ležel náš osud na srdci. Z původního okouzlení z USA i Evropské unie jsme dávno odklouzleni. Poučili jsme se. A možná jsme se za těch dvacet let dozvěděli i informace, které jsme ani nechtěli vědět. Chytří a šťastnější se podle nich zařídili.
Nyní se učíme, co to je ekonomická recese, která zachvátila západní svět. Banky si mezi sebou nepůjčují, řadu firem odstřihly od úvěrů a snaží se hromadit hotovost. Snižování základních úrokových sazeb moc nepomáhá, neboť banky v problémech nemají ani státní dluhopisy, jimiž by ručily za potřebnou hotovost, a ostatní banky se obávají, aby se do potíží nedostaly, a proto se snaží být na trhu co nejméně angažované.
Developeři zastavují projekty, neboť mají problémy i s financováním vlastního provozu, natož další výstavby, a také se obávají, zda by našli dost kupujících či nájemců. Prodejcům stavebních strojů ruší stavební firmy objednávky.
Automobilkám se vozy hromadí ve skladech, a tak omezují výrobu a posílají zaměstnance na nucenou dovolenou. Krize logicky dopadá i na síť dodavatelů automobilek. Prodejci aut mají strach, že nakoupené automobily od nich za dnešní ceny již nikdo nebude chtít a že výrobci časem začnou prudce zlevňovat. Většina společnosti nemůže dlouhodobě žít na dluh, jako se tomu dělo v USA. S ne moc velkou nadsázkou se říkalo, že za Atlantikem je rodinným standardem domek s užitnou plochou 300 metrů čtverečních, tři auta (pro manžela, pro manželku a rodinné na víkend) a tři kreditní kartu na hlavu. K tomu stálý deficit americké obchodní bilance financovaný vírou v dolar coby světovou rezervní měnu. Teď se toto schéma hroutí a negativně dopadá i na další části světa, včetně České republiky.
Naproti tomu i letmá návštěva jakéhokoli nákupního centra v Praze ukazuje radikálně jiný obrázek. Davy lidí, kteří nakupují a utrácejí. České vánoce letos rozhodně nebudou chudé. Ale příští rok? Pořádáme nyní poslední mejdan na Titaniku?
Davové šílenství, které v minulých letech hnalo nahoru nejen akcie na světových burzách, ale i komodity a reality, je nyní zase žene obráceným směrem. Pošetilost bylo očekávat, že přichází ekonomický ráj, a stejně je nyní hloupost očekávat zhroucení světové ekonomiky. To jen ten, kdo žil na dluh či bezhlavě financoval na dluh firemní expanzi, bude nyní tlačen k tomu, aby zaplatil. Řada společností to neustojí a zbankrotuje. Trh se pročistí, podmínky na něm se zreální. Ostatní se oklepou a ekonomický cyklus se zase otočí. Nízké úrokové sazby, stejně jako nízká cena ropy musejí dříve či později promluvit.
Pro kapitálově silné subjekty se otevírá hostina. Mohou si vybírat a za málo peněz kupovat hodně muziky. Jediná nezodpovězená (a obecně nezodpověditelná) otázka je, zda nemají ještě pár měsíců počkat.
V příštím roce se budeme učit žít s recesí. Mnoho firem a domácností začne šetřit, budou více přemýšlet o své spotřebě. Vánoční stromeček 2009 bude asi menší než ten letošní.
Kromě ekonomického zpomalení či poklesu nás čekají ještě dvě – z hlediska budoucnosti – mimořádně důležité otázky. První je Lisabonská smlouva a druhou takzvaný klimaticko-energetický balíček EU. Nakolik se chceme vzdát vlastní suverenity ve prospěch bruselských úředníků a politiků, nakolik si chceme zdražit energie a nakolik chceme mít sešněrované prostředí nejen pro podnikání, ale pro život vůbec.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít