Odklad změn bude stále více bolet

04. prosince 2006, 00:00 - PETR HAVEL
04. prosince 2006, 00:00

Každý nerad mění zavedené zvyklosti, a mění je dvojnásobně nerad, když mu ze změn nekyne příliš mnoho výhod. Což modelově platí pro tuzemské zemědělství a dosavadní přístup státu k tomuto rezortu. Realitou ale je, že změny jsou potřebné a nevyhnutelné.

Každý nerad mění zavedené zvyklosti, a mění je dvojnásobně nerad, když mu ze změn nekyne příliš mnoho výhod. Což modelově platí pro tuzemské zemědělství a dosavadní přístup státu k tomuto rezortu. Realitou ale je, že změny jsou potřebné a nevyhnutelné.

Eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischerová Boelová i přes nářky našich zemědělců nad ztrátou cukerné kvóty rezolutně prohlásila, že dosavadní snižování výroby cukru v Unii není dostatečné a pokud cukrovary nevrátí více kvót, dojde na direktivní plošné škrtání produkce této komodity. Tento příklad je přitom jen vrcholem ledovce, a tím je zásadní změna evropské zemědělské politiky.

Je veřejným tajemstvím, že hlavní brzdou reforem je neochota zemědělců měnit své dosavadní přístupy. Méně známá je ale skutečnost, že stát dosud populisticky vycházel požadavkům zemědělců vstříc, místo aby je ekonomicky, tedy formou dotací, motivoval ke změnám.

V této souvislosti by přitom bylo vhodné, aby nezemědělská veřejnost začala již konečně rozlišovat dvě skupiny tuzemských zemědělců. Přičemž ta první, reprezentovaná představiteli agrárních komor, ke změnám rozhodně náchylná není, zatímco druhá, skládající se zejména ze sedláků sdružených v Asociaci soukromého zemědělství, naopak výrazně flexibilní je. Při konzultacích na téma budoucnosti agrární politiky by bylo tedy velmi vhodné poskytnout více než v minulosti prostor názorům a prezentaci přístupu zmíněné asociace. Mimo jiné i proto, že tito lidé netrpí doslova chorobnou sebestředností, která charakterizuje zaměstnavatele a zaměstnance z řad nástupců někdejších zemědělských družstev.

V jejich pojetí totiž není nepřítelem zemědělce pouze jaro, léto, podzim a zima, ale kdokoli, kdo není zemědělec. To ovšem znamená nulový vklad pro funkční dialog a také předpoklad, že přes takový přístup cesta k reformě zemědělství nepovede. Ke škodě těch, kteří zuby nehty drží neudržitelné pozice.

(více na straně 22)

Nepřítelem bývalých družstevníků je kromě jara, léta, podzimu a zimy i ten, kdo není zemědělec.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít