Odbory se bouří. Nemají proč

13. listopadu 2006, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
13. listopadu 2006, 00:00

Jedním z hlavních úkolů, které stojí před modrou vládou, je zvrácení dosavadního osmiletého trendu vlád ČSSD v oblasti preference zájmů jednotlivých sociálních skupin, a vnést alespoň minimální pořádek do legislativy, rozvrácené především oranžovorudou legislativní smrští před letošními poslaneckými volbami.

V současné době se rýsují hlavně dvě oblasti, v nichž hodlá vláda ODS dosáhnout zvratu a vrátit je alespoň částečně do oblasti reálna.

První z nich je stanovení výše minimální mzdy. Zvýšení hranice na 8200 korun by znamenalo překročení oné pomyslné čáry, za níž už se prostě nevyplácí v této kategorii kohokoli zaměstnat. Průzkum, který zadal ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, by měl odpovědět na otázku, zda by další zvýšení nepřineslo více škody než užitku.

Z oblasti působnosti ministerstva práce a sociálních věcí pochází další, neméně kontroverzní problém - zákoník práce. Z ministerstva nyní vzešel materiál, podle nějž je celkem šedesát paragrafů v návaznosti na čtrnáct zákonů nutné změnit, a který do paragrafované podoby překovává legislativní rada vlády. Připravit fundovanou novelu, která by zohlednila všechny zjištěné nedostatky, a protáhnout ji schvalovacím řízením, je však do konce roku prakticky nemožné. Zcela logicky proto navrhla vláda odložení platnosti přijatého zákoníku práce o rok.

Bereme-li v úvahu to, kam se vyklonilo kyvadlo dějin za vlády sociální demokracie, jde skutečně o pouhé kosmetické úpravy. Přesto už vzbudily pozdvižení především u odborů. Ty už dokonce chystají na konec listopadu demonstraci, aniž by bylo vůbec vlastně jasné, za co či proti čemu chtějí naši chrabří odboráři bojovat. Odborářský předák Štěch už stačil osočit kdekoho z vedení podnikatelských a zaměstnavatelských svazů, že pracují tu v žoldu ODS, tu KDU-ČSL. Od člověka, který už nějaký ten pátek běhá v oranžovém triku po Senátu, je to skutečně odvážné tvrzení. Pouliční kravály pod taktovkou odborů tak zřejmě budou poslední zoufalou zbraní ČSSD v předvolební kampani v případě předčasných voleb.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít