Odbory nejsou nástrojem omezování zaměstnavatele

27. února 2006, 00:00 - STANISLAV GROSPIČ
27. února 2006, 00:00

V letošním druhém čísle Profitu byl v článku „Tancuj, jak odbory pískají“ představen jeden pohled na zákoník práce. Je líčen jako právní norma, která dává nepřiměřenou moc a postavení zejména odborům a zhoršuje postavení zaměstnavatelů v jejich firmách. Je tomu ale skutečně tak?

Vztah zaměstnavatele a zaměstnance se často definuje jako vztah závislé práce. Tento vztah ale není rovným vztahem a ekonomicky ani být nemůže.

Na jedné straně v něm je zaměstnavatel jako vlastník nebo zástupce vlastníka, který ke zhodnocení svého vlastnictví potřebuje pracovní sílu. Tu nemá, musí si ji koupit. Na druhé straně tohoto vztahu je člověk, který v podstatě nic nevlastní, a proto k zajištění životních potřeb musí nabízet a prodávat svou schopnost pracovat. Pracovní právo do tohoto vztahu vstupovalo pomalu a do dnešní podoby se vyvíjelo téměř dvě stě let, je tedy nesmyslné je označit za produkt socialismu. Odbory vznikly jako snaha zaměstnanců společně se bránit podmínkám, v nichž dělníci po dlouhou dobu od vzniku kapitalismu museli pracovat za nízkou mzdu bez sociálních práv. Samotný zaměstnanec se nemohl domoci spravedlivé mzdy, která by pokryla jeho životní náklady, osmihodinové pracovní doby nebo něčeho dnes tak běžného, jako je například dovolená a starobní a invalidní důchodový systém.

Dovedu pochopit zaměstnavatele, že náklady na mzdu pro ně představují část celkových nákladů, které se snaží snížit na možné minimum. A že je pro ně výhodné mít vedle pevně svázaného a třeba i nadprůměrně ohodnoceného jádra firmy především levnou pracovní sílu, se kterou je podle potřeb firmy možné takzvaně pružně disponovat. Většina zaměstnanců si toto uvědomuje, ale na rozdíl od těchto představ chce mít jistotu, že naopak mzda za práci nebude bezdůvodně klesat a že jim výše jejich mzdy zabezpečí alespoň průměrnou životní úroveň. Zaměstnanci musejí mít jistotu, že o práci nepřijdou ze dne na den a nákup a prodej jejich pracovní síly bude mít pevná, zákonem stanovená pravidla hry. Odbory rozhodně nejsou nástrojem omezování zaměstnavatele, není jím ani institut kolektivní smlouvy a ani sjednocení výpovědní doby na délce dvou měsíců. Moderní novinka v podobě možné výpovědní doby v délce jednoho měsíce, nebo dokonce výpovědi bez udání důvodů, by vůbec nevedla ke zlepšení sociálního standardu zaměstnanců, ale prohloubení právní a sociální nejistoty. To určitě nechce ani většina zaměstnavatelů.

Nakonec jednu poznámku k údajnému posílení postavení odborů. Žádné se nekoná, v podstatě zůstává stejné jako před přijetím právní úpravy nového zákoníku práce. Snad jen, že některé uvolněné vztahy přešly ze zákonné úpravy do oblasti kolektivního vyjednávání.

STANISLAV GROSPIČ, autor je poslanec za KSČM

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít