Odbory chtějí zákaz prodeje o svátcích

04. listopadu 2002, 00:00 - Eva Martínková
04. listopadu 2002, 00:00

Regulace otevírací doby by přinesla menší tržby obchodníkům Vymoženost posledních let, kdy jsme si zvykli nakupovat v kteroukoli denní i noční dobu, je ohrožena. O svátcích by nás opět měly čekat stažené rolety. Touha odborů po regulaci otevírací doby je silná.

Regulace otevírací doby by přinesla menší tržby obchodníkům

Vymoženost posledních let, kdy jsme si zvykli nakupovat v kteroukoli denní i noční dobu, je ohrožena. O svátcích by nás opět měly čekat stažené rolety. Touha odborů po regulaci otevírací doby je silná.

Pokud odbory prosadí svou, nebude možné nakupovat v noci a o svátcích. Proč? Protože nepřetržitá otevírací doba přináší podle názoru odborářů vykořisťování zaměstnanců, kteří nedostávají ani příplatky za práci ve svátek, ani náhradní volno.

Mnoho úhlů pohledu

„Naši zákazníci rádi nakupují i během svátků. Takže záleží na nich. Chceme vyjít vstříc především jim,“ říká šéf marketingu obchodního řetězce Delvita Miguel van Bussel. Odbory jeho slovům kontrují: „Zahraniční managementy své svátky slaví. Nechodí v den svátku do práce. Ale naše státní svátky neuznávají a nechápou, proč by měli mít v takový den zavřeno,“ říká šéf odborového svazu obchodu Alexandr Leiner. Majitel malé samoobsluhy v Rakovníku Jan Sháněl s ním nesouhlasí: „Vždyť přece lékaři, hasiči, řidiči veřejné dopravy a řada dalších profesí také pracuje o svátcích. Dovedeno ad absurdum, přestanou jezdit na 1. máje tramvaje jen proto, aby si tramvajáci mohli vychutnat Svátek práce?“

Bereme služby dobrovolně

„Nikdo mě nenutí do práce v noci a o svátcích chodit. Zájemců je dost. Je mezi námi dost těch, kterým to nevadí, protože si chtějí vydělat,“ řekla Profitu pokladní v Tesco Zličín. Jak podotkla, platy jsou malé a lidem nezbývá než si je vylepšovat zvýšeným počtem odpracovaných hodin. „Já bych měla strach z propouštění, kdyby se omezil prodej,“ řekla nám jiná z pokladních. Odbory zdůvodňují svůj návrh i tím, že přerušením nočního prodeje v hypermarketech by přibyli zákazníci malým večerkám, v nichž by ovšem podle odborářských představ byl regulován počet zaměstnanců na 2-3 a otevírací doba by nesměla přesáhnout 22. hodinu. Jednalo by se podle nich vlastně o opatření na podporu tuzemských podnikatelů. „To je nesmysl. Kdo se rozhodne udělat velký týdenní nákup v nočních hodinách, toho večerka neuspokojí. Lokální večerky a hypermarkety mají už dnes vyprofilovanou sortu zákazníků, kteří si nekonkurují. To by snad už mohli odboráři vědět,“ říká již zmíněný rakovnický podnikatel. Odboráři tvrdí, že omezením pracovní doby by obchodník žádnou újmu neutrpěl, neboť zákazníci by si nakoupili stejné množství den před svátky. „Toto tvrzení může vyvrátit každý, kdo se jen trochu vyzná v psychologii zákazníka. Každá návštěva obchodu znamená útratu. Návrh odborů možná šetří peněženku zákazníků, ale rozhodně je útokem na tržbu obchodníka,“ říká Josef Davídek, ekonom věnující se průzkumu trhu.

Co na to politici?

Jednoznačně přijímají regulační iniciativu odborů komunisté. Lidovci uznávají nedůstojné postavení zaměstnanců v hypermarketech, ale nevědí, jestli je právě omezení prodeje ta správná cesta jak jim pomoci. Podle ODS by firmám, pokud dodržují zákoník práce, neměl nikdo do rozhodnutí o otevírací době mluvit. Sociální demokraté zaujímají k návrhu smířlivé stanovisko a zřejmě by byli ochotni ho po určitých úpravách ve sněmovně podpořit. Nelze vyloučit, že by návrh podali jako vlastní poslaneckou iniciativu.

Omezení prodejní doby platí v mnoha evropských státech, což utvrzuje odbory v přesvědčení o oprávněnosti požadavků

Rakousko: V neděli a o svátcích zavřeno, kromě turistických oblastí

Německo: V neděli může mít obchod otevřeno jen tři hodiny.

Itálie: Otevřeno maximálně do 22 hodin, o nedělích a svátcích kromě pekařství zavřeno. Výjimka platí pro turistické oblasti.

Nizozemí: O nedělích a svátcích bývá zavřeno, místní úřady mohou povolit výjimky.

Norsko: Otevřeno maximálně do 21 hodin, v neděli zavřeno kromě období před Vánocemi. Pro malé obchody však žádná omezení neplatí.

Švédsko: Prodejní doba bez jakýchkoli regulací.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Rychlejší spuštění, nižší spotřeba paměti. Firefox 55 nabídne signifikantní zlepšení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít