Odbory chtějí zákaz prodeje o svátcích

04. listopadu 2002, 00:00 - Eva Martínková
04. listopadu 2002, 00:00

Regulace otevírací doby by přinesla menší tržby obchodníkům Vymoženost posledních let, kdy jsme si zvykli nakupovat v kteroukoli denní i noční dobu, je ohrožena. O svátcích by nás opět měly čekat stažené rolety. Touha odborů po regulaci otevírací doby je silná.

Regulace otevírací doby by přinesla menší tržby obchodníkům

Vymoženost posledních let, kdy jsme si zvykli nakupovat v kteroukoli denní i noční dobu, je ohrožena. O svátcích by nás opět měly čekat stažené rolety. Touha odborů po regulaci otevírací doby je silná.

Pokud odbory prosadí svou, nebude možné nakupovat v noci a o svátcích. Proč? Protože nepřetržitá otevírací doba přináší podle názoru odborářů vykořisťování zaměstnanců, kteří nedostávají ani příplatky za práci ve svátek, ani náhradní volno.

Mnoho úhlů pohledu

„Naši zákazníci rádi nakupují i během svátků. Takže záleží na nich. Chceme vyjít vstříc především jim,“ říká šéf marketingu obchodního řetězce Delvita Miguel van Bussel. Odbory jeho slovům kontrují: „Zahraniční managementy své svátky slaví. Nechodí v den svátku do práce. Ale naše státní svátky neuznávají a nechápou, proč by měli mít v takový den zavřeno,“ říká šéf odborového svazu obchodu Alexandr Leiner. Majitel malé samoobsluhy v Rakovníku Jan Sháněl s ním nesouhlasí: „Vždyť přece lékaři, hasiči, řidiči veřejné dopravy a řada dalších profesí také pracuje o svátcích. Dovedeno ad absurdum, přestanou jezdit na 1. máje tramvaje jen proto, aby si tramvajáci mohli vychutnat Svátek práce?“

Bereme služby dobrovolně

„Nikdo mě nenutí do práce v noci a o svátcích chodit. Zájemců je dost. Je mezi námi dost těch, kterým to nevadí, protože si chtějí vydělat,“ řekla Profitu pokladní v Tesco Zličín. Jak podotkla, platy jsou malé a lidem nezbývá než si je vylepšovat zvýšeným počtem odpracovaných hodin. „Já bych měla strach z propouštění, kdyby se omezil prodej,“ řekla nám jiná z pokladních. Odbory zdůvodňují svůj návrh i tím, že přerušením nočního prodeje v hypermarketech by přibyli zákazníci malým večerkám, v nichž by ovšem podle odborářských představ byl regulován počet zaměstnanců na 2-3 a otevírací doba by nesměla přesáhnout 22. hodinu. Jednalo by se podle nich vlastně o opatření na podporu tuzemských podnikatelů. „To je nesmysl. Kdo se rozhodne udělat velký týdenní nákup v nočních hodinách, toho večerka neuspokojí. Lokální večerky a hypermarkety mají už dnes vyprofilovanou sortu zákazníků, kteří si nekonkurují. To by snad už mohli odboráři vědět,“ říká již zmíněný rakovnický podnikatel. Odboráři tvrdí, že omezením pracovní doby by obchodník žádnou újmu neutrpěl, neboť zákazníci by si nakoupili stejné množství den před svátky. „Toto tvrzení může vyvrátit každý, kdo se jen trochu vyzná v psychologii zákazníka. Každá návštěva obchodu znamená útratu. Návrh odborů možná šetří peněženku zákazníků, ale rozhodně je útokem na tržbu obchodníka,“ říká Josef Davídek, ekonom věnující se průzkumu trhu.

Co na to politici?

Jednoznačně přijímají regulační iniciativu odborů komunisté. Lidovci uznávají nedůstojné postavení zaměstnanců v hypermarketech, ale nevědí, jestli je právě omezení prodeje ta správná cesta jak jim pomoci. Podle ODS by firmám, pokud dodržují zákoník práce, neměl nikdo do rozhodnutí o otevírací době mluvit. Sociální demokraté zaujímají k návrhu smířlivé stanovisko a zřejmě by byli ochotni ho po určitých úpravách ve sněmovně podpořit. Nelze vyloučit, že by návrh podali jako vlastní poslaneckou iniciativu.

Omezení prodejní doby platí v mnoha evropských státech, což utvrzuje odbory v přesvědčení o oprávněnosti požadavků

Rakousko: V neděli a o svátcích zavřeno, kromě turistických oblastí

Německo: V neděli může mít obchod otevřeno jen tři hodiny.

Itálie: Otevřeno maximálně do 22 hodin, o nedělích a svátcích kromě pekařství zavřeno. Výjimka platí pro turistické oblasti.

Nizozemí: O nedělích a svátcích bývá zavřeno, místní úřady mohou povolit výjimky.

Norsko: Otevřeno maximálně do 21 hodin, v neděli zavřeno kromě období před Vánocemi. Pro malé obchody však žádná omezení neplatí.

Švédsko: Prodejní doba bez jakýchkoli regulací.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít