Odborníci na IT opět v kurzu

15. prosince 2010, 03:07 - Anna Janečková
15. prosince 2010, 03:07

Po útlumu způsobeném ekonomickou recesí začínají IT firmy opět nabírat nové zaměstnance. Největší poptávka je po středně zkušených odbornících, kteří jsou flexibilní. Naopak absolventi shánějí práci obtížně.

Foto: Zuzana Šmajlerová

Značný pokles poptávky po IT službách, který vrcholil v loňském roce, pocítilo na vlastní kůži mnoho v minulosti velmi dobře placených IT odborníků. Přemrštěné platy, nadstandardní zaměstnanecké benefity a konkurenční „přetahování“ specialistů jsou v oboru minulostí. Oproti roku 2009 se však letos situace v IT oboru stabilizovala a firmy začínají znovu pomalu přijímat zaměstnance. Vyplývá to z analýzy technologické společnosti S&T CZ, která patří mezi přední středoevropské systémové integrátory, a společnosti LMC, jež provozuje pracovní portály Jobs.cz a Prace.cz.

Největší poptávka je nyní po programátorech a IT odbornících, kteří kromě odborných znalostí mají více dovedností typu vedení projektů, analýza procesů či testování, nebo jsou ochotní a schopní se je rychle naučit,“ říká Olga Svobodová, personální ředitelka společnosti S&T CZ. O práci se prý nemusí bát ani správci informačních systémů. „Ti budou potřeba vždy, jen se více dbá na efektivitu jejich práce,“ míní personalistka.

Podle dat společnosti LMC je nyní v rámci IT největší zájem o vývojáře, konzultanty a analytiky. Uchazeči se znalostí IT přitom patří do první desítky momentálně nejžádanějších profesí napříč všemi obory.

Připravujeme se na oživení

Nové IT specialisty v současné době nabírá například mezinárodní konzultační a softwarová společnost Adastra. Očeká-

vá totiž oživení trhu. „Krize se projevila mimo jiné tím, že zákazníci zmrazili výdaje na IT. To ale není možné do nekonečna. Potřeby firem se rychle mění a tomu je potřeba přizpůsobit i IT infrastrukturu,“ říká generální ředitel společnosti Ondřej Frydrych.

Firma chce podle něho během příštího roku získat zhruba 30 nových business analytiků, IT specialistů a projektových manažerů. „Posílit chceme především v oblasti Data Managementu a technologického a business poradenství,“ přibližuje Frydrych situaci s tím, že šanci dostanou i čerství absolventi vysokých škol. Právě ti totiž prožívají zlé časy a práci hledají těžko.

Absolventi se firmám prodraží

Firmy se u čerstvě dostudovaných lidí obávají vyšších nákladů. „Absolventi se sice spokojí s nižším platem, ale zaměstnavatel do nich musí investovat nemalé finanční prostředky a čas na jejich zaškolení. Navíc je u nich větší riziko fluktuace, protože se teprve rozhodují, čemu se budou chtít věnovat,“ vysvětluje Olga Svobodová s tím, že i společnost S&T CZ přijímá převážně odborníky s několikaletou praxí a zkušené obchodníky. „Pro absolventy je pozic méně než dříve, spolupracujeme s nimi spíše na krátkodobých projektech formou brigád,“ popisuje personalistka.

Podle Ondřeje Myslivečka, analytika společnosti LMC, se však situace mladých lidí pomalu lepší. „V listopadu loňského roku byla pro absolventy vhodná každá osmá IT pozice, letos je to každá šestá,“ přibližuje. Absolventi podle něho případný neúspěch při hledání práce v IT často řeší pracovním pobytem v zahraničí, kde mohou často získat daleko více zkušeností než v tuzemských firmách. Výhodou je hlavně i rozvíjení znalosti cizího jazkyka.

Mezi nejpopulárnější destinace patří Irsko, USA nebo Austrálie. Zahraniční pracovní zkušenost spojená s lepší znalostí cizího jazyka následně zvyšuje jejich cenu na trhu práce.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy. Zejména s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
„Nejnebezpečnější“ celebritou je Avril Lavigne, tvrdí experti z McAfee
Seznam chce spustit vlastní televizní stanici. Zažádal o licenci
Úspěšný český export. Tyhle naše startupy bodují i v zahraničí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít