Od vlády čekáme stabilitu

31. srpna 2010, 15:03 - Eva Jarešová
31. srpna 2010, 15:03

Magdalenou Souček

Poradenská společnost Ernst & Young se nedávno zaměřila na úskalí, kterým dnes byznysmeni po celém světě čelí. Tím největším je podle ní riziko přehnané státní regulace v některých sektorech jako důsledek finanční krize. S tím do značné míry souhlasí i Magdalena Souček, vedoucí partnerka tuzemské pobočky Ernst & Young. „Je možné, že přeregulováno bude, a všichni z toho mají obavy,“ myslí si Souček, jejíž společnost zároveň pořádá i české kolo soutěže Podnikatel roku. Loni porota hodnotila 64 tuzemských byznysmenů, letos na podzim se očekává přibližně stejný počet přihlášek. Stejně jako poslední vítěz Eduard Kučera z Avast Software bude i jeho nástupce příští rok reprezentovat Českou republiku na celosvětovém finále soutěže v Monaku.

EURO: Podle průzkumu Ernst & Young považují dnes podnikatelé globálně za největší riziko pro svou činnost regulaci ze strany států, ať už co do nadměrnosti nebo nejistoty ohledně jejího obsahu. Platí to konkrétně i pro české byznysmeny? SOUČEK: Myslím, že v Česku je v tuto chvíli stále palčivějším problémem přístup firem k financování než nadměrná regulace. Ale ty dvě věci spolu souvisejí. Zvýšená regulace má na bankovní sektor konzervativní dopady. Banky se bojí, aby jejich úvěry nebyly hodnoceny jako špatné, a proto jsou v půjčování pořád opatrné.

EURO: Kdybyste měla porovnat srpen letošního roku se srpnem loňským, zlepšila se za tu dobu úvěrová dostupnost pro firmy? SOUČEK: Myslím, že úvěrová dostupnost se zlepšuje, ale pořád ještě není situace taková, jakou by si firmy představovaly. Ale fakt je, že v srpnu 2010 jsme se všichni určitě cítili mnohem pozitivněji než v srpnu 2009.

EURO: Budou mít současné změny v regulaci bankovního sektoru stejný výsledek jako kauza americké společnosti Enron před osmi lety, v jejímž důsledku došlo k razantnímu zpřísnění účetních pravidel v USA? SOUČEK: Paralela je v tom, že když se něco stane, hledají se viníci a příčiny, proč k tomu došlo a jak by se tomu dalo do budoucna zabránit. Myslím, že v prvopočátku po takové kauze nebo krizi je vždy regulace velmi přísná a až po chvíli se ono pomyslné kyvadlo zase vrací trochu nazpátek. Bylo to vidět i v USA na takzvaném Sarbanes-Oxleyově zákoně (zákon z roku 2002 zpřísnil v reakci na kauzu Enron účetní metody – pozn. red.), který se tehdy snažil přesunout hodně odpovědnosti na management firem.

EURO: V lednu letošního roku jste říkala, že česká ekonomika ještě není na dně. Jak byste situaci hodnotila na konci léta? SOUČEK: Předběžný meziroční nárůst HDP ve výši 2,2 procenta ve druhém letošním čtvrtletí by mohl indikovat, že jsme se ode dna už odrazili. Nemám ale samozřejmě skleněnou kouli.

EURO: Čemu přisuzujete rapidní oživení německé ekonomiky v poslední době? SOUČEK: Domnívám se, že je to tím, že do Německa finanční krize dorazila relativně brzy. O problémech v Německu se mluvilo, ještě když jsme všichni byli v podstatě v rozkvětu. A pravděpodobně to nyní s výsledky německé ekonomiky souvisí. Němci jako jedni z prvních vstoupili do onoho „víru“ a možná ho teď jako jedni z prvních opustí. Naopak USA jsou podle mě stále zatíženy dluhy a zbrojením a mají své problémy, které budou muset řešit.

EURO: Jak hodnotíte dosavadní kroky nové české vlády, která se zatím profiluje hlavně jako kabinet úsporných kroků? SOUČEK: Podle mě bude moc záležet na celkové koncepci vlády. Tento rok se zřejmě bude řešit otázka škrtů pouze na úrovni jednotlivých ministerstev. Klíčové však bude, zda vláda přijde s širší koncepcí a jestli vládní koalice zůstane koalicí. Od nové vlády čekáme také větší jistotu a stabilitu. Například v oblasti daní, protože bez ní se investorům dělají rozhodnutí velmi těžko.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít