Od vlády čekáme stabilitu

31. srpna 2010, 15:03 - Eva Jarešová
31. srpna 2010, 15:03

Magdalenou Souček

Poradenská společnost Ernst & Young se nedávno zaměřila na úskalí, kterým dnes byznysmeni po celém světě čelí. Tím největším je podle ní riziko přehnané státní regulace v některých sektorech jako důsledek finanční krize. S tím do značné míry souhlasí i Magdalena Souček, vedoucí partnerka tuzemské pobočky Ernst & Young. „Je možné, že přeregulováno bude, a všichni z toho mají obavy,“ myslí si Souček, jejíž společnost zároveň pořádá i české kolo soutěže Podnikatel roku. Loni porota hodnotila 64 tuzemských byznysmenů, letos na podzim se očekává přibližně stejný počet přihlášek. Stejně jako poslední vítěz Eduard Kučera z Avast Software bude i jeho nástupce příští rok reprezentovat Českou republiku na celosvětovém finále soutěže v Monaku.

EURO: Podle průzkumu Ernst & Young považují dnes podnikatelé globálně za největší riziko pro svou činnost regulaci ze strany států, ať už co do nadměrnosti nebo nejistoty ohledně jejího obsahu. Platí to konkrétně i pro české byznysmeny? SOUČEK: Myslím, že v Česku je v tuto chvíli stále palčivějším problémem přístup firem k financování než nadměrná regulace. Ale ty dvě věci spolu souvisejí. Zvýšená regulace má na bankovní sektor konzervativní dopady. Banky se bojí, aby jejich úvěry nebyly hodnoceny jako špatné, a proto jsou v půjčování pořád opatrné.

EURO: Kdybyste měla porovnat srpen letošního roku se srpnem loňským, zlepšila se za tu dobu úvěrová dostupnost pro firmy? SOUČEK: Myslím, že úvěrová dostupnost se zlepšuje, ale pořád ještě není situace taková, jakou by si firmy představovaly. Ale fakt je, že v srpnu 2010 jsme se všichni určitě cítili mnohem pozitivněji než v srpnu 2009.

EURO: Budou mít současné změny v regulaci bankovního sektoru stejný výsledek jako kauza americké společnosti Enron před osmi lety, v jejímž důsledku došlo k razantnímu zpřísnění účetních pravidel v USA? SOUČEK: Paralela je v tom, že když se něco stane, hledají se viníci a příčiny, proč k tomu došlo a jak by se tomu dalo do budoucna zabránit. Myslím, že v prvopočátku po takové kauze nebo krizi je vždy regulace velmi přísná a až po chvíli se ono pomyslné kyvadlo zase vrací trochu nazpátek. Bylo to vidět i v USA na takzvaném Sarbanes-Oxleyově zákoně (zákon z roku 2002 zpřísnil v reakci na kauzu Enron účetní metody – pozn. red.), který se tehdy snažil přesunout hodně odpovědnosti na management firem.

EURO: V lednu letošního roku jste říkala, že česká ekonomika ještě není na dně. Jak byste situaci hodnotila na konci léta? SOUČEK: Předběžný meziroční nárůst HDP ve výši 2,2 procenta ve druhém letošním čtvrtletí by mohl indikovat, že jsme se ode dna už odrazili. Nemám ale samozřejmě skleněnou kouli.

EURO: Čemu přisuzujete rapidní oživení německé ekonomiky v poslední době? SOUČEK: Domnívám se, že je to tím, že do Německa finanční krize dorazila relativně brzy. O problémech v Německu se mluvilo, ještě když jsme všichni byli v podstatě v rozkvětu. A pravděpodobně to nyní s výsledky německé ekonomiky souvisí. Němci jako jedni z prvních vstoupili do onoho „víru“ a možná ho teď jako jedni z prvních opustí. Naopak USA jsou podle mě stále zatíženy dluhy a zbrojením a mají své problémy, které budou muset řešit.

EURO: Jak hodnotíte dosavadní kroky nové české vlády, která se zatím profiluje hlavně jako kabinet úsporných kroků? SOUČEK: Podle mě bude moc záležet na celkové koncepci vlády. Tento rok se zřejmě bude řešit otázka škrtů pouze na úrovni jednotlivých ministerstev. Klíčové však bude, zda vláda přijde s širší koncepcí a jestli vládní koalice zůstane koalicí. Od nové vlády čekáme také větší jistotu a stabilitu. Například v oblasti daní, protože bez ní se investorům dělají rozhodnutí velmi těžko.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít