Od Třince k Třinci

09. června 2008, 11:31 - Pavel Matocha
09. června 2008, 11:31

Bývalý ministr a viceprezident EIB Ivan Pilip vede realitní fond

Po letech strávených v české politice a posléze v Evropské investiční bance (EIB) se Ivan Pilip pustil do soukromého byznysu. Společně s dvěma dalšími partnery, pražským advokátem Martinem Klimplem a frýdecko-místeckým miliardářem Reném Holečkem, založil společnost Fortius Global Investment, která spravuje realitní investiční fond. Pilip společnost manažersky vede a je předsedou jejího představenstva.

LÁKAVÁ VELIKOST REALITNÍHO TRHU

Realitnímu byznysu se Ivan Pilip krátce věnoval již v době, než se stal viceprezidentem Evropské investiční banky. Tehdy vedl společně s manželkou Lucií firmu Mediterranea Real Estate Investments CZ a tehdy se též potkal s Rudolfem Ovčařím a Reném Holečkem, miliardáři ze severní Moravy. Oba jsou nyní v dozorčí radě společnosti Fortius Global Investment a druhý jmenovaný je ve firmě i Pilipovým společníkem. Třetím společníkem firmy je Martin Klimpl, společník známé pražské advokátní kanceláře Becker & Poliakoff. „Jsou to lidé, se kterými máme stejný vztah k riziku a podobnou schopnost rychlého rozhodování. Již dříve jsme si vyzkoušeli, že můžeme fungovat společně,“ říká o svých společnících Pilip.
René Holeček se věnuje golfovému byznysu, ovládá spediční společnost Čechofracht a stejně jako Rudolf Ovčaří patřil k původním privatizátorům Třineckých železáren. Ovčaří byl později znám i jako vlastník České zbrojovky.
Obchod s realitami si Pilip vybral ze dvou důvodů. Za prvé v něm může zúročit své znalosti, jak financovat nejrůznější projekty, a za druhé - realitní trh je dostatečně velký. „Objemy obchodů, které v realitním byznysu znamenají, že jste průměrná firma, by v mnoha průmyslových odvětvích znamenaly, že jste lídrem trhu. Realitní trh je prostě dostatečně velký, je v něm dost místa i pro nově vznikající firmy,“ vysvětluje Pilip, proč se vrhl právě do nemovitostí.

DEVELOPING LUXUSNÍHO BYDLENÍ

Na začátku letošního roku dostal Fortius Global Investment licenci od České národní banky, že může zakládat a spravovat nemovitostní fondy kvalifikovaných investorů. Zatím Fortius založil jeden fond, který již nashromáždil přibližně sto milionů korun od investorů. „Do konce roku bychom se měli dostat na dvě stě, možná i tři sta milionů,“ říká Pilip. Fond je koncipován jako uzavřený pětiletý fond s minimální částkou pro investici jeden milion korun. Prostředky fond investuje do developerských projektů převážně luxusního bydlení. „V portfoliu již máme několik projektů v celkovém objemu 2,5 miliardy korun. Například jde o luxusní rezidenční projekt na Vinohradech, pozemky v Praze 5 v Košířích a v Hřenkách, jeden na kraji Prahy. A jednáme o několika mimopražských,“ dodává Pilip.
Všechny projekty jsou zatím na území České republiky. Expanze do zahraničí by podle Pilipa přicházela v úvahu až v situaci, kdy by společnost byla na český trh příliš velká. A ani potom není jisté, zda by do zahraničí investoval přímo Fortius Global Investment. „Spíše bychom založili investiční fond v zemích jako je Lucembursko, Nizozemsko či Kypr, které jsou pro investiční fondy daňově výhodnější,“ říká Pilip.

ŠREJBRŮV STÍN

Absolvent Vysoké školy ekonomické Ivan Pilip začal s byznysem již na počátku devadesátých let. Po restitucích rodinného majetku v Malšicích u Tábora řídil továrnu na výrobu zdravotnických potřeb. Ve druhé polovině devadesátých let byl ministrem školství a později ministrem financí ve vládách Václava Klause. Byl předsedou Křesťanskodemokratické strany a po jejím sloučení s Občanskou demokratickou stranu se stal jejím místopředsedou. Začátkem konce jeho politické kariéry byl podzim 1997, kdy se společně s několika dalšími politiky ODS odmítl smířit s podezřelým financováním strany, zejména s údajným tajným zahraničním kontem ODS. V kauze známé jako „sarajevský atentát“ tehdy vystoupili ministři vnitra a financí Jan Ruml a Ivan Pilip a vyzvali premiéra Václava Klause k demisi. Oba později ODS opustili a založili Unii svobody. Nejznámějšími „sponzory“ ODS tehdy byly fiktivní osoby Lájos Bács a Rádžív Sinha, za nimiž se později objevili privatizátoři Třineckých železáren. Společníky tenisty Milana Šrejbra tehdy v Třinci byli právě Ovčaří a Holeček, dnešní partneři Ivana Pilipa.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít