Od systému open space k virtualitě?

23. května 2005, 00:00 - PETR BÝM
23. května 2005, 00:00

KANCELÁŘ BUDOUCNOSTI Moderní komunikační technologie, narůstající nároky na mobilitu a řada dalších faktorů značně zpochybňují tradiční pojetí kancelářského zázemí. Kancelář jako taková 21. století nejspíš přežije, ale v hodně pozměněné podobě.

KANCELÁŘ BUDOUCNOSTI

Moderní komunikační technologie, narůstající nároky na mobilitu a řada dalších faktorů značně zpochybňují tradiční pojetí kancelářského zázemí. Kancelář jako taková 21. století nejspíš přežije, ale v hodně pozměněné podobě.

Notebook, vysokorychlostní bezdrátový internet, sofistikovaný mobilní telefon - v řadě profesí pracovní pomůcky, bez kterých se dnes lze jen těžko obejít. Tyto okolnosti reflektuje i moderní dispozice a vybavení kancelářských prostor, jejichž celková výměra - bez ohledu na ekonomické imperativy - se snižuje. S tím souvisí i celková globalizace ekonomického života. Hodně času lidé stráví na cestách a i tato skutečnost potřebu klasické kanceláře přinejmenším snižuje.

POPULÁRNÍ OTEVŘENÝ PROSTOR

Technický pokrok, tlak na snižování nákladů a v neposlední řadě i „deformalizace“ pracovního života ve vyspělých tržních ekonomikách vyústily ve změny v pojetí kancelářského pracovního prostoru. Takzvaný open space, tedy rozlehlejší kancelář s vyšším počtem pracovníků, doplňuje pojem „cubical“ - většinou nízkými přepážkami vymezené „území“ pro jednoho zaměstnance.

Menší operační prostor přináší vyšší nároky na používané technologie, přičemž vývoj jde směrem k jednoduchým multifunkčním přístrojům, které kombinují tiskárnu, kopírku, skener a fax. Spolu s výkonným osobním počítačem a mobilním telefonem u kancelářských prací v zásadě zajistí všechny myslitelné potřeby.

Architekti ovšem upozorňují na to, že open space kanceláře, které poskytují minimální soukromí, je třeba doplnit přiměřenými prostorami pro oddech. „Princip je maximalizovat práci. Zaměstnanec pracuje na plný výkon a pak si jde na chvíli odpočinout. To znají studenti: hodinu a půl dřít a pak si na čtvrt hodiny někde oddechnout. Je to vlastně nejefektivnější, a to se ve firmách podporuje,“ vysvětluje architekt Mojmír Ranný. Jeho ateliér před časem projektoval řetězec kanceláří pro Zentivu.

Administrativní prostory budou mít charakter velkých hal s prosklenými buňkami pro vedoucí. S halami budou souviset „rekreační“ prostory. „Dáme tam sofa, barevné sedačky, televizi, bude možnost připojit se na světové zprávy,“ popisuje projekt Ranný.

PAPÍR JE NESMRTELNÝ

„Papír nepotřebuje baterie,“ upozorňují technici na praktickou stránku věci. Jakkoli dnes pracovní komunikace standardně probíhá elektronickou formou, papír v rozporu s některými prognózami z kanceláří nevymizel. Už proto, že mnoho dokumentů nakonec z praktických důvodů (mimo jiné také pro nutnost podpisů a parafování, které sice v současnosti lze zajistit v elektronické podobě, ale je to příliš náročná procedura) dostane papírovou podobu.

To souvisí také s tím, že v moderní ekonomice zřetelně dominuje sektor služeb a i ve výrobě se pozornost přesouvá do sféry marketingu. Nejrůznější prezentace i třeba propagační materiály by pouze v elektronické podobě ztratily smysl. Internet a elektronická komunikace naopak poněkud paradoxně spotřebu papíru zvyšují. „Nástupem e-mailu se počet tištěných stránek v podnicích zvýšil zhruba o 40 procent,“ konstatuje Andrej Magyar z firmy Oki, která je jedním z největších světových výrobců informačních a telekomunikačních systémů a zařízení. Zásluhu na tom má zase technika: rychlé a kvalitní barevné tiskárny nakonec užívání papírových dokumentů ještě rozšířily.

VÍTEJTE VE VIRTUÁLNÍM SVĚTĚ?

Snem nejednoho ekonoma a nejspíš všech ekologických aktivistů je zbavit kancelářskou práci nejen tradičního papírování - v nejlepším případě kancelář ve fyzickém slova smyslu zrušit a nahradit ji moderními technologiemi. Z hlediska podnikových nákladů je to skutečně ideální řešení, neboť každý metr obestavěné a vybavené plochy stojí nemalé peníze. Přitom pořizovací náklady ani zdaleka nejsou ty poslední - provoz a údržba zatěžují rozpočty sice o něco méně, zato však permanentně.

Zrušení kancelářských prostor by proto u každého většího podniku představovalo nikoli zanedbatelné úspory. Ekologové argumentují jinak, ale jejich ideál se s ekonomickými vizemi vlastně shoduje: úspory energetické a ekologické - nároky na výrobu papíru by eliminace kancelářských provozů nepochybně klesly. A svým způsobem systém práce bez kancelářského zázemí odpovídá nejnovějším trendům, které směřují k práci doma, čemuž odpovídá i stále častější pružná pracovní doba a částečné úvazky.

Mohlo by se zdát, že jiný pracovní rytmus i styl spolu s moderními technologiemi nutnost existence kanceláře skutečně odkazuje do historie. Skutečnost je ale složitější a odborníci se shodují v tom, že osobní kontakt a diskuze tváří v tvář je za jistých okolností nenahraditelná.

„Na jedné straně je třeba brát v úvahu, čím se firma zabývá, na druhé pak současný stav technologií. Jsem ale přesvědčen, že ani telefonní či video konference nemohou být plnohodnotnou náhradou osobního setkání,“ řekl při nedávné diskuzi na téma „kancelář budoucnosti“ Evžen Pavlovský ze společnosti Intel. Zároveň upozorňuje na to, že přesun kancelářské práce do domova pracovníka v našich poměrech naráží i na sociální bariéry: byty jsou u nás většinou malé, samostatná pracovna je v drtivé většině rodin luxusem.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít