Od systému open space k virtualitě?

23. května 2005, 00:00 - PETR BÝM
23. května 2005, 00:00

KANCELÁŘ BUDOUCNOSTI Moderní komunikační technologie, narůstající nároky na mobilitu a řada dalších faktorů značně zpochybňují tradiční pojetí kancelářského zázemí. Kancelář jako taková 21. století nejspíš přežije, ale v hodně pozměněné podobě.

KANCELÁŘ BUDOUCNOSTI

Moderní komunikační technologie, narůstající nároky na mobilitu a řada dalších faktorů značně zpochybňují tradiční pojetí kancelářského zázemí. Kancelář jako taková 21. století nejspíš přežije, ale v hodně pozměněné podobě.

Notebook, vysokorychlostní bezdrátový internet, sofistikovaný mobilní telefon - v řadě profesí pracovní pomůcky, bez kterých se dnes lze jen těžko obejít. Tyto okolnosti reflektuje i moderní dispozice a vybavení kancelářských prostor, jejichž celková výměra - bez ohledu na ekonomické imperativy - se snižuje. S tím souvisí i celková globalizace ekonomického života. Hodně času lidé stráví na cestách a i tato skutečnost potřebu klasické kanceláře přinejmenším snižuje.

POPULÁRNÍ OTEVŘENÝ PROSTOR

Technický pokrok, tlak na snižování nákladů a v neposlední řadě i „deformalizace“ pracovního života ve vyspělých tržních ekonomikách vyústily ve změny v pojetí kancelářského pracovního prostoru. Takzvaný open space, tedy rozlehlejší kancelář s vyšším počtem pracovníků, doplňuje pojem „cubical“ - většinou nízkými přepážkami vymezené „území“ pro jednoho zaměstnance.

Menší operační prostor přináší vyšší nároky na používané technologie, přičemž vývoj jde směrem k jednoduchým multifunkčním přístrojům, které kombinují tiskárnu, kopírku, skener a fax. Spolu s výkonným osobním počítačem a mobilním telefonem u kancelářských prací v zásadě zajistí všechny myslitelné potřeby.

Architekti ovšem upozorňují na to, že open space kanceláře, které poskytují minimální soukromí, je třeba doplnit přiměřenými prostorami pro oddech. „Princip je maximalizovat práci. Zaměstnanec pracuje na plný výkon a pak si jde na chvíli odpočinout. To znají studenti: hodinu a půl dřít a pak si na čtvrt hodiny někde oddechnout. Je to vlastně nejefektivnější, a to se ve firmách podporuje,“ vysvětluje architekt Mojmír Ranný. Jeho ateliér před časem projektoval řetězec kanceláří pro Zentivu.

Administrativní prostory budou mít charakter velkých hal s prosklenými buňkami pro vedoucí. S halami budou souviset „rekreační“ prostory. „Dáme tam sofa, barevné sedačky, televizi, bude možnost připojit se na světové zprávy,“ popisuje projekt Ranný.

PAPÍR JE NESMRTELNÝ

„Papír nepotřebuje baterie,“ upozorňují technici na praktickou stránku věci. Jakkoli dnes pracovní komunikace standardně probíhá elektronickou formou, papír v rozporu s některými prognózami z kanceláří nevymizel. Už proto, že mnoho dokumentů nakonec z praktických důvodů (mimo jiné také pro nutnost podpisů a parafování, které sice v současnosti lze zajistit v elektronické podobě, ale je to příliš náročná procedura) dostane papírovou podobu.

To souvisí také s tím, že v moderní ekonomice zřetelně dominuje sektor služeb a i ve výrobě se pozornost přesouvá do sféry marketingu. Nejrůznější prezentace i třeba propagační materiály by pouze v elektronické podobě ztratily smysl. Internet a elektronická komunikace naopak poněkud paradoxně spotřebu papíru zvyšují. „Nástupem e-mailu se počet tištěných stránek v podnicích zvýšil zhruba o 40 procent,“ konstatuje Andrej Magyar z firmy Oki, která je jedním z největších světových výrobců informačních a telekomunikačních systémů a zařízení. Zásluhu na tom má zase technika: rychlé a kvalitní barevné tiskárny nakonec užívání papírových dokumentů ještě rozšířily.

VÍTEJTE VE VIRTUÁLNÍM SVĚTĚ?

Snem nejednoho ekonoma a nejspíš všech ekologických aktivistů je zbavit kancelářskou práci nejen tradičního papírování - v nejlepším případě kancelář ve fyzickém slova smyslu zrušit a nahradit ji moderními technologiemi. Z hlediska podnikových nákladů je to skutečně ideální řešení, neboť každý metr obestavěné a vybavené plochy stojí nemalé peníze. Přitom pořizovací náklady ani zdaleka nejsou ty poslední - provoz a údržba zatěžují rozpočty sice o něco méně, zato však permanentně.

Zrušení kancelářských prostor by proto u každého většího podniku představovalo nikoli zanedbatelné úspory. Ekologové argumentují jinak, ale jejich ideál se s ekonomickými vizemi vlastně shoduje: úspory energetické a ekologické - nároky na výrobu papíru by eliminace kancelářských provozů nepochybně klesly. A svým způsobem systém práce bez kancelářského zázemí odpovídá nejnovějším trendům, které směřují k práci doma, čemuž odpovídá i stále častější pružná pracovní doba a částečné úvazky.

Mohlo by se zdát, že jiný pracovní rytmus i styl spolu s moderními technologiemi nutnost existence kanceláře skutečně odkazuje do historie. Skutečnost je ale složitější a odborníci se shodují v tom, že osobní kontakt a diskuze tváří v tvář je za jistých okolností nenahraditelná.

„Na jedné straně je třeba brát v úvahu, čím se firma zabývá, na druhé pak současný stav technologií. Jsem ale přesvědčen, že ani telefonní či video konference nemohou být plnohodnotnou náhradou osobního setkání,“ řekl při nedávné diskuzi na téma „kancelář budoucnosti“ Evžen Pavlovský ze společnosti Intel. Zároveň upozorňuje na to, že přesun kancelářské práce do domova pracovníka v našich poměrech naráží i na sociální bariéry: byty jsou u nás většinou malé, samostatná pracovna je v drtivé většině rodin luxusem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít