Od prosperity k bankrotu

07. července 2008, 00:00 - Petr Havel
07. července 2008, 00:00

DRUŽSTVO POLEPY - Vedle stále prosperujících družstev je v Česku i mnoho těch, která naopak skončila tragicky. Třeba kdysi slavné družstvo Polepy – Polabský chmelař. Podnik, který obhospodařoval tisíce hektarů půdy, je dnes v konkurzu a mnoho lidí marně čeká na vypořádání svého majetku.

Před listopadem 1989 bylo Jednotné zemědělské družstvo Polepy – Polabský chmelař prosperujícím podnikem obhospodařujícím 6500 hektarů půdy a s majetkem v účetní hodnotě 220 milionů korun. Od roku 1995 je tento podnik v likvidaci, před sedmi lety na něj byl vyhlášen konkurz, který dosud není ukončen. Modelový případ procesu, na jehož začátku byla zákonem stanovená povinnost původních JZD vydat majetek restituentům a na jehož konci jsou desetitisíce osob, které se svého majetku nedomohly a podle všeho ani nedomohou.

Ani ryba ani rak

JZD Polepy přitom nepatřilo ani k těm družstvům, která se s restituenty úplně odmítla vyrovnat, ale na druhou stranu ani k těm, která zákonným povinnostem dostála. Je to prostě takový republikový „průměr“. Varující na tomto příběhu je ale skutečnost, že přestože družstvo do poslední chvíle hospodařilo na cizím majetku, a mělo tak oproti své místní konkurenci nespornou výhodu, dopadlo na trhu zemědělského podnikání neslavně.

Samotné JZD Polepy vzniklo sloučením původních menších zemědělských družstev. Jedním z nich bylo JZD Kyškovice, které zahájilo svou činnost na někdejším statku rodiny Šebků, jednoho z největších selských rodů v oblasti Roudnice nad Labem. V roce 1952 byla tato rodina z Kyškovic násilně vystěhována do Podlesí u Šumperka a všichni její členové měli zakázáno se do původní obce vrátit pod pokutou 25 tisíc korun. Zákaz se přitom vztahoval i na návštěvu rodinné hrobky či ukládání ostatků příbuzných. Ale to je trochu odbočka. I když ne zas taková.

Po listopadu 1989 se totiž Šebkovi logicky snažili na svůj původní statek vrátit. A podnikem, který jim měl vrátit majetek, bylo právě JZD Polepy. To bez problémů vrátilo ruiny původního statku, který Šebkovi dodnes opravují. Z hodnoty takzvaného živého a mrtvého inventáře, vyčíslené na zhruba tři miliony korun, vrátilo družstvo zhruba 40 procent majetku. Kromě toho měli Šebkovi nárok na takzvané transformační podíly v hodnotě více než milionu korun, které ovšem dodnes nedostali. A to se o navrácení majetku starali daleko aktivněji než další potenciální oprávněné osoby. Dokonce i ti, kteří do družstva vložili svůj majetek z výše zmíněných transformačních podílů, nakonec také ostrouhali mrkvičku.

Všechno bude, ale až někdy jindy

Vedení družstva jim slíbilo, že svůj majetek samozřejmě časem dostanou, „až si na to družstvo vydělá“. Vzhledem k tomu, že je v konkurzu, toho ale asi už moc nevydělá. Zajímavé ovšem je, že JZD Polepy se v rámci takzvané druhé fáze transformace družstev, při níž se původní podniky zbavovaly zákonné povinnosti majetkově se vyrovnat, rozdělilo na několik menších „eseróček“, jako z udělání vedených členy managementu původního družstva. Ty ovšem v bankrotu nejsou a hospodaří dál, a dokonce možná někdy někomu něco zaplatí, „až si na to vydělají“. Stále je ale třeba vnímat, že vzhledem k podílu nevydaných restitučních a transformačních nároků nehospodaří ani zdaleka na svém.

Příběh družstva JZD Polepy a zejména příběh rodiny Šebků ilustruje příběhy statisíců lidí v České republice. V Asociaci soukromého zemědělství, kde je Jaroslav Šebek, vnuk majitele zabaveného statku, tajemníkem a která sdružuje soukromě hospodařící rolníky, jsou na tom s vymáháním majetkových nároků všichni obdobně, ne-li hůře. Většina soukromníků se dodneška soudí o nevydaný majetek, jehož cena klesá. A to jsou soukromí zemědělci skupinou občanů, která měla kvůli obnově hospodaření zákonný nárok na vydání majetku do 90 dní. I z toho důvodu také část majetku reálně získali, zejména v období bezprostředně po platnosti zákonů o půdě a o transformaci družstev, tedy do roku 1993. Občané, kteří nároky měli, ale zemědělsky hospodařit se nerozhodli, z nich dodneška moc neviděli. Někteří vůbec nic. Naděje jim ale možná svitla minulý týden. Vláda totiž schválila upravený návrh zákona o vypořádání majetku zemědělských družstev. Ale jestli ten bude kýženým nástrojem k nápravě předchozích křivd, na to si budeme muset ještě nějaký čas počkat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít