Od příštího roku bude citelně dráž

26. května 2003, 00:00 - (šra)
26. května 2003, 00:00

Sliby kabinetu o neutrálních daňových změnách berou za svéVládní reformní kroky v oblasti daní již přinášejí první ovoce. Již od prvního ledna pocítí občané zdražení některých druhů zboží a služeb. A další zvyšování daní je na cestě.

Sliby kabinetu o neutrálních daňových změnách berou za své

Vládní reformní kroky v oblasti daní již přinášejí první ovoce. Již od prvního ledna pocítí občané zdražení některých druhů zboží a služeb. A další zvyšování daní je na cestě.

Poněkud překvapivě schválila sněmovna přeřazení některých služeb ze snížené pětiprocentní daně z přidané hodnoty do základní sazby ve výši 22 procent. Sliby vládního kabinetu, že daňové úpravy budou neutrální, tedy že zvyšování některých daní bude doprovázeno snižováním daní jiných, berou za své. Za své bere i návrh na postupné sbližování obou sazeb daně z přidané hodnoty, jak navrhovalo ministerstvo financí. Bohuslav Sobotka s tímto návrhem totiž nakonec ve vládě neuspěl. Jen menší část zboží a služeb zůstane i nadále v pětiprocentní sazbě, většina podraží. Tím celkové daňové zatížení vzroste. Ministerstvo financí sice tvrdí, že přechod zboží ze snížené do základní sazby po nás chce Evropská unie, ale to není zcela pravda. EU totiž nestanovuje konkrétní výši sazeb. Sblížení sazeb například o dva procentní body by tedy vyvolalo daleko menší náraz než jednosměrné zvýšení sazby o celých sedmnáct bodů. Pro část sociálních demokratů ale byla nepřijatelná představa, že by cena rohlíku při přechodu do řekněme sedmiprocentní sazby, vzrostla o osm haléřů. Přitom v současné době právě ceny potravin stagnují, případně dokonce klesají. Jejich částečné zdražení by proto občané nepociťovali tak drasticky, jako náhlé zvýšení cen jiných produktů. Kromě celkového zvýšení cen dojde ke zdražení takových služeb a zboží, které byly doposud preferovány v rámci vládních oborových politik. Jedná se především o dvě oblasti: o ekologicky šetrné zboží a služby a o telekomunikace. Zdraží tak například vytápění bionaftou a bioplynem či solární zařízení na ohřev vody. Dražší bude rovněž veškeré telefonování, stejně jako internet. Přijatým zákonem však očekávané zdražení nekončí. Na základě koaliční dohody dojde ještě k přesunu dalších služeb (například kadeřnických) do základní sazby. Kromě přeřazení řady položek ze snížené do základní sazby DPH se další změna týká podnikatelů. V rámci harmonizace s předpisy Evropské unie byla snížena hranice pro plátce DPH z tří milionů korun ročního obratu na dva. Zhruba osmdesáti tisícům podnikatelů tak vzniknou vyšší náklady na administrativu, neboť budou povinni vést podvojné účetnictví. Navíc i daňové a účetní služby budou zatíženy od začátku příštího roku základní sazbou daně z přidané hodnoty, což podnikatelskou administrativu dále prodraží.

Změny DPH od 1. ledna 2004

Zdražují

zboží

- nátěrové barvy a laky

- solární zařízení pro ohřev vody

- větrné turbíny

- dřevěné piliny

- fluorescenční výbojky

- bionafta a bioplyn

- vodoměry na teplou a studenou vodu

- recyklované vlákniny, papíry, kartony

služby

- telekomunikační služby

- služby v oblasti nemovitostí

- služby právní, účetní, daňové poradenství

- pátrací a bezpečnostní služby

- nájem osobních automobilů a nemovitostí

Nezdražují

zboží

- potraviny

- léky a prostředky zdravotnické techniky

- knihy

- noviny a časopisy

služby

- ubytování

- přeprava cestujících

- dodávka tepelné energie a teplé vody a stavební práce určené

- restaurační služby k bydlení

PRAMEN: MF

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít