Od porážky k porážce

05. prosince 2014, 12:00 - Michal Půr
05. prosince 2014, 12:00

Rusko je nevyčerpatelnou studnou humoru a ve světě se momentálně mimořádné popularitě těší následující vtip. „Víte, co má společného Putin a ropa? Oběma jim bude brzy 63.“ Lépe vystihnout současnou nelehkou situaci Ruska lze jen těžko. Sankce ruskou ekonomiku nepochybně poškozují, ale padající ceny ropy jí drtí.

Když se minulý týden uskutečnila tisková konference ropného kartelu OPEC, na sociálních sítích se objevily posměšky určené arabským šejkům, jejichž vyjadřování na veřejnosti je občas skutečně humorné a jen těžko srozumitelné. Osazenstvu Kremlu ovšem do smíchu nebylo. OPEC oznámil, že nehodlá těžbu omezit, což nepochybně povede k dalšímu pádu cen. V současnosti se ropa Brent obchoduje lehce pod 70 dolary za barel, ale podle analytiků se pád cen zastaví až někde kolem 60 dolarů za barel.

Jak je to pro Rusko devastující zpráva ukazuje kurz rublu. Ten se propadl na nejnižší hodnotu od roku 1998, kdy se v podstatě zhroutil ruský finanční systém. Nemuselo by k tomu vůbec dojít, kdyby některými českými politiky obdivovaný Vladimir Putin roky ve funkci strávil modernizací ekonomiky. Místo toho však dopustil, aby ruský export nadále ze dvou třetin tvořily ropa a plyn. V současnosti jeho „polepšení“ můžeme čekat jen těžko.

Pokud jste slyšeli jeho poslední projev k národu, sami uznáte, že již přestal rozlišovat mezi realitou a svými zbožnými přáními. Jeho výzvy k masivním investicím do ruské armády jen ilustrují, že opakuje chyby sovětských vůdců. Západ je tehdy uzbrojil, a pokud bude chtít, uzbrojí je i nyní.

Putina určitě ani netěší, že padající ceny ropy notně posilují jeho úhlavního soupeře – Spojené státy. Nižší cena za barel znamená levnější zboží a to je živá voda pro americkou ekonomiku. Spotřebitelské výdaje totiž představují 68 procent ekonomiky USA. Firmy, které těžily z rozmachu těžby z břidlic, klesající ceny ropy určitě nepotěší, ale jejich problémy hospodářství země určitě neohrozí. Nižší ceny navíc udrží na uzdě inflaci a jistě potěší i burzy.

Putin tak dostal Rusy do velmi svízelné situace, je jen otázkou času, kdy se hněv obyvatel otočí proti němu. Přeci jenom si zvykli na určitý standard a budou se ho vzdávat velmi neradi. Nic na tom nemění skutečnost, že v minulosti zažili mnohá porobení a dokázali se jim postavit. My si jen můžeme přát, aby ruský prezident dostal rozum a přestal hrotit už tak dost napjatou mezinárodní situaci.


Čtěte další komentáře autora:

Evropská unie budiž pochválena

Armáda, která nebyla

Češi v zajetí nenávisti

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít