Od Peršanů až po Husajna

30. března 2010, 03:18 - Tomáš Stingl s využitím portálu BusinessInfo.cz
30. března 2010, 03:18

Oblast starověké Mezopotámie v povodí řek Eufrat a Tigris prošla pohnutou historií. Ta ovlivňuje společenské klima v Iráku dodnes. Znalost historie tohoto regionu dokážou iráčtí obchodní partneři ocenit.

Po invazi v roce 2003 kontrolují celou zemi patroly amerických vojáků.

Autor: mnf-iraq.com

Oblast mezi řekami Eufrat a Tigris byla kolébkou nejstarších civilizací. První městské státy zde začaly vznikat již 3450 let před naším letopočtem. V šestém století před naším letopočtem oblast dobyli Peršané, později Alexandr Veliký. Následně zde vládli Římané a znovu Peršané. V polovině 7. století našeho letopočtu nicméně začali v regionu definitivně dominovat muslimští Arabové.

V letech 750 až 1258 došlo k velkému rozkvětu a Bagdád se stal největším kulturním a obchodním centrem muslimského světa. Vpád Mongolů v roce 1258 ale znamenal postupné pustošení a úpadek země. Roku 1534 byla země připojena k Osmanské říši. Koncem 19. století se zde objevují Britové a Němci.

Britové nadvakrát v Persii

Po první světové válce připadla oblast Velké Británii jako mandátní území. Roku 1921 byla ustanovena monarchie. Formální nezávislost Iráckého království byla vyhlášena 3. října 1932. Irák však stále zůstával závislý na Británii. Během II. světové války, kdy se země přikláněla spíše k Německu, ji opět okupovali Britové.

Po válce byla dočasně vytvořena takzvaná Arabská federace mezi Irákem a Jordánskem. V roce 1967 se země zúčastnila arabsko-izraelské války. V roce 1979 se stal prezidentem Saddám Husajn. Po dlouhodobých sporech napadla země roku 1980 svého souseda Írán. Válka skončila po dlouhých osmi letech. Pro Irák však znamenala jen velké ztráty a dluhy.

Dva miliony mrtvých Iráčanů

Kvůli bohatým ropným ložiskům napadl Saddám Husajn v srpnu 1990 pro změnu jižního souseda – Kuvajt. Na základě rozhodnutí OSN americká vojska, podporovaná Brity a řadou dalších zemí (včetně východo­evropských), vytlačila Irák v únoru 1991 mimo území Kuvajtu. Na Irák bylo uvaleno přísné hospodářské embargo, takže obchod se zahraničím prakticky ustal.

V roce 2003 po dlouhých diskusích a bez svolení OSN vtrhla americká vojska do Iráku s cílem zničit režim Saddáma Husajna a nastolit demokracii. Výsledkem však byl neuspokojivý stav blízký občanské válce. Za pět let této války zemřely více než dva miliony Iráčanů.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít