Od Peršanů až po Husajna

30. března 2010, 03:18 - Tomáš Stingl s využitím portálu BusinessInfo.cz
30. března 2010, 03:18

Oblast starověké Mezopotámie v povodí řek Eufrat a Tigris prošla pohnutou historií. Ta ovlivňuje společenské klima v Iráku dodnes. Znalost historie tohoto regionu dokážou iráčtí obchodní partneři ocenit.

Po invazi v roce 2003 kontrolují celou zemi patroly amerických vojáků.

Autor: mnf-iraq.com

Oblast mezi řekami Eufrat a Tigris byla kolébkou nejstarších civilizací. První městské státy zde začaly vznikat již 3450 let před naším letopočtem. V šestém století před naším letopočtem oblast dobyli Peršané, později Alexandr Veliký. Následně zde vládli Římané a znovu Peršané. V polovině 7. století našeho letopočtu nicméně začali v regionu definitivně dominovat muslimští Arabové.

V letech 750 až 1258 došlo k velkému rozkvětu a Bagdád se stal největším kulturním a obchodním centrem muslimského světa. Vpád Mongolů v roce 1258 ale znamenal postupné pustošení a úpadek země. Roku 1534 byla země připojena k Osmanské říši. Koncem 19. století se zde objevují Britové a Němci.

Britové nadvakrát v Persii

Po první světové válce připadla oblast Velké Británii jako mandátní území. Roku 1921 byla ustanovena monarchie. Formální nezávislost Iráckého království byla vyhlášena 3. října 1932. Irák však stále zůstával závislý na Británii. Během II. světové války, kdy se země přikláněla spíše k Německu, ji opět okupovali Britové.

Po válce byla dočasně vytvořena takzvaná Arabská federace mezi Irákem a Jordánskem. V roce 1967 se země zúčastnila arabsko-izraelské války. V roce 1979 se stal prezidentem Saddám Husajn. Po dlouhodobých sporech napadla země roku 1980 svého souseda Írán. Válka skončila po dlouhých osmi letech. Pro Irák však znamenala jen velké ztráty a dluhy.

Dva miliony mrtvých Iráčanů

Kvůli bohatým ropným ložiskům napadl Saddám Husajn v srpnu 1990 pro změnu jižního souseda – Kuvajt. Na základě rozhodnutí OSN americká vojska, podporovaná Brity a řadou dalších zemí (včetně východo­evropských), vytlačila Irák v únoru 1991 mimo území Kuvajtu. Na Irák bylo uvaleno přísné hospodářské embargo, takže obchod se zahraničím prakticky ustal.

V roce 2003 po dlouhých diskusích a bez svolení OSN vtrhla americká vojska do Iráku s cílem zničit režim Saddáma Husajna a nastolit demokracii. Výsledkem však byl neuspokojivý stav blízký občanské válce. Za pět let této války zemřely více než dva miliony Iráčanů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
Technologie
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít