Od nanostruktur po obnovitelné zdroje

20. března 2009, 00:00 -
20. března 2009, 00:00

Dotace z druhé výzvy programu Potenciál pomohla společnosti Synpospolufinancovat přípravu prostor pro výzkumné centrum a vybavit hošpičkovými laboratorními pomůckami. Po úspěšném ukončení projektuse pardubické společnosti do rozpočtu vrátí přes deset milionů.

V lednu letošního roku byly v areálu společnosti Synpo slavnostně otevřeny laboratoře Českého centra nanostrukturovaných polymerů a polymerů na bázi obnovitelných zdrojů. Užitek tak našla budova, která byla od 90. let opuštěná a chátrala. Díky dotaci z Operačního programu Podnikání a inovace se první patro dvoupodlažního objektu změnilo na centrum výzkumu a vývoje, které se pomalu plní špičkovým laboratorním vybavením.

V laboratořích centra se připravují nanočástice tak, aby odpovídaly potřebám potenciálních zákazníků, kteří je budou posléze využívat ve výrobě. „Nanočástice umíme nejen vyrobit, ale i modifikovat jejich povrch tím způsobem, aby byl kompatibilní s daným polymerem. Zjednodušeně se dá říct, že šijeme nanočástice na míru určenému polymernímu prostředí,“ vysvětluje náplň činnosti Jiří Zelenka, vedoucí nově založeného centra.

Pomocí malého množství nanočástic umí v centru připravit nátěrové systémy unikátních vlastností, například odolných proti špatnému počasí, proti poškrábání nebo třeba proti vysokým teplotám. „Vzhledem k tomu, že nanočástice jsou menší než vlnová délka viditelného světla, jsou nátěry s nanočásticemi transparentní,“ dodává Zelenka. Díky uvedeným vlastnostem nacházejí nátěry s nanočásticemi uplatnění v automobilovém průmyslu nebo třeba ve stavebnictví. Dále mohou nanočástice a nanokompozity najít uplatnění i v dalších průmyslových odvětvích, například v gumárenském a vojenském průmyslu. „Velmi důležitou oblastí, kde nanočástice pomáhají, je medicína. Využití najdou v oblasti zubních implantátů, pomáhají při procesu likvidace rakovinných buněk nebo mohosloužit jako nosiče léků,“ upřesňuje Zelenka.

Speciální techniky zvýší potenciál

POTENCIÁL

Podporu z programu Potenciál je možné získat na investice do zřízení nebo rozšíření vývojového centra zaměřeného na výzkum a vývoj výrobků nebo technologií, a to včetně vývoje specifického softwaru, nutného pro inovaci výroby, který je nedílnou součástí výrobků nebo technologií. Centrum by mělo přispívat k zavádění technologicky nových nebo inovovaných produktů, produkčních řad, výrobních procesů a technologií. V aktuální výzvě pro podávání žádostí je připraveno 2,58 miliardy korun. Příjem registračních žádostí končí 30. září 2009.

K tomu, aby z jednotlivých nanočásticmohl vzniknout celý nanosystém – nanokompozit vynikající výjimečnými vlastnostmi, je často nutné částice dispergovat v polymeru speciálními technikami. Volba dispergační techniky závisí na typu nanočástic a na konkrétním polymerním prostředí. V laboratoři dispergace nanočástic jsou využívány různé techniky. Díky dotaci z programu Potenciál se v centru chystají pořídit perlový nanomlýn pro rozšíření stávajících dispergačních možností. Jeho vlastnosti prozatím testují na vypůjčeném přístroji. Perlový nanomlýn umožňuje rozbíjení aglomerátů/agregátů nanočástic nebo redukci velikosti částic. O tom, který děj převládá, rozhoduje volba dispergačních podmínek. Vlastní nanomlýn pracovníkům centra výrazně usnadní a zrychlí práci. „Abychom mohli včas reagovat na poptávku našich zákazníků, potřebujeme umět vyrábět rychle. Nemůžeme se spoléhat pouze na spolupráci s univerzitami, je nutné mít vlastní laboratoře vybavené špičkovým vybavením. Pro perlový nanomlýn máme už teď plány na každodenní využití a je možné, že kvůli němu zřídíme dvousměnný provoz,“ doplňuje Jiří Zelenka.

Z rostlinných olejů matrace

O SPOLEČNOSTI

Společnost Synpo vznikla v roce 1952 pod názvem Výzkumný ústav syntetických pryskyřic a laků, který se zabýval aplikovaným výzkumem a vývojem v oblasti polymerů. Svůj dnešní název získal ústav po přeměně na akciovou společnost v roce 1992. Na podzim roku 2007 bylo v rámci společnosti Synpo založeno výzkumné oddělení, které se zabývá výzkumem a vývojem nanokompozitních polymerních materiálů a polymerů na bázi obnovitelných surovin. Nové laboratoře oddělení, ve kterém nyní působí deset kmenových zaměstnanců a několik výzkumných pracovníků z univerzit, byly otevřeny v lednu 2009.

Laboratoře centra slouží i dalším výzkumným metodám. Jednou z nich je bezodpadová recyklace, založená na kombinaci užití surovin přírodního charakteru a odpadních materiálů. Rostlinné a živočišné oleje se v laboratořích modifikují a posléze využívají při procesu recyklace. PET lahve nebo polyuretanové pěny se chemicky rozloží pomocí surovin, které pocházejí z přírodních zdrojů, například pomocí modifikovaného sojového nebo řepkového oleje. „V laboratořích se snažíme najít možnosti, jak rozložené polymery znovu využít. V této chvíli z nich umíme vyrobit například polyuretanové matrace na spaní, izolační pěny nebo podlahoviny. Samozřejmě s tou výhodou, že původní hydrofobní vlastnosti oleje zůstanou u konečného produktu zachovány,“ upřesňuje výhody bezodpadové recyklace Tomáš Vlček, vedoucí týmu obnovitelných zdrojů.

Laboratoř v pěti etapách

Projekt Českého centra nanostrukturovaných polymerů a polymerů na bázi obnovitelných zdrojů počítá s modernizací a technologickým vybavením šesti laboratoří a pracovního a studijního zázemí.

„Celý projekt je rozdělen do pěti etap, během kterých se mimo jiné chystáme instalovat sofistikovaná výzkumná zařízení do laboratoře charakterizace nanostruktur a nanokompozitů nebo nakoupit tlakový reaktor a mikrovlnný reaktor pro laboratoř polymerních syntéz,“ vyjmenovává plány do budoucna zástupkyně vedoucího centra Kateřina Zetková.

Práce na celém projektu by měly být ukončeny na počátku roku 2011.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historická akvizice v oblasti GPU na obzoru. Firma vyvíjející grafiky PowerVR je na prodej
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít