Od lampy ke stolu

12. března 2007, 00:00 - PETR BÝM
12. března 2007, 00:00

FIRMA TECHO Na počátku devadesátých let začínala pražská firma Techo s výrobou technického osvětlení. Časem svůj sortiment rozšířila o kancelářský nábytek. Dnes je v tomto oboru v Česku jedničkou. Společnost Techo má v současné době sto padesát kmenových pracovníků a podle potřeby zaměstnává desítky brigádníků.

FIRMA TECHO Na počátku devadesátých let začínala pražská firma Techo s výrobou technického osvětlení. Časem svůj sortiment rozšířila o kancelářský nábytek. Dnes je v tomto oboru v Česku jedničkou.

Společnost Techo má v současné době sto padesát kmenových pracovníků a podle potřeby zaměstnává desítky brigádníků. Všichni dohromady loni vytvořili obrat 850 milionů a zisk 46 milionů korun. Dvě třetiny své produkce společnost exportuje. Místo „produkce“ by přitom bylo více na místě slovo „zakázka“. Společnost totiž už dávno nežije z prodeje sériově vyráběných židlí či stolů, ale z komplexního vybavování kancelářských interiérů.

K zákazníkům firmy patří řada renomovaných firem a institucí. Z těch domácích jmenujme Českou národní banku, ČSOB a její novou radlickou centrálu, ruzyňské letiště a Sazka Arenu, ze zahraničních kromě nadnárodních koncernů třeba atomovou elektrárnu v maďarském Paksi, University of London, rumunský Romtelecom a také muzeum voskových figur Madame Tussaud’s.

NEJDŘÍVE BYLO SVĚTLO

V roce 1990 začínalo Techo doslova od nuly. Dva kamarádi, Jiří Kejval a Martin Kulík, právě ukončili vysokoškolská studia. „Tehdy se otevřely ohromné možnosti a my jsme je chtěli využít. Trochu paradoxní je, že jsme začali jinde, než jsme skončili,“ vypráví Jiří Kejval. Původním záměrem podnikatelského dua totiž byla výroba osvětlovací techniky -Techo znamená technické osvětlení.

„Byla to jakási manufaktura. Někde v kovolisovně nám vyrobili stínítka a držáky, jinde je nalakovali a zase někde jinde se všechno montovalo dohromady. Z místa na místo a nakonec do obchodů jsme to vozili vlastními auty,“ vzpomíná Kejval. Pionýrské doby ale brzo skončily. Moderního kancelářského nábytku bylo počátkem devadesátých let jako šafránu, konkurence ještě slabá, a tak se firma rozrůstala.

ZAČALO TO V BANCE „Prvním naším skutečně velkým kontraktem bylo vybavení centrály Komerční banky - to nás posunulo do skupiny evropských výrobců,“ vzpomíná na důležitý milník v historii firmy Kejval. O dva roky později se její zákaznické portfolio rozšířilo o dalšího klienta zvučného jména. Centrální banka a její pražské sídlo znamenaly pro Techo zakázku v hodnotě 340 milionů korun. Někdy v té době společnost začala budovat síť vlastních zahraničních poboček - první vznikla na Slovensku, druhá v Rumunsku. Dnes jich je už celkem pět a brzo vzniknou další tři. Na zahraniční trhy vedou ještě jiné cesty. „Velmi nám v tomto ohledu pomáhají rámcové smlouvy. Jednu máme s rakouskou Erste. Díky ní se dostaneme do šesti východoevropských zemí,“ říká Kejval. Techo nedávno podobný kontrakt uzavřelo také se skupinou PPF, takže se mimo jiné chystá i na ohromný trh Ruska a do exotického Vietnamu. MALÉ STOLY A ŽÁDNÉ SKŘÍNĚ

Spoluzakladatel firmy Techo vidí hlavní problém českého nábytkářství v omezených odbytových možnostech na domácím trhu. A samozřejmě také v silné konkurenci. „Největší světoví výrobci - v oblasti kancelářského nábytku jsou to jednoznačně Američané, třeba společnost Steel Case - jsou u nás už dobře etablováni, vedle toho jsou tady samozřejmě desítky domácích dodavatelů,“ líčí tržní poměry Kejval. Současný boom výstavby moderních velkoprostorových administrativních paláců na tom podle něj mnoho nemění: „Jistě, kanceláří přibývá - počet bílých límečků roste stejný tempem, jako ubývá modrých. Jenže styl a systém kancelářské práce se mění raketovou rychlostí.“ Všechny tyto změny, které umožňuje všeobecná komputerizace byrokratických procesů, jsou charakteristické stále menšími nároky na místo i vybavení. „Odhaduji, že jenom v tomto desetiletí se potřeba kancelářských skříní snížila o 70 procent. Tradičních šanonů ubývá, počet databází v počítačích naopak roste,“ vysvětluje. Totéž platí i pro kancelářské stoly. „Dříve se nejčastěji prodávaly stoly ve tvaru T, což představovalo prostor 180 x 180 centimetrů. Dnes standardně postačí stůl 180 x 80 nebo dokonce jen 180 x 60,“ vysvětluje.

DO RUKOU NIZOZEMCŮ

Poptávka tedy roste jenom opticky, takže stejně jako jiní musí i výrobci kancelářského nábytku začít exportovat. Pro středně velkou firmu, která na tomto poli začíná od nuly, ovšem představuje zahraniční expanze značné náklady. „Už v druhé polovině devadesátých let jsme začali hledat silného finančního partnera. V roce 1998 se tak spolumajiteli naší firmy staly dva investiční fondy, k jejichž podílníkům patří i Evropská banka pro obnovu a rozvoj,“ popisuje majetkové posuny ve firmě Kejval. Tato transakce firmě Techo vynesla 80 milionů korun a díky jim společnost pronikla na další trhy, mimo jiné například založila pobočky ve Velké Británii a Maďarsku.

Proces globalizace firmy skončil až před dvěma lety. V roce 2005 se Techo stalo součástí nizozemské skupiny Royal Ahrend, která na evropském kontinentu patří do pětky největších výrobců kancelářského nábytku. Nizozemci se v průběhu krátkého času stanou výhradním majitelem firmy. Ztráta vlastnických práv Jiřího Kejvala nijak neznepokojuje: „Nejde o to, komu firma patří. Jde o značku. Tu jsme vybudovali a myslím, že pro její vývoj je začlenění do významné evropské skupiny nejlepším předpokladem dalšího rozvoje.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít