Od koleček ke světovému patentu

25. září 2006, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
25. září 2006, 00:00

MARTIN POŠ Martin Poš se ve svém podnikání zaměřuje na kočárky a dětské autosedačky. Příští rok počítá ve své firmě s obratem 100 milionů eur. Na kontě má i celosvětově patentovanou bezpečnostní autosedačku. Firma Columbus trading, kterou založil Martin Poš, se řadí mezi výrobci kočárků a dětských autosedaček ke světové špičce.

MARTIN POŠ Martin Poš se ve svém podnikání zaměřuje na kočárky a dětské autosedačky. Příští rok počítá ve své firmě s obratem 100 milionů eur. Na kontě má i celosvětově patentovanou bezpečnostní autosedačku.

Firma Columbus trading, kterou založil Martin Poš, se řadí mezi výrobci kočárků a dětských autosedaček ke světové špičce. Produkční centra společnosti jsou roztroušena od Číny, přes Německo až do Prahy. „Úspěch naší firmy je postaven na propojení národních vlastností všech zapojených lidí. Češi jsou kreativní, proto vytvářejí design. Němci umějí počítat a dát značce dokonalý marketing, asijští výrobci jsou nedostižní v materiálech a cenách. Mně stačí dát firmě koncepci a vizi, a dokonalý výrobek je na světě,“ shrnuje své know-how Martin Poš.

BEZPEČNÁ MEZI BEZPEČNÝMI

Jeho nový výrobek, dětská bezpečnostní sedačka Cybex Solution, zvítězil v nedávných testech německého automobilového časopisu Auto Bild.

Sedačka Cybex Solution je vybavena patentovanou opěrkou hlavy.

Podle Poše je sedačka Solution jediným dětským zádržným systémem na světě se sklápěcí opěrkou hlavy s více polohami a chráničem ramen. V případě čelního nárazu, při kterém se hlava dítěte předkloní, opěrka následuje pohyb hlavy a zastaví se ve vzpřímené pozici. Tím účinně zabrání, aby hlavička dítěte spadla zpět dozadu.

Z PRAHY DO RAKOUSKA A ZPĚT

Martin Poš se narodil v Praze. Jeho rodiče v polovině sedmdesátých let emigrovali do Rakouska. Na dětství v tamních školách nevzpomíná příliš rád. Na vlastní kůži s bratrem pociťovali národnostní ústrky a posměšky za český původ. V této době se začala formovat jeho silná vůle dokázat nejen svým nadřazeně se chovajícím rakouským spolužákům, ale i celému světu, že jako opovrhovaný Čech dokáže více než oni.

Po absolvování střední školy se po hlavě vrhl do práce. Nejprve byl zaměstnán ve firmě obchodující s dětským sortimentem - šlo především o kočárky, jelikož dětské autosedačky se začaly objevovat až začátkem devadesátých let.

ZAČÍNAL U KOLEČEK

Začínal jako servisní technik montující ulomená kolečka u kočárků, ale brzy se dostal na pozici obchodního zástupce. Jeho nadání pro obchod a schopnosti okouzlit zákazníky si povšimli majitelé německé společnosti Concord, která vyráběla dětské autosedačky, a nabídli mu v první polovině devadesátých let místo obchodního a marketingového ředitele.

Poš se tak stal ve svých 23 letech nejmladším obchodním ředitelem ve své branži na území Německa. Svému zaměstnavateli se značně vyplatil. Během několika let dokázal zvýšit prodej sedaček Concord o stovky procent. Zaplavily kompletně celý západoevropský trh. Poš dokázal proniknout na trhy v Japonsku, USA a Austrálii. Samozřejmě nezapomínal ani na své rodné Čechy - společnost Concord tady zcela ovládla trh a i přes vysokou cenu výrobků se stala jednou z nejúspěšnějších prodejců sedaček. Úspěch Concordu přivedl majitele firmy k myšlence prodeje celé společnosti. Noví vlastníci pocházeli z kruhů investiční společnosti, po krátké době Poše jmenovali do funkce generálního ředitele, kterým byl tři roky. „Byl jsem ve třiceti letech jako generální ředitel znovu nejmladším v branži nejenom v Německu, ale ve světě vůbec,“ tvrdí.

PODNIKATEL Z MANAŽERA

Proč takový post po třech letech opustil? Odešel kvůli začínajícím politickým šarvátkám, a pak především proto, že „bylo na čase postavit se na vlastní nohy“. Rozhodl se proto k zásadnímu kroku a v roce 2003 založil obchodní společnost Columbus trading, která z počátku pouze dovážela dětské zboží do Německa, především z Anglie, Izraele, Koreje a Číny. Tím získal základní kapitál, který společně s bankovním úvěrem investoval do vývoje nové sedačky Cybex. Výrobek byl designován českým ateliérem a okamžitě zaujal většinu světových prodejců.

Úspěch se dostavil velmi rychle -sedačka získala ocenění na největším světovém veletrhu dětského zboží v Kolíně nad Rýnem a následně porazila veškerou konkurenci v bezpečnostních testech německého autoklubu.

**PENÍZKY SE TOČÍ

V současné době pokračuje vývoj další sedačky a na letošním veletrhu v Kolíně nad Rýnem vystaví společnost sedačku budoucnosti -výrobek s vestavěnou plazmovou obrazovkou. Obrat firmy se už pohybuje v desítkách milionů eur. Počet zaměstnanců a spolupracovníků se počítá ve stovkách. Firma má celkem šest poboček, centrálu v Hongkongu, výrobní pobočku v čínském Shenzhenu, marketing a prodej v Německu, technický vývoj ve Vídni, design v Praze. V říjnu se chystá otevřít novou předváděcí síň v Šanghaji. V příštím roce chce Martin Poš dosáhnout obratu sto milionů eur.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít