Od generik až po inovace

07. září 2007, 19:22 - Lenka Petrášová
07. září 2007, 19:22

Řízení o úhradách léků připomínalo carský způsob, říká nový šéf MAFS

Radim Petráš se pohybuje ve farmacii přes dvacet let. Po studiích byl nejprve lékarníkem, pak pracoval v podnicích Spofa, Zentiva či Schwarz. Od 15. září 2007 nastupuje do pozice výkonného ředitele Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS), jež sdružuje více než 30 firem zabývajících se výzkumem, vývojem, výrobou a prodejem nových léků. Objemem peněz mají tyto firmy 60 procent českého trhu s léky.

EURO: Do funkce přicházíte v zajímavé době - před pár dny schválili poslanci změnu pravidel, dle nichž se bude rozhodovat o lécích. Co říkáte novému zákonu? PETRÁŠ: Jako asociace vítáme, že Parlament vůbec nějaké změny schválil. Ty základní principy jsou, zdá se, v souladu s transparenční směrnicí Evropské komise, což dává dobré podmínky, aby zde byl vytvořen průhledný mechanismus vstupu léků na trh, jasná pravidla pro stanovení jejich úhrad z veřejného zdravotního pojištění a jejich cen i co se týče přezkoumání rozhodnutí. Pravda, bude záležet na tom, jak budou vypadat příslušné prováděcí vyhlášky. Zákon položil dobrý základ. A vyhláškami se dá dotáhnout do formy, která bude férová a životaschopná. Anebo se tím může úplně zkazit.

EURO: Zákon je možná až příliš výhodný pro farmaceutické firmy. Když domyslíme, že se o každém léku má rozhodovat ve správním řízení, může to znamenat stovky žalob na Česko, bude-li mít firma pocit, že ji Státní úřad pro kontrolu léčiv (SUKL) rozhodnutím poškodil. Jsou takové obavy oprávněné? PETRÁŠ: Nemyslím, že to bude trvat dlouho. Jestli tam bude zpočátku pár rozhodnutí, která budou napadena, může jít o poučení pro regulátora. Na začátku možná pár žalob přijde. Ale rozhodně se nedomnívám, že by jich byly stovky. Jistě, on se nabízí takový pohled: já jsem jako výrobce léků něco chtěl, nebylo mi regulátorem vyhověno, tak buďte tak hodný, slavný soude a podívejte se na to… Ale ono to přece půjde i obráceně. Nejen firmy mohou žalovat. Umím si představit, že se některá pojišťovna obrátí na soud a řekne: myslíme si, že v případě tohoto léku nerozhodl SUKL správně. I zdravotní pojišťovny jsou účastníky řízení.

EURO: Není nebezpečné, že řada pravomocí přejde na SUKL a půjde o jediný úřad, který bude rozhodovat o všem, co se na trhu s léky děje? V řadě evropských zemí tomu tak není. PETRÁŠ: Máte pravdu, že v některých státech je postavení regulátora jiné. Ale vždy existuje nějaká instituce, jež tu zodpovědnost převezme. A je dobře, že tu vzniká profesionální „těleso“, které se bude léky systematicky zabývat. Dosud řízení o úhradách léků připomínalo carský způsob: pošlete nám návrh, my rozhodneme, skončeno, zapomeňte. Často se mě ptali třeba na evropských fórech – a počkej, vy tam nemáte žádné slyšení? Kdy půjdeš vysvětlit, proč chcete takové či jiné podmínky při vstupu na trh? A já říkal: Kdepak, slyšení není. Tady vlastně regulátor s firmami nekomunikoval.

EURO: Pojďme k asociaci MAFS. Máte nějaký cíl, s nímž se funkce ujmete? PETRÁŠ: Ve farmaceutickém průmyslu pracuji už skoro dvacet let. A teď bych chtěl vše, co jsem zažil, využít k tomu, abych lidem ukázal, že inovativní farmaceutický průmysl má v Česku místo. Aby se na nás veřejnost nedívala jako na nějakou hydru, která vysává peníze. Farmaceutický průmysl je tím, který kdo posouvá hranice v léčbě chorob. Vím, ono je to těžké k pochopení, když lidé vědí, jak malou část nemocí umí medicína léčit. Většinou jde jen o odstraňování příznaků. Ale zaplaťpánbůh za to. Podívejte se na schizofreniky! Ti lidé dnes mohou víceméně normálně žít. Nejsou zavření, ale mohou se něčemu věnovat. A to je ohromné, ne? To dokázaly inovativní léky.

EURO: Mluvíte o inovativním průmyslu a přitom jste léta pracoval v generické firmě – v Zentivě. Znamená to, že Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF), kam Zentiva patří a jež sdružuje výrobce generik, a MAFS budou více spolupracovat? PETRÁŠ: Věřím, že ano.

EURO: Bude MAFS usilovat o ty firmy, které stojí bokem? Sdružujete tři desítky společností, což je pořád jen desetina všech výrobců léčiv, které u nás působí. PETRÁŠ: To je čistě na jejich rozhodnutí. Když jsem v roce 1999 přišel do Schwarz Pharmy, firma nebyla členem asociace. Přihlášku jsem podával někdy před třemi čtyřmi lety, takže mohu srovnat, co to pro podnik znamenalo, když se stal členem.

EURO: A co tedy? PETRÁŠ: Zaprvé se tím otevřela platforma, aby se lidé z jednotlivých firem mohli potkávat a spolu se bavit. Tak člověk zjistí, že není jen Glaxo nebo Pfizer, ale že jsme všichni ve stejném prostředí a řešíme podobné problémy. A pak je důležitý servis, který MAFS v toku informací poskytuje. Jako ředitel Schwarz Pharmy jsem nikdy přesně nevěděl, jestli se náhodou někde v poště neztratil cenový věstník ministerstva financí nebo jestli jej jen ministerstvo zrovna nevydalo, jak bývalo zvykem. Člověk se neustále ptal podřízených: Přišlo už něco od financí? To vše členstvím v MAFS odpadá. A servis, který asociace poskytuje, funguje - nyní třeba nové zákony včetně zapracovaných pozměňovacích návrhů.

EURO: Loni došlo k zbrzdění růstu trhu s léky díky restriktivním vyhláškám ministerstva zdravotnictví i kvůli řadě jiných věcí. Co se dá dle vás čekat letos? PETRÁŠ: Návrat k normálu. K jednocifernému růstu. Jestli to ale bude čtyři nebo sedm, a jestli se bude diskutovat, zda je to málo nebo moc, to z hlediska víceletého horizontu nic moc neznamená.

BOX: Radim Petráš (51) se narodil v Karviné, vystudoval Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. V osmdesátých letech minulého století pracoval v severních Čechách jako lékárník. V roce 1989 odešel za výzvou farmaceutického průmyslu - tehdy reprezentovaného státním podnikem Spofa. Od roku 1991 do roku 1998 byl zaměstnán v různých pozicích v marketingu a prodeji Zentivy, naposledy jako ředitel exportu. V roce 1999 přijal nabídku práce v inovativní mezinárodní farmaceutické firmě Schwarz Pharma a stal se jejím ředitelem pro Českou republiku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít