Od 7. do 12. května

29. května 2012, 17:28 - Johanna Grohová
29. května 2012, 17:28

kalendárium

PONDĚLÍ 7. KVĚTNA Jak dál s klimatickými změnami Koná se neformální kulatý stůl navazující na jednání o klimatických změnách. Účastníci projednají, jak se situace změnila od loňských jednání v Durbanu, a zváží další kroky.

ÚTERÝ 8. KVĚTNA Nová pravidla pro státní pomoc Eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquin Almunia předloží o dva týdny později, než se plánovalo, nový návrh na modernizaci pravidel o státní pomoci. K ní v reakci na finanční a ekonomickou krizi přistoupila řada zemí, například když pumpovaly peníze do krachujících bank. Komise, která má v této oblasti nemalé kompetence, chce například rozlišit mezi jednoduchými a podezřelými případy nekalé soutěže a urychlit jejich posuzování.

Jak funguje systém varování? Komisař John Dalli pro zdraví a spotřebitele představí výsledky výroční zprávy za rok 2011 o fungování systému rychlého varování pro nebezpečné produkty mezi státy EU. Shrne trendy v této oblasti i to, jak efektivně systém funguje, které státy jsou nejaktivnější a naopak. Pro Česko je to zajímavé v souvislosti s některými zdraví škodlivými produkty dovezenými z Polska. Komisař později zahájí výstavu zajištěných nebezpečných produktů.

STŘEDA 9. KVĚTNA 25 let programu Erasmus V Kodani proběhnou oslavy 25. výročí vzdělávacího programu Erasmus, který umožňuje evropským studentům výměnná studia na univerzitách po celé EU. Komisařka pro vzdělávání představí v Bruselu statistické údaje související s existencí Erasmu.

O stavu unie Předseda Evropské komise José Barroso vystoupí ve Florencii na konferenci O stavu unie (The State of the Union), kde se bude diskutovat o stavu a budoucnosti EU.

ČTVRTEK 10. KVĚTNA Další snižování cen za roaming Europoslanci zřejmě odsouhlasí další snižování cen za roamingové volání. Už koncem března se europarlament a členské státy dohodly na nových pravidlech, která poplatky sníží. Nová legislativa od 1. července nahradí limity zavedené v roce 2007. Za volání během pobytu v cizině volající z mobilu zaplatí 29 centů za minutu a osm centů za přijatý hovor. V roce 2014 se toto ještě sníží na 19 a pět centů. Textová zpráva přijde na devět centů a od roku 2014 na šest centů. Za používání internetu se zaplatí 70 centů za megabyt a za dva roky už jen 20 centů. Nová pravidla také umožní zákazníkům oddělit svůj roamingový tarif od domácí smlouvy.

Smetou europoslanci účty EU? Evropský parlament na svém plenárním zasedání nejspíš odmítne schválit účetní zprávu o hospodaření EU za rok 2010 a vyvolá zásadní otázky o způsobu utrácení peněz z unijního rozpočtu.

Fiala poprvé na radě Na dvoudenní jednání Rady ministrů školství, mládeže a tělovýchovy poprvé pojede za Česko nový ministr školství Petr Fiala. Na programu je mimo jiné zjednodušení programu Erasmus pro všechny, který by podle návrhu komise měl získat více peněz do rozpočtu v příštích sedmi letech.

PÁTEK 11. KVĚTNA Summit bez Klause a dalších Na Jaltě začíná dvoudenní Summit středoevropských států. Má být věnován problémům evropské integrace. Mnozí prezidenti včetně Václava Klause jej ale hodlají bojkovat kvůli věznění bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové.

Jak na tom bude evropská ekonomika Evropská komise zveřejní jarní hospodářskou prognózu pro roky 2012 až 2013 včetně vývoje HDP, inflace, zaměstnanosti, veřejných financí a ostatních ukazatelů 27 zemí EU. Komise zveřejňuje prognózu čtyřikrát do roka, na podzim a na jaře souhrnný výhled a dvakrát předběžný. Naposledy v únoru oznámila, že se eurozóna ocitá v mírné recesi nesoucí znaky stabilizace a očekávala pokračující nehybnost ekonomiky v prvních dvou kvartálech 2012. Mírný růst se měl navrátit ve druhé polovině roku. Poslední vývoj ve Španělsku ale spíše obavy o vývoj unijní ekonomiky zvětšuje.

SOBOTA 12. KVĚTNA Festival Evropy v Bruselu V souvislosti s Dnem Evropy, který připadá na 9. května, otevřou veřejnosti už podvacáté své brány evropské instituce.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít