Od 7. do 12. května

29. května 2012, 17:28 - Johanna Grohová
29. května 2012, 17:28

kalendárium

PONDĚLÍ 7. KVĚTNA Jak dál s klimatickými změnami Koná se neformální kulatý stůl navazující na jednání o klimatických změnách. Účastníci projednají, jak se situace změnila od loňských jednání v Durbanu, a zváží další kroky.

ÚTERÝ 8. KVĚTNA Nová pravidla pro státní pomoc Eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquin Almunia předloží o dva týdny později, než se plánovalo, nový návrh na modernizaci pravidel o státní pomoci. K ní v reakci na finanční a ekonomickou krizi přistoupila řada zemí, například když pumpovaly peníze do krachujících bank. Komise, která má v této oblasti nemalé kompetence, chce například rozlišit mezi jednoduchými a podezřelými případy nekalé soutěže a urychlit jejich posuzování.

Jak funguje systém varování? Komisař John Dalli pro zdraví a spotřebitele představí výsledky výroční zprávy za rok 2011 o fungování systému rychlého varování pro nebezpečné produkty mezi státy EU. Shrne trendy v této oblasti i to, jak efektivně systém funguje, které státy jsou nejaktivnější a naopak. Pro Česko je to zajímavé v souvislosti s některými zdraví škodlivými produkty dovezenými z Polska. Komisař později zahájí výstavu zajištěných nebezpečných produktů.

STŘEDA 9. KVĚTNA 25 let programu Erasmus V Kodani proběhnou oslavy 25. výročí vzdělávacího programu Erasmus, který umožňuje evropským studentům výměnná studia na univerzitách po celé EU. Komisařka pro vzdělávání představí v Bruselu statistické údaje související s existencí Erasmu.

O stavu unie Předseda Evropské komise José Barroso vystoupí ve Florencii na konferenci O stavu unie (The State of the Union), kde se bude diskutovat o stavu a budoucnosti EU.

ČTVRTEK 10. KVĚTNA Další snižování cen za roaming Europoslanci zřejmě odsouhlasí další snižování cen za roamingové volání. Už koncem března se europarlament a členské státy dohodly na nových pravidlech, která poplatky sníží. Nová legislativa od 1. července nahradí limity zavedené v roce 2007. Za volání během pobytu v cizině volající z mobilu zaplatí 29 centů za minutu a osm centů za přijatý hovor. V roce 2014 se toto ještě sníží na 19 a pět centů. Textová zpráva přijde na devět centů a od roku 2014 na šest centů. Za používání internetu se zaplatí 70 centů za megabyt a za dva roky už jen 20 centů. Nová pravidla také umožní zákazníkům oddělit svůj roamingový tarif od domácí smlouvy.

Smetou europoslanci účty EU? Evropský parlament na svém plenárním zasedání nejspíš odmítne schválit účetní zprávu o hospodaření EU za rok 2010 a vyvolá zásadní otázky o způsobu utrácení peněz z unijního rozpočtu.

Fiala poprvé na radě Na dvoudenní jednání Rady ministrů školství, mládeže a tělovýchovy poprvé pojede za Česko nový ministr školství Petr Fiala. Na programu je mimo jiné zjednodušení programu Erasmus pro všechny, který by podle návrhu komise měl získat více peněz do rozpočtu v příštích sedmi letech.

PÁTEK 11. KVĚTNA Summit bez Klause a dalších Na Jaltě začíná dvoudenní Summit středoevropských států. Má být věnován problémům evropské integrace. Mnozí prezidenti včetně Václava Klause jej ale hodlají bojkovat kvůli věznění bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové.

Jak na tom bude evropská ekonomika Evropská komise zveřejní jarní hospodářskou prognózu pro roky 2012 až 2013 včetně vývoje HDP, inflace, zaměstnanosti, veřejných financí a ostatních ukazatelů 27 zemí EU. Komise zveřejňuje prognózu čtyřikrát do roka, na podzim a na jaře souhrnný výhled a dvakrát předběžný. Naposledy v únoru oznámila, že se eurozóna ocitá v mírné recesi nesoucí znaky stabilizace a očekávala pokračující nehybnost ekonomiky v prvních dvou kvartálech 2012. Mírný růst se měl navrátit ve druhé polovině roku. Poslední vývoj ve Španělsku ale spíše obavy o vývoj unijní ekonomiky zvětšuje.

SOBOTA 12. KVĚTNA Festival Evropy v Bruselu V souvislosti s Dnem Evropy, který připadá na 9. května, otevřou veřejnosti už podvacáté své brány evropské instituce.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít