Od 4. do 8 června

01. června 2012, 13:42 - Johanna Grohová
01. června 2012, 13:42

PONDĚLÍ 4. ČERVNA Summit Rusko-EU opět s Putinem o Sýrii a energetice Druhým dnem bude pokračovat v Petrohradě pravidelný summit Rusko-EU pod vedením staronového prezidenta Vladimira Putina. Rozhovorům bude dominovat Sýrie. Západ a Rusko zaujaly částečně rozdílné postoje vůči syrskému režimu po masakru ve městě Húlá, při kterém zemřely desítky dětí a žen. Zatímco řada západních zemí vypověděla syrské velvyslance ze země, Moskva tento krok kritizovala. Výbušným tématem mezi EU a Ruskem je trvale otázka liberalizace energetického trhu. Rusku se nelíbí „třetí energetický balíček“, který prohlubuje liberalizaci unijního trhu, a omezuje tím možnosti ruského Gazpromu. Rusko je také proti zařazení leteckých společností do systému obchodování s emisními povolenkami pro velké znečišťovatele.

Elektronická identifikace přeskočí hranice Evropská komise navrhne nová pravidla o eID (elektronický průkaz) a eSignature (elektronický podpis), která mají povzbudit členské státy vzájemně uznat identifikační dokumenty v elektronické podobě. Toto opatření má posílit důvěru v panevropské elektronické transakce a umožnit elektronickou identifikaci a ověření podpisů a dalších souvisejících služeb. Nová legislativa není povinná a státy se mohou do systému zapojit dobrovolně.

ÚTERÝ 5. ČERVNA Politika energetických úspor EU je ohrožena Kontroverzní návrh o úsporném a efektivním využívání energie v EU možná skončí v koši. Vlády členských států budou jednat se zástupci Evropského parlamentu o kompromisním znění zákona, který měl do roku 2020 zajistit 20procentní energetickou úsporu v EU. Mezi opatřeními je povinné zateplení a izolace tří procent veřejných budov a povinnost pro dodavatele, aby jejich zákazníci snížili spotřebu energie o 1,5 procenta. Členské státy se snaží tyto povinnosti zmírnit, s čímž nesouhlasí komise ani parlament. Jednání se tak ocitla na mrtvém bodě.

Jak se dařilo obchodníkům Eurostat zveřejní vývoj maloobchodního obratu za duben v zemích Evropské unie.

STŘEDA 6. ČERVNA Ať se o své banky postarají akcionáři Francouzský eurokomisař Michel Barnier otevře další bojovou frontu v kampani za důkladnější regulaci finančních trhů. Dosud státy zachraňovaly kolabující banky pomocí veřejných peněz, Barnierův návrh má přenést zodpovědnost na akcionáře. Jde o kontroverzní návrh: kritici namítají, že banky budou hůře získávat peníze a znejistí investory. Návrh umožní národním regulátorům provést okamžitou kontrolu banky v potížích, rozdělit ji a ztráty uvalit na akcionáře.

Jak se dařilo unijním ekonomikám Eurostat publikuje zpřesněnou zprávu o vývoji HDP v EU a eurozóně za první čtvrtletí.

Jednání euroguvernérů Ve Frankfurtu nad Mohanem se odehraje pravidelné zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky, které se bude zabývat měnovou politikou včetně úrokových sazeb.

O obnovitelných zdrojích Evropská komise přijme sdělení o obnovitelných zdrojích energie v Evropě včetně přehledu, jakého pokroku bylo v této oblasti dosaženo. Komise vyzve k lepší a efektivnější podpoře tohoto druhu energie.

ČTVRTEK 7. ČERVNA O satelitech a hluku na letištích Ministři dopravy schválí nové nařízení, která má mimo jiné vést ke snížení hluku na letištích v Evropské unii. Na programu budou mít také definici nového finančního a řídicího rámce pro satelitní systémy EGNOS a Galileo v letech 2014 až 20(?).

Přežije Schengen? Ministři vnitra EU se budou zabývat zpřesněním podmínek pro „dočasné zavedení hraničních kontrol mezi členskými státy“. Schengenská zóna bez pasových kontrol se v posledním roce ocitla pod palbou kritiky některých států kvůli obavě z nekontrolované imigrace. Podle statistik Evropské komise v loňském roce zaznamenala na 30 tisíc překročení vnějších hranic EU v rozporu s pravidly. Většina ilegálních překročení hranice bylo mezi Tureckem a Řeckem. Tématem bude také zvýšená solidarita vůči zemím, které jsou vystaveny velkému přílivu migrantů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít