Od 23. do 27. dubna

30. května 2012, 13:41 - Johanna Grohová
30. května 2012, 13:41

PONDĚLÍ 23. DUBNA Stav dluhů v zemích Evropské unie V době nové vlny klesající důvěry investorů v eurozónu Eurostat zveřejní zprávu o výši deficitů a veřejných dluhů zemí EU za rok 2011. Na základě těchto dat budou přehodnocena doporučení pro jednotlivé státy, jak dál snižovat schodky. Pozornost je kromě Řecka a Portugalska upřena na Španělsko. Itálie podobně jako Španělsko daly už najevo, že nebudou kvůli prohlubující se recesi schopny plnit vytyčené cíle.

Zmírnění sankcí proti Barmě Ministři zahraničních věcí zemí EU zřejmě schválí zrušení většiny sankcí proti režimu v Barmě. Naopak v případě Sýrie se schyluje k dalšímu přitvrzení. Podle Francie například blokáda syrské centrální banky byla účinná. Její rezervy se snížily na polovinu a tím poklesly prostředky, jimiž režim platil žoldácké milice.

Barroso o budoucnosti EU Předseda Evropské komise José Barroso promluví v Kodani o budoucnosti EU pod názvem „Budoucnost EU – kupředu společně ven z krize, do růstu“. Komise se snaží potlačit pověst, že tlačí jen na úsporné škrty, které srážejí země jako Řecko či Španělsko na kolena a nepředkládá vizi růstu.

ÚTERÝ 24. DUBNA Stav průmyslu a trhů Eurostat zveřejní data o nových průmyslových zakázkách za měsíc únor v zemích EU a objemu peněz na akciových trzích za březen. Mezinárodní měnový fond varoval, že kapitálové jmění v evropských bankách se nebezpečně zmenšuje.

Maďarský premiér na koberečku Viktor Orbán se v Bruselu sejde s předsedou Evropské komise. Mezi Bruselem a Budapeští to v posledních měsících vře. Země čelí silné kritice ze strany EU kvůli nově přijaté ústavě (více na str. 12). Komise také popotahuje Maďarsko kvůli vysokému schodku rozpočtu a pohrozila mu snížit tok financí z fondů EU.

O velkém rozpočtu EU Ministři EU zastoupení v Radě pro obecné záležitosti budou diskutovat v Lucemburku o objemu a struktuře rozpočtu EU pro roky 2014 až 2020. Dohoda bude vzhledem k rozdílným zájmům členských států časově náročná a komplikovaná.

STŘEDA 25. DUBNA Rozpočet EU na rok 2013 Evropská komise schválí návrh rozpočtu EU na rok 2013, který má být o pět procent vyšší než v letošním roce. Tím zahájí roztržku s členskými státy, které chtějí šetřit s ohledem na ekonomické potíže. Naopak Evropský parlament požaduje zvýšení rozpočtu.

Nová pravidla pro státní pomoc Eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquin Almunia předloží nový návrh na modernizaci pravidel o státní pomoci, která byla hojně uplatňovaná národními vládami v reakci na finanční a ekonomickou krizi. Komise, která má v této oblasti nemalé kompetence, chce například rozlišit mezi jednoduchými a podezřelými případy nekalé soutěže a urychlit jejich posuzování.

ČTVRTEK 26. DUBNA Jak důvěřujeme ekonomice Evropská komise zveřejní dubnový vývoj důvěry v ekonomiku a indikátory pro spotřebitelskou a podnikatelskou důvěru v eurozóně.

Rada ministrů spravedlnosti a vnitra Rada se bude zabývat aktuálním stavem a vytvořením společného evropského azylového systému, který reaguje na imigrační vlny z Afriky. Ministři dokončí schvalování kontroverzní směrnice o sdílení jmenné evidence cestujících (PNR) s úřady USA pro účely odhalování teroristických činů a závažné trestné činnosti.

Evropský podnikatelský summit Letošní summit se zaměří na řešení, jak dostat Evropu z krize. Jednotlivé debaty proberou problém stárnoucí populace, nerovnováhu mezi současným vzdělávacím systémem a nezaměstnaností mladých.

O přímých platbách farmářům Ministři zemědělství a rybolovu se ve čtvrtek budou zabývat reformou přímých plateb farmářům, jejich spravedlivější distribucí a novými podmínkami pro vyplácení. Komise například požaduje platby jen pro aktivní farmáře, neměly by být odvislé od produkce, ale (?) počtu hektarů vlastněných farmářem. V pátek je na programu reforma společné rybářské politiky.

PÁTEK 27. DUBNA Klausova výjimka má repete Ústavní výbor Evropského parlamentu bude již podruhé hlasovat o takzvané Klausově výjimce. Českou výjimku z listiny základních práv EU, kterou si v roce 2009 prosadil při schvalování Lisabonské smlouvy prezident Václav Klaus, přitom již projednával letos v lednu. Členové výboru se ovšem tehdy rozešli s tím, že na věc nemají společný názor.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít