Od 23. do 27. dubna

30. května 2012, 13:41 - Johanna Grohová
30. května 2012, 13:41

PONDĚLÍ 23. DUBNA Stav dluhů v zemích Evropské unie V době nové vlny klesající důvěry investorů v eurozónu Eurostat zveřejní zprávu o výši deficitů a veřejných dluhů zemí EU za rok 2011. Na základě těchto dat budou přehodnocena doporučení pro jednotlivé státy, jak dál snižovat schodky. Pozornost je kromě Řecka a Portugalska upřena na Španělsko. Itálie podobně jako Španělsko daly už najevo, že nebudou kvůli prohlubující se recesi schopny plnit vytyčené cíle.

Zmírnění sankcí proti Barmě Ministři zahraničních věcí zemí EU zřejmě schválí zrušení většiny sankcí proti režimu v Barmě. Naopak v případě Sýrie se schyluje k dalšímu přitvrzení. Podle Francie například blokáda syrské centrální banky byla účinná. Její rezervy se snížily na polovinu a tím poklesly prostředky, jimiž režim platil žoldácké milice.

Barroso o budoucnosti EU Předseda Evropské komise José Barroso promluví v Kodani o budoucnosti EU pod názvem „Budoucnost EU – kupředu společně ven z krize, do růstu“. Komise se snaží potlačit pověst, že tlačí jen na úsporné škrty, které srážejí země jako Řecko či Španělsko na kolena a nepředkládá vizi růstu.

ÚTERÝ 24. DUBNA Stav průmyslu a trhů Eurostat zveřejní data o nových průmyslových zakázkách za měsíc únor v zemích EU a objemu peněz na akciových trzích za březen. Mezinárodní měnový fond varoval, že kapitálové jmění v evropských bankách se nebezpečně zmenšuje.

Maďarský premiér na koberečku Viktor Orbán se v Bruselu sejde s předsedou Evropské komise. Mezi Bruselem a Budapeští to v posledních měsících vře. Země čelí silné kritice ze strany EU kvůli nově přijaté ústavě (více na str. 12). Komise také popotahuje Maďarsko kvůli vysokému schodku rozpočtu a pohrozila mu snížit tok financí z fondů EU.

O velkém rozpočtu EU Ministři EU zastoupení v Radě pro obecné záležitosti budou diskutovat v Lucemburku o objemu a struktuře rozpočtu EU pro roky 2014 až 2020. Dohoda bude vzhledem k rozdílným zájmům členských států časově náročná a komplikovaná.

STŘEDA 25. DUBNA Rozpočet EU na rok 2013 Evropská komise schválí návrh rozpočtu EU na rok 2013, který má být o pět procent vyšší než v letošním roce. Tím zahájí roztržku s členskými státy, které chtějí šetřit s ohledem na ekonomické potíže. Naopak Evropský parlament požaduje zvýšení rozpočtu.

Nová pravidla pro státní pomoc Eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquin Almunia předloží nový návrh na modernizaci pravidel o státní pomoci, která byla hojně uplatňovaná národními vládami v reakci na finanční a ekonomickou krizi. Komise, která má v této oblasti nemalé kompetence, chce například rozlišit mezi jednoduchými a podezřelými případy nekalé soutěže a urychlit jejich posuzování.

ČTVRTEK 26. DUBNA Jak důvěřujeme ekonomice Evropská komise zveřejní dubnový vývoj důvěry v ekonomiku a indikátory pro spotřebitelskou a podnikatelskou důvěru v eurozóně.

Rada ministrů spravedlnosti a vnitra Rada se bude zabývat aktuálním stavem a vytvořením společného evropského azylového systému, který reaguje na imigrační vlny z Afriky. Ministři dokončí schvalování kontroverzní směrnice o sdílení jmenné evidence cestujících (PNR) s úřady USA pro účely odhalování teroristických činů a závažné trestné činnosti.

Evropský podnikatelský summit Letošní summit se zaměří na řešení, jak dostat Evropu z krize. Jednotlivé debaty proberou problém stárnoucí populace, nerovnováhu mezi současným vzdělávacím systémem a nezaměstnaností mladých.

O přímých platbách farmářům Ministři zemědělství a rybolovu se ve čtvrtek budou zabývat reformou přímých plateb farmářům, jejich spravedlivější distribucí a novými podmínkami pro vyplácení. Komise například požaduje platby jen pro aktivní farmáře, neměly by být odvislé od produkce, ale (?) počtu hektarů vlastněných farmářem. V pátek je na programu reforma společné rybářské politiky.

PÁTEK 27. DUBNA Klausova výjimka má repete Ústavní výbor Evropského parlamentu bude již podruhé hlasovat o takzvané Klausově výjimce. Českou výjimku z listiny základních práv EU, kterou si v roce 2009 prosadil při schvalování Lisabonské smlouvy prezident Václav Klaus, přitom již projednával letos v lednu. Členové výboru se ovšem tehdy rozešli s tím, že na věc nemají společný názor.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít