Octavia v prodejích předjela fabii

22. ledna 2007, 00:00 - ERICH HANDL
22. ledna 2007, 00:00

ŠKODA AUTOMladoboleslavská automobilka se chlubí, že jí loni rekordně rostly prodeje. Zájem o octavie poprvé převýšil menší a levnější fabie. Letos by se měly škodovky začít vyrábět v Číně.Škoda dodala loni zákazníkům na více než 90 světových trzích 549 667 vozů modelových řad Fabia, Octavia,Roomster a Super.

ŠKODA AUTO Mladoboleslavská automobilka se chlubí, že jí loni rekordně rostly prodeje. Zájem o octavie poprvé převýšil menší a levnější fabie. Letos by se měly škodovky začít vyrábět v Číně.

Škoda dodala loni zákazníkům na více než 90 světových trzích 549 667 vozů modelových řad Fabia, Octavia,

Roomster a Super. Dosáhla tak podle svého vedení rekordního výsledku a navýšení o 11,7 procenta v porovnání s rokem 2005. „Nárůst prodejů Škoda Auto byl větší než nárůst celkového trhu. Automobilka tak potvrdila důležitou roli v Evropě a dokázala využít rostoucího potenciálu na trzích v Asii,“ říká předseda představenstva firmy Detlef Wittig.

Nejlépe šla naodbyt modelová řada Octavia (včetně verze Tour), která předstihla dosud nejprodávanější fabii. Octavií se prodalo 270 274, v těsném závěsu za ní se umístila právě fabia s celosvětově 243 982 prodanými vozy. O limuzínu Superb byl mnohem menší zájem, koupilo ji 20 989 lidí a firem. Pro nový roomster, který byl uveden na trh v červnu, se rozhodlo 14 422 zákazníků.

Kde se škodovkám loni dařilo nejvíce? Nejúspěšnějšími trhy se staly Německo, Velká Británie, Španělsko a Rakousko, kde značka výrazně posílily tržní podíl a dosáhly nových prodejních rekordů. Celkově se v západní Evropě zvýšil prodej českých aut o celkem 301 343 vozů.

V České republice Škoda Auto obhájila vedoucí pozici na trhu s tím, že o fabie byl v tuzemsku větší zájem než o octavie. Registrováno bylo 37 388 fabií, 21 233 octavií, 2406 vozů Roomster a 1835 superbů. Škoda Auto tak v posledním čtvrtletí obsadila svými třemi modely pozici nejprodávanějších vozů v Česku (1. Fabia, 2. Octavia, 3. Roomster).

Ve střední a východní Evropě (bez České republiky) zaznamenala Škoda Auto taktéž nárůst díky 146 612 prodaným vozům. Značka uhájila vedoucí pozici na polském trhu. Lídrem je vedle České republiky a Polska také na Slovensku, v Bulharsku, v Litvě i v Bosně a Hercegovině. Mezi velmi úspěšné trhy patří pobaltské státy Estonsko a Lotyšsko. Velký nárůst prodejů automobilka zaznamenala v Rusku, na Ukrajině a díky lokální montáži zahájené na sklonku roku 2005 také v Kazachstánu.

V Asii a v zámoří prodala Škoda 36 541 vozů, největší podíl na tom má Indie Turecko, Egypt a Izrael.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít