Ochraňte počítač před elektřinou

03. října 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
03. října 2005, 00:00

UPS Potřebujete, aby váš počítač běžel nepřetržitě i při výpadku proudu? Máte v elektrické síti nerovnoměrné napětí, které občas vypadne nebo posílá do sítě více elektřiny, než je zdrávo? Pořiďte si UPS.

UPS Potřebujete, aby váš počítač běžel nepřetržitě i při výpadku proudu? Máte v elektrické síti nerovnoměrné napětí, které občas vypadne nebo posílá do sítě více elektřiny, než je zdrávo? Pořiďte si UPS. Výpadky proudu, nebo naopak přepětí vzniklé třeba zásahem blesku, zkrat, rušivé elementy v elektrorozvodné síti. To všechno jsou věci, které nedělají počítači ani jiné elektronice dobře. Při výpadku proudu ztratíte data ve všech rozpracovaných dokumentech, internetové servery přestanou fungovat. Vaše www stránky se okamžitě stanou nepřístupné a případní zákazníci se obrátí na konkurenci. Naopak přepěťové špičky v elektrické síti mohou poničit drahé počítačové vybavení. Ochrana přitom existuje. Je dostupná jak pro veliké podniky s tisícovkami počítačů, tak pro firmy s několika počítači. Dokonce existují i řešení pro domácnosti nebo přenosné dobíjecí tašky na notebooky. Kromě napájení a ochrany počítače dovedou ochránit telefonní, datové a lokální počítačové sítě, ve kterých se vyskytují nebezpečná napětí. CO JE TO UPS Všechny takové ochrany zvládne jediné zařízení - UPS (Uninterruptible Power Supply - nepřerušitelné zdroje energie). Jde o produkt různých velikostí, podle potřebného výkonu, který je umístěný mezi elektrickou zásuvkou a počítačem. Ve zkratce jde říct, že UPS je obrovská baterie, která v případě výpadku proudu dodává počítačům energii, dokud se nevybije. Pak vypnou automaticky počítač, když předtím poskytnou čas, aby obsluha všechny rozpracované dokumenty uložila, nebo převedla obsah serveru do lokality, která není postižena výpadkem. Stejně tak UPS zabrání okamžitému vypnutí počítače při vyhození pojistek. Zatímco všechna světla zhasnou, UPS dá počítači energii ještě na několik minut až hodin práce (podle výkonu). V tomto čase pak většinou dojde k opětovnému zapojení proudu, nebo vypnutí počítače uživatelem. Ten má klid a čas na uložení veškeré práce a vyřízení nezbytných záležitostí. Největším výrobcem UPS na světě je společnost APC, která dodává UPS pro všechny segmenty trhu. Některé její modely jsou přímo určené pro malé a střední sítě v menších firmách. Dají se ovládat i na dálku přes internet, takže mohou být umístěné i na serverech mimo firmu. Modul pro střední počítačovou síť, který vydrží dodávat energii ještě skoro hodinu po výpadku proudu, přijde zhruba na tři a půl tisíce korun. Menší zařízení pro domácí počítače od jiných výrobců přijdou zhruba na patnáct set korun. POMŮŽE I OBYČEJNÁ PRODLUŽOVAČKA**

UPS dokáže navíc tím, že je mezi zásuvkou a počítačem, odfiltrovat všechny rušivé elementy v elektrorozvodné síti. Například pokud občas v reproduktorech slyšíte lupnutí, je způsobeno právě náhlým a krátkodobým zvýšením napětí, které může poničit elektroniku. A právě UPS takovýhle náhlý výboj dokáže eliminovat.

Není k tomu však potřeba celé UPS. Oželí-li někdo ochranu počítače před výpadkem proudu, stačí, aby použil zásuvky s přepěťovou ochranou. Takových je ke koupi řada, od obyčejných nástavců na zásuvku až po prodlužovačky s integrovanou přepěťovou ochranou. Kromě ochrany před změnami v napětí na elektrické síti jsou k dispozici i modely pro ochranu telefonů nebo modemů.

Některé firmy nabízejí také při nákupu přepěťové ochrany automaticky i pojištění. Třeba s libovolnou zásuvkou s přepěťovou ochranou Belkin získá majitel doživotní pojištění na zařízení poškozené v důsledku přepětí, proudové špičky nebo úderu blesku. Přepěťové ochrany v prodlužovačkách přijdou výrazně levněji než UPS. Cena se pohybuje od 200 do 1000 korun.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít