Ochranáři nejsou pány přírody,

18. listopadu 2003, 00:00 - (kt)
18. listopadu 2003, 00:00

MINISTERSTVO ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ NASADILO V OCHRANĚ PŘÍRODY TVRDÝ KURZ. JEHO CÍLEM JE NASTAVIT TAK PŘÍSNÉ NORMY, ABY SE Z NICH NIKDO, OBČANÉ, OBCE ANI PODNIKATELÉ NEMOHL VYMKNOUT.

říká náměstek ministra životního prostředí Ladislav Miko

MINISTERSTVO ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ NASADILO V OCHRANĚ PŘÍRODY TVRDÝ KURZ. JEHO CÍLEM JE NASTAVIT TAK PŘÍSNÉ NORMY, ABY SE Z NICH NIKDO, OBČANÉ, OBCE ANI PODNIKATELÉ NEMOHL VYMKNOUT.

Jsme technokrati moci a chceme jen přesně dodržovat zákony,“ jakoby zněl chór ze skleněného věžáku v Praze-Vršovicích.

Na webové stránce ministerstva nejsou detailní popisy, co má člověk udělat, kam má zajít a zda vůbec jeho pozemek spadá do soustavy Natura2000.

Odpovědný úřad je vždycky místně příslušná správa chráněné krajinné oblasti v regionu. Jestli nejsou kompletní informace na internetové stránce dneska, budou tam zítra. (Pozn. redakce: nejsou ani po několika týdnech.)

Jakým způsobem zasáhne vyhlášení území Natura do života majitele pozemku?

Uživatel pozemku nějakým způsobem hospodaří a chová se v rámci jiných zákonů. Například seká louku, aby nezarostla buřinou. My se s ním budeme bavit jen o tom, jestli tento způsob zachová, nebo jestli se v nějaké malé ploše trochu posune. Například řekneme: „Tady budeš sekat o čtrnáct dní později“, nebo: „Tady to necháš jeden rok být a druhý rok to teprve posekáš“.Není možné říci paušálně, kde a co bude kdo dělat. Management území bude vždy nastaven na to, co je potřebné pro konkrétní živočichy nebo stanoviště.

Obce a podnikatelé se mnohdy brání jakémukoli novému chráněnému území a jakékoli změně ve stávajících. Nebude to i případ Natury?

Zákon by měl být nastaven tak, že přesně řekne, co ve vyhlášeném chráněném území je možné dělat a co nikoliv. Musí být ovšem dodržen požadavek „Zachovat nebo zlepšit život chráněných druhů“, který vyplývá ze směrnic Evropské unie. V případě, že by postavení domu v chráněném území nic neohrozilo, klidně se může stavět. Pokud by ohrozilo, tak se tam prostě barák nemůže nikdy postavit, protože bychom porušili závazek ČR vůči EU.

Spousta obcí se ovšem ochranářským předpisům brání.

Informační akce, kterou právě rozjíždíme, má za úkol co nejvíce rozptýlit obavy. Ono se totiž ukazuje, že lidé mají zkušenosti z předchozích let, když se v některých případech vyhlašovaly rezervace s velmi přísným ochranným režimem. My ovšem tvrdíme, že nových přísných rezervací bude v případě Natury minimum a že většina pozemků bude v daleko mírnějších stupních ochrany.

Mají zastupitelstva nějakou možnost dostat své území do soustavy, nebo naopak zabránit vyhlášení jeho ochrany?

Ne. Po zmapování území celého státu se zjištěné údaje vloží do počítače. Algoritmem, na kterém se shodli odborníci, se poté projede databáze a určí se nejvhodnější území. Snažíme se eliminovat, abych třeba já nebo moji kolegové mohli říci: „Tohle je hezké území, to chci do soustavy zařadit.“

Chápu dobře, že místní lidé do toho nemají co mluvit?

Místní mají co mluvit do managementu vyhlášeného území, ale ne do samotného vyhlašování. Jednat ovšem budeme s každým, kdo o to bude mít zájem. Každý majitel pozemku zařazeného do soustavy Natura bude osloven a domluvíme s ním individuální podmínky.

Jak se systém Natura vyrovná s velkými záměry, jako je stavba dálnice nebo třeba plynovodu?

Pokud dojde k zásadnímu konfliktu, nastupuje postup kompenzačního opatření. Je velmi složitý a používá se jen u velkých projektů nebo plánů ve velkém veřejném zájmu.

To znamená, že když to protlačí velcí politici vůči malým kolegům?

Je to stále pod kontrolou Evropské komise. Není to tedy na vůli těch nebo jiných politiků. Stále to posuzuje komise v Paříži, a kdyby to bylo v rozporu se zájmy ochrany přírody, tak nám řekne: „Takhle to nejde!“

Proč vůbec vzniká evropská síť chráněných území, když u nás už dávno existuje?

Naše priority v ochraně přírody nejsou identické s evropskými. Mnohdy se překrývají, ale například u nás chráníme druhy, které nejsou pro Evropu zajímavé. U nás je jich málo, kdežto jinde jsou silně rozšířené. Není tedy důvod rušit stávající zvláště chráněná území.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít