Ochranáři nejsou pány přírody,

18. listopadu 2003, 00:00 - (kt)
18. listopadu 2003, 00:00

MINISTERSTVO ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ NASADILO V OCHRANĚ PŘÍRODY TVRDÝ KURZ. JEHO CÍLEM JE NASTAVIT TAK PŘÍSNÉ NORMY, ABY SE Z NICH NIKDO, OBČANÉ, OBCE ANI PODNIKATELÉ NEMOHL VYMKNOUT.

říká náměstek ministra životního prostředí Ladislav Miko

MINISTERSTVO ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ NASADILO V OCHRANĚ PŘÍRODY TVRDÝ KURZ. JEHO CÍLEM JE NASTAVIT TAK PŘÍSNÉ NORMY, ABY SE Z NICH NIKDO, OBČANÉ, OBCE ANI PODNIKATELÉ NEMOHL VYMKNOUT.

Jsme technokrati moci a chceme jen přesně dodržovat zákony,“ jakoby zněl chór ze skleněného věžáku v Praze-Vršovicích.

Na webové stránce ministerstva nejsou detailní popisy, co má člověk udělat, kam má zajít a zda vůbec jeho pozemek spadá do soustavy Natura2000.

Odpovědný úřad je vždycky místně příslušná správa chráněné krajinné oblasti v regionu. Jestli nejsou kompletní informace na internetové stránce dneska, budou tam zítra. (Pozn. redakce: nejsou ani po několika týdnech.)

Jakým způsobem zasáhne vyhlášení území Natura do života majitele pozemku?

Uživatel pozemku nějakým způsobem hospodaří a chová se v rámci jiných zákonů. Například seká louku, aby nezarostla buřinou. My se s ním budeme bavit jen o tom, jestli tento způsob zachová, nebo jestli se v nějaké malé ploše trochu posune. Například řekneme: „Tady budeš sekat o čtrnáct dní později“, nebo: „Tady to necháš jeden rok být a druhý rok to teprve posekáš“.Není možné říci paušálně, kde a co bude kdo dělat. Management území bude vždy nastaven na to, co je potřebné pro konkrétní živočichy nebo stanoviště.

Obce a podnikatelé se mnohdy brání jakémukoli novému chráněnému území a jakékoli změně ve stávajících. Nebude to i případ Natury?

Zákon by měl být nastaven tak, že přesně řekne, co ve vyhlášeném chráněném území je možné dělat a co nikoliv. Musí být ovšem dodržen požadavek „Zachovat nebo zlepšit život chráněných druhů“, který vyplývá ze směrnic Evropské unie. V případě, že by postavení domu v chráněném území nic neohrozilo, klidně se může stavět. Pokud by ohrozilo, tak se tam prostě barák nemůže nikdy postavit, protože bychom porušili závazek ČR vůči EU.

Spousta obcí se ovšem ochranářským předpisům brání.

Informační akce, kterou právě rozjíždíme, má za úkol co nejvíce rozptýlit obavy. Ono se totiž ukazuje, že lidé mají zkušenosti z předchozích let, když se v některých případech vyhlašovaly rezervace s velmi přísným ochranným režimem. My ovšem tvrdíme, že nových přísných rezervací bude v případě Natury minimum a že většina pozemků bude v daleko mírnějších stupních ochrany.

Mají zastupitelstva nějakou možnost dostat své území do soustavy, nebo naopak zabránit vyhlášení jeho ochrany?

Ne. Po zmapování území celého státu se zjištěné údaje vloží do počítače. Algoritmem, na kterém se shodli odborníci, se poté projede databáze a určí se nejvhodnější území. Snažíme se eliminovat, abych třeba já nebo moji kolegové mohli říci: „Tohle je hezké území, to chci do soustavy zařadit.“

Chápu dobře, že místní lidé do toho nemají co mluvit?

Místní mají co mluvit do managementu vyhlášeného území, ale ne do samotného vyhlašování. Jednat ovšem budeme s každým, kdo o to bude mít zájem. Každý majitel pozemku zařazeného do soustavy Natura bude osloven a domluvíme s ním individuální podmínky.

Jak se systém Natura vyrovná s velkými záměry, jako je stavba dálnice nebo třeba plynovodu?

Pokud dojde k zásadnímu konfliktu, nastupuje postup kompenzačního opatření. Je velmi složitý a používá se jen u velkých projektů nebo plánů ve velkém veřejném zájmu.

To znamená, že když to protlačí velcí politici vůči malým kolegům?

Je to stále pod kontrolou Evropské komise. Není to tedy na vůli těch nebo jiných politiků. Stále to posuzuje komise v Paříži, a kdyby to bylo v rozporu se zájmy ochrany přírody, tak nám řekne: „Takhle to nejde!“

Proč vůbec vzniká evropská síť chráněných území, když u nás už dávno existuje?

Naše priority v ochraně přírody nejsou identické s evropskými. Mnohdy se překrývají, ale například u nás chráníme druhy, které nejsou pro Evropu zajímavé. U nás je jich málo, kdežto jinde jsou silně rozšířené. Není tedy důvod rušit stávající zvláště chráněná území.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít