Obstrukce nás připravily už o pět milionů

18. dubna 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
18. dubna 2005, 00:00

Modelovým příkladem pomalosti soudů je kauza Sklářský ústav. Táhne se již šest let. Soukromá firma v ní kvůli soudním obstrukcím tratila již pět milionů korun. Společnost SVUS pronajala v roce 1996 státnímu Sklářskému ústavu drahé kovy, které se ve sklářství využívají v podobě tavicích kelímků.

Modelovým příkladem pomalosti soudů je kauza Sklářský ústav. Táhne se již šest let. Soukromá firma v ní kvůli soudním obstrukcím tratila již pět milionů korun. Společnost SVUS pronajala v roce 1996 státnímu Sklářskému ústavu drahé kovy, které se ve sklářství využívají v podobě tavicích kelímků. O rok později nájemní smlouvu vypověděla. Sklářský ústav si ale kovy nechal. Zdánlivě jasný případ. Něco jsem ti pronajal, a ty mi to teď nechceš vrátit? Tak k soudu s tebou. KLASICKÉ TRIKY

Společnost SVUS tedy záhy zkusila drahé kovy vymoci soudní cestou. Ukázalo se ale, že prosazení zdánlivě jednoznačného nároku se může proměnit v nekonečný příběh.

Vedení Sklářského ústavu totiž začalo proces jednoduchými triky protahovat. „Nevymysleli sice nic moc originálního, byly to ty klasické obstrukce. Ale vydržely jim docela dlouho - šest let,“ říká předseda představenstva SVUS Jaroslav Otenšlégr. „Například chtěli do spisu doplňovat věci, které tam už jednou byly. Nebo měli námitky, že předmět žaloby není jasně definován. Nebo se odvolali proti zaplacení správního poplatku k vyššímu soudu. To vše prodlužuje soud o týdny a měsíce. A pak jsou tu ty nejbanálnější triky, jako je omluva ředitelky nebo advokáta, kvůli jejichž neúčasti se muselo stání odročit,“ dodává Otenšlégr.

I EXEKUCE MŮŽE ZDRŽOVAT

Sklářský ústav tak úspěšně kličkoval několik let a dokonce drahé kovy sám pronajal třetí straně, královehradecké firmě Brita Trade. Tím se případ ještě více zamotal. (Viz Profit č. 8/2005)

SVUS se sice nakonec podařilo prosadit exekuci, ale zdržovací serenáda pokračovala. V roce 2001 proběhla exekuce ve Sklářském ústavu, který už byl ale prakticky jen prázdnou slupkou. Jeho jediným cenným „majetkem“ zůstaly právě ony sporné kovy. Ty byly ale fyzicky jinde, ve firmě Brita Trade. Její jednatel Josef Míka nejprve potvrdil, že je má, posléze exekutorovi sdělil, že nikoliv.

K pokroku došlo až letos, po šesti letech tahanic. Spor totiž vyústil v dramatickou exekuci v sídle Brita Trade. Při prvním pokusu ochranka exekutora do firmy vůbec nepustila. Napříště se již při asi stenci policie podařilo zabavit asi 60 věcí, ale jednatel Brita Trade Josef Míka zpochybnil, že šlo o nárokované kovy. Celou akci označil za krádež a na exekutora podal trestní oznámení.

DALŠÍ ODVOLÁNÍ Co následuje? Zase jen čekání. Případ znovu ustrnul. Od exekuce uplynuly dva měsíce a zabavený materiál čeká v exekučním skladu. Odborníci mají zkoumat, zda se skutečně jedná o nárokované kovy. Poslední exekuce navíc vše ještě zkomplikovala. S postupem exekutora totiž není spokojen kromě Brita Trade také současný ředitel Sklářského ústavu Jaromír Sodomka. Ten zdědil problém po své předchůdkyni Mojmíře Voborníkové, po které loni převzal vedení podniku. Dosud se snažil najít kompromisní a rychlé řešení sporu. „Exekuce ale nebyla šťastným krokem. Nevím, co přesně zabavili, a exekutor mi to nesdělil. Takže teď nemám přehled o majetku, za který odpovídám. Podepsal jsem proto proti exekuci odvolání,“ oznámil Sodomka. Odvolání by podle něj měl projednat znovu soud. Takže další zdržení. SMRT KVŮLI POMALÉ JUSTICI**

Nekonečný soudní a exekuční ping-pong tak pokračuje. A ztráta narůstá. Právník Martin Pásek, který zastupuje firmu SVUS, vypočítává výši ušlého zisku: „Škoda vzniká na prvním místě už jen tím, že firma nemůže ty kovy pronajímat, když jí je Sklářský ústav nechce vrátit. Takže počítejme. Kdysi je pronajímala za 60 tisíc korun měsíčně. To je víc než 700 tisíc za rok. Soudy se táhnou šest let. Za tu dobu je tedy ztráta už skoro pět milionů korun,“ říká Pásek. Nutno připočíst ještě všemožné soudní výlohy a ztracený čas, dodává. „Pět milionů korun! To je přece pro firmu, která by neměla silné finanční zázemí, smrtelná suma,“ uzavírá. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít