Obrovská rozkvetlá expozice

30. června 2003, 00:00 - František Kuberna
30. června 2003, 00:00

Výstava Květy 2003 v Lysé nad Labem zve k nákupu i inspiraciFakta o výstavěRočník: 7Termín: 10.-13. 7. 2003Místo: Výstaviště Lysá nad LabemPořadatel: Výstaviště Lysá nad Labem, s. r. o.Otevírací doba: 9.00-18.00 hod., v neděli do 17.00 hod.

Výstava Květy 2003 v Lysé nad Labem zve k nákupu i inspiraci

Fakta o výstavě

Ročník: 7

Termín: 10.-13. 7. 2003

Místo: Výstaviště Lysá nad Labem

Pořadatel: Výstaviště Lysá nad Labem, s. r. o.

Otevírací doba: 9.00-18.00 hod., v neděli do 17.00 hod.

Ceny vstupenek: 60 Kč

Nomenklatura: Květiny, cibuloviny, skalničky, trvalky, jehličnaté a listnaté stromy, nářadí pro zahrádkáře, literatura, zahradní stavby a krby, zahradní nábytek a osvětlení, pracovní oděvy a ochranné pomůcky, hnojiva a prostředky na ochranu rostlin, keramika zahradní i užitková atd.

V první polovině července se již tradičně na Výstavišti v Lysé nad Labem otvírají brány mezinárodní výstavy květin Českého zahrádkářského svazu Květy. Letošní, již 9. ročník, začíná 10. července.

O oblibě výstavy Květy u široké veřejnosti svědčí mimo jiné i pravidelná vysoká návštěvnost. Loňský ročník navštívilo více jak třicet tisíc lidí a pořadatelé očekávají, že letošní Květy 2003 navštíví přinejmenším stejné množství milovníků zahrad a zahrádkaření, těch, kteří chtějí mít z pohledu na vystavované rostliny požitek, i těch, kteří se chtějí třeba nechat inspirovat nebo hledají třeba i radu jak ošetřit své „zelené miláčky“.

Ve znamení vůně a barev

Expozici výstavy Květy lze pravidelně rozdělit do několika částí - na „klasickou“ výstavní, na nákupní, na doprovodnou s řadou zajímavých akcí a soutěží. Vůněmi a širokou škálou barev zřejmě nejvíce překypuje výstavní část. Letos se v ní představí pěstitelé z klubů Martagon a Lilium tisíci květů lilií, členové Rosa klubu expozicí růží, dále Hortiklub Fuchsie a bonsaje. Budou také vystaveny pelargonie, begonie, jiřinky, luční květy, léčivky, letničky i trvalky, vodní rostliny (i ryby), konifery, citrusy, sukulenty a suchá vazba. Novinkou letošního ročníku jsou barevné dekorativní mulče. Na výstavě Květy jsou pravidelně i poradny. Letos bude k dispozici poradenská služba pro liliáře. Ale ani další návštěvníci, kteří hledají jiné rady, nepřijdou zkrátka. Například poradenskou službu Jak proti škůdcům, plísním, chorobám a plevelům nabídne návštěvníkům Agrobio Opava. A s radou či doporučením jistě budou umět přijít i samotní vystavovatelé na svých stáncích. Na výstavě Květy se tradičně představují vedle rostlin i nářadí, zahradní nábytek a osvětlení, odborná literatura a časopisy, pracovní oděvy a ochranné pomůcky a další sortiment, který je pro činnost na zahradě důležitý či nezbytný. Letos úplně poprvé bude na výstavě Květy představena drobná dřevěná architektura do zahrady z ohýbaného dřeva. Truhlářství Václava Korbela z Týnce nad Sázavou patří v tomto oboru ke špičce, o čemž svědčí i jeho realizace například v pražských Malostranských zahradách, ve Vojanových sadech nebo v dendrologické zahradě Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví Průhonice. Návštěvníci uvidí, případně si mohou koupit dekorativní oblouky pro vedení popínavých rostlin, proplétané treláže, segmentové pergoly a klenuté mostky.

Možnosti nákupů

Od Květů v Lysé nad Labem je neodmyslitelná i prodejní část, která vhodně navazuje na vystavovanou flóru a další exponáty. A tak i letos si návštěvníci budou moci na zahradnických trzích výhodně nakoupit u desítek zahradnických firem z Čech a Moravy. Ty zde nabídnou velký sortiment květin a rostlin, ale také zahradního nábytku a prvků zahradní architektury, hnojiv a postřiků, zahrádkářských potřeb a nářadí, keramiky. Tradiční je i prodej odborné literatury - ať již jednotlivých publikací či periodik - tedy časopisů. Vedle ní bude i nabídka bylinné kosmetiky, ale také třeba preparovaných motýlů či suchých vazeb. Výhodou nákupu na výstavě zřejmě může být i možnost poradit se v již zmiňovaných poradnách, stejně jako široká nabídka, když na velkém prostoru se koncentruje větší množství různých zahradnických firem.

Soutěže fantazie i relaxace

Květy 2003 mají i široký doprovodný program. Do něho patří i soutěže. Při loňské výstavě Květy se uskutečnil první ročník soutěže Pohádkové minikrajinky a o nejhezčí květinový truhlík. Výstava exponátů přihlášených do soutěže se setkala u návštěvníků, ale i u tisku, rozhlasu a televize, s nadšeným zájmem. Proto se pořadatelé rozhodli pokračovat v této soutěži i v letošním roce. Její letošní téma je Nejzajímavější minizahrádka. Miniaturní zahrádky, a jak bylo možné vidět již na loňské výstavě, i pohádkové zahrádky větších rozměrů, nicméně sesazené v nějaké hezké nádobě, případně, což bylo rovněž zajímavé, na vykotlaném dřevu, kamenném útvaru, případně speciálně vyrobené „krajině“ z keramiky, jsou záležitostí především pro lidi, kteří mají fantazii. Nejde tedy o mimořádné pěstitelské schopnosti, neboť k sesazení jsou používány většinou sukulenty, kaktusy, skalničky nebo jiné nenáročné rostliny, ale o odvahu přenést kousek přírody do svého domova nebo si nějakou krajinu vymyslet a vytvořit. Účast v této soutěži je tak výzvou pro všechny hravé lidi, kteří milují přírodu a mají kolem sebe rádi květiny. Soutěží se ve třech kategoriích: 1. profesionálové, 2. amatéři, 3. děti do 14 let. Zájemci o účast v této soutěži již asi letos nemají šanci, protože vytvoření takovéto zahrádky je záležitostí dlouhodobější, ale letos se mohou inspirovat a přihlásit se třeba do příštího ročníku - lze očekávat, že při zájmu o tuto soutěž ji pořadatelé zařadí i na program příštích Květů. Druhou soutěží, pro chvíle odpočinku, je soutěž Relaxační kouty zahrady. Co je relaxačními kouty myšleno? Zahradní prostor komorního charakteru, kde může člověk odpočívat a přitom být obklopen vším, co odpradávna k přírodě patřilo - květinami, keři, stromy, tekoucí vodou, vodními rostlinami, kameny, a to v souladu anebo v kontrastu se sochami, samorosty, voliéry s ptáky, stoly, křesly a jinými lidskými výtvory. Soutěž bude mít dvě oblasti - první je instalace relaxačního koutu přímo na výstavišti, druhou je fotografie relaxačních koutů. Soutěžní expozice představující relaxační kouty je novinkou letošních Květů. Více než desítka profesionálních tvůrců připravila v různých modifikacích odpočinková zahradní zátiší, mezi nimiž návštěvníci uvidí například aranžmá v japonském stylu, venkovskou zahrádku, bylinkovou inspiraci, koutek s jezírkem či s tekoucí vodou, místečko s krbem, představu řezbáře, dětské dovádiště, posezení v květinách a další inspirativní expozice.

Dřevěný herbář

Doprovodný program výstavy Květy 2003 je poměrně široký. Vedle soutěží či odborných poraden nabízí i umělecké zážitky. Za doporučení zřejmě stojí Dřevěný herbář. To je název rozsáhlého souboru dřevořezeb květin Bernarda Knápka z Lysé nad Labem. Několik desítek půvabných květinových plastik o stejné výšce doplní dřevěnými obrazy větších rozměrů, jejichž námětem jsou rovněž květiny. Další akcí z oblasti umění je výstava ilustrací růží, letniček a vodních rostlin od akademické malířky Zdeňky Krejčové pro knihy Václava Větvičky. A do třetice - součástí letošních Květů je i výstava dětských prací z DDM Poděbrady na téma „Bytosti, které se starají o stromy“. Přímo na výstavě je možné se také zapojit do fotosoutěže o nejzajímavější fotografii z výstav na lyském výstavišti, kterou vyhlásili Výstavní noviny. Organizátoři vycházejí z toho, že výstava Květy přiláká v řadách tisíců návštěvníků i celou řadu lidí s fotoaparáty. Právě oni mohou své povedené snímky, pořízené při akcích na výstavišti, případně ve městě Lysá nad Labem v souvislosti s výstavami a lidmi kolem nich, zaslat do této soutěže. Soutěžní fotografie mohou být v libovolném formátu, černobílé i barevné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start…
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Technologie
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Malování zastřeleno nebude. Microsoft ho „uklidí“ do Windows Storu
Intel nový ovladač pro SoC Cloverview nevydá. Jak to bude s podporou Windows 10?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít