Obrázky na stěnách

21. července 2003, 00:00 - Tomáš Suchomel, it@profit.cz
21. července 2003, 00:00

S digitálním projektorem se každý může předvést v nejlepším světleLepší jednou vidět než stokrát slyšet je osvědčená poučka, vycházející z Komenského principu názorné výuky. Učitel národů by si nepochybně liboval nad tím, jaké možnosti nabízí naše digitální éra.

S digitálním projektorem se každý může předvést v nejlepším světle

Lepší jednou vidět než stokrát slyšet je osvědčená poučka, vycházející z Komenského principu názorné výuky. Učitel národů by si nepochybně liboval nad tím, jaké možnosti nabízí naše digitální éra.

V porovnání s někdejšími audiovizuálními centry a jejich komplikovaným vybavením filmovou promítačkou, diaprojektorem a zpětným projektorem s fóliemi a lihovými fixy jsou digitální videoprojektory hotovým požehnáním. Film, fotografie, statické obrázky nebo interaktivní výklad - k tomu všemu stačí osobní počítač a zařízení velikosti krabice od bot. Datové projektory se tak stávají stále více rozšířeným vybavením také díky svému univerzálnímu využití. Nemusí jít pouze o klasické prezentování firem a jejich nových projektů obchodním partnerům a zákazníkům. Stejně tak lze vyslat obrázky zhruba o velikosti dvou nebo tří metrů k početnému auditoriu při školeních nebo společném sledování videokonferencí. Pro někoho ale bude zajímavější možnost využití digitálního projektoru v systému domácího kina, kde speciální plátno s úspěchem dokáže nahradit nabílo vymalovaná stěna. Také videohry sledované stejným způsobem získají i v docela malém pokoji doslova nový rozměr.

Promítačky v novém

Z technického pohledu se digitální projektory zase až tak zásadně neliší od analogových předchůdců, na jakých si stále doma promítáte své diapozitivy z dovolené. Najdete tu objektiv, silnou prosvětlovací lampu, jenom rámeček s filmem je nahrazen speciálním digitálním prvkem. Na něj přichází signál z grafické karty běžného PC nebo notebooku. Připojovací konektory jsou stejné jako u počítače, takže k propojení s projektorem stačí standardní videokabel bez připojování přes další redukce nebo převodníky. Druhým tradičním vstupem digitálních projektorů bývá připojení videosignálu přes konektory S-Video nebo kompozitní video ze zdrojů „pohyblivých obrázků“, jako jsou DVD přehrávače, televizory nebo videokamery.

Tři nebo jeden

Parametrů, podle kterých si vybrat ideální digitální projektor, je hned několik. Prvním z nich může být rozlišení. U většiny modelů se drží počítačových zvyklostí. Setkáte se proto nejčastěji buď s SVGA rozlišením 800 krát 600 pixelů a kvalitnějším XGA 1024 x 768 pixelů, ktreré je standardem na sedmnáctipalcových monitorech desktopových PC. Další rozdíl je možné najít v postupu, jak vlastně promítaný obraz vzniká. Ke „klasice“ patří řešení se třemi LCD zobrazovači (každý pro jednu základní barvu), které obvykle mívá lepší barevné podání, jemnější přechody mezi světly a stíny ale někdy také nižší ostrost. Naopak projekční čip DPL s mikrozrcátky nabízí vyšší svítivost, ale také větší kontrast, kde se mohou ztrácet některé drobné nuance.

Nic nebude křivé

Další důležitou pomůckou pro denní praxi jsou korekce zdeformování obrazu v případech (spíš obvyklých než výjimečných), kdy nelze umístit projektor do ideální polohy vůči projekční ploše a musí se buď směrem nahoru, nebo dolů. V takovém případě je obraz bez korekcí deformovaný, z obdélníku se stane lichoběžník, a to by třeba u grafů a tabulek nedělalo nejlepší dojem. Naštěstí digitální korekce obrazu je běžným prvkem všech kvalitních projektorů. U dražší a lépe vybavených modelů se však můžete setkat s optickou korekcí stejného problému za pomoci posunu objektivu, ta dává výsledky o poznání lepší. Příkladem digitálního projektoru pro malé a střední prostory je iiyama Beamer DXP110. S rozlišením 1024 krát 768 pixelů a kontrastem 600:1 je použitelný pro prezentace stejně jako domácí kino. Digitální korekce jsou rozšířeny o zastavení obrazu, lupu se čtyřnásobným zvětšením nebo funkci „obrazu v obrazu“. Životnost projekční lampy je 1500 hodin.

FOTO: ARCHIV (5x)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít