Obnovitelé Pompejí

29. května 2012, 13:04 - Milan Ballík
29. května 2012, 13:04

Práce s historickými révami vynesla rodině Mastroberardino zasloužené pocty

V krajině, kde se réva pěstovala dávno v předřímských dobách, se první Berardino usadil údajně v roce 1695. Titul Mastro byl připojen o pár let později, a tak se zrodilo jméno, které píše historii prodchnutou úsilím o dosažení co nejvyšší kvality vín.

S uměleckým puncem

Dům Mastroberardino z jihoitalské Atripaldy byl registrován jako vinařství s právem vyvážet víno do Evropy i Ameriky v roce 1878. Ne ovšem ledajaké víno. Jde téměř výhradně o historické, kdysi málem již zaniklé odrůdy, jež se v okolí Avellina pěstovaly bezmála tři tisíce let. A díky Mastroberardinům se tak děje dodnes. V padesátých letech minulého století byla totiž většina historických sort révy – z bílých to bylo greco a fiano, z modrých především aglianico – na pokraji vymizení. To, že dnes vína jako Greco di Tufo, Fiano di Avelino či Radici dobývají vinařský svět, je především zásluhou deseti generací rodiny Mastroberardino.
Vinařství s více než stovkou hektarů vinic a roční produkcí okolo dvou milionů lahví je vybaveno tím nejlepším, co současné technologie nabízejí. Zároveň však nepředstavuje „fabriku na víno“, jak by se podle množství produkovaného vína mohlo zdát. Technologie totiž neslouží unifikaci produkce, nýbrž se s jejich pomocí vinaři snaží zajistit, aby vína vykazovala co největší historickou věrnost. Pro zrání navíc vybudovali rozsáhlá sklepení, jež zdobí díla věhlasných malířů nejen k potěše návštěvníků vinařství, ale snad i proto, aby zrající vína získala něco z jejich „uměleckého puncu“.
Záchrana historických rév vynesla rodině na přelomu milénia mnohé pocty, ale i nelehký úkol. Vinařství totiž bylo v polovině devadesátých let pověřeno obnovit někdejší vinice v okolí Pompejí. Etiketa Villa dei Misteri nyní patří k nejvyhledávanějším vínům domu nejen pro svůj původ z vinic kdysi zničených lávou, ale pro své nesporné kvality a neobvyklou odrůdovou skladbu. Jde totiž o kupáž odrůd Piedirosso a Sciascinoso.

Pijte rychle

Nejznámějším a milovníky nejoceňovanějším vínem sklepa je přesto Taurasi Radici v provedení Riserva. Připravuje se pouze v největších ročnících a s mimořádnou péčí. Však se také svým tvůrcům odměňuje téměř každoročním umístěním mezi deseti nejlépe hodnocenými víny země ve všech vinařských bedekrech. Nahlédněme tedy, čím se pochlubí ve varietě z roku 1999, jednoho z největších vinařských ročníků vůbec. Radici Taurasi Mastroberardino Riserva 1999 DOCG se očím představí tmavými rubíny, z nichž občas „vystřelí“ antuková jiskra do čiré hladiny. Pro nos je přichystán obsažný buket s vůněmi ovoce až kompotu, propojený „statečkem“, to jest odérem italského venkova. V závěru se přidá elegantní, nenásilný tón vanilky.
Chuť je vedena uměřeným, lehýnce dominantním tříslem, které se v průběhu času poddá natrpklým valérům višní, stopu pecky a patrných peprných doteků. Přestože působí velice mladě, není to žádný „pubescent“. Poměrně dlouhý dozvuk noblesně štíhlého těla je urovnaný, harmonický a veskrze oblažující. Mladistvě působící výraz však překvapivě v delším čase ve sklence jakoby mizí a doušek dostane plošší vývoj. Není proto třeba nijak dlouhého „vydýchnutí“, Radici je pohotově k vypití okamžitě po nalití.

Radici Taurasi Mastroberardino Riserva 1999 DOCG

Použité odrůdy Aglianico 100 %
Školení základní vinifikace na slupkách při řízené temperatuře, nato 30 měsíců ve velkých dubových, zčásti i barikových sudech; po stočení dalších 18 měsíců afinace na lahvi
Alkohol 13,5 %
Vývojový potenciál víno s možností ležení po desítky let
Distributor pro ČR www.chovan.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít