Obnovená kondice

24. května 2012, 13:29 - Pavel Hanslíček
24. května 2012, 13:29

S hospodářským oživením se postupně rozšiřuje prostor pro právní poradenství. Šance vidí také kanceláře blízké rakouskému prostředí.

Po propadu v roce 2009 se česká ekonomika loni vrátila k růstu. A jelikož se žádná větší transakce neobejde bez kvalitního právního poradenství, profitují z hospodářského oživení i advokátní kanceláře. To platí rovněž pro právní firmy s rakouskými kořeny i kanceláře, které se zaměřují na rakouské klienty. Vracející se důvěru potvrzuje i pozvolné oživení v oblasti fúzí a akvizic. „Vnímáme zájem hlavně z Německa, tamní firmy se vezou na vlně konjunktury a uvažují o akvizicích v Česku. Již nyní máme několik mandátů v této oblasti,“ popisuje situaci partner pražské kanceláře Schönherr Martin Kubánek. S ním souhlasí i Paul Sestak, řídící partner české kanceláře Wolf Theiss: „Zatím se ale jedná spíše o střední a menší transakce. Mezi investory převažují zahraniční private equity fondy zajímající se o české firmy v potížích,“ doplňuje. Zdrženlivější k oživení trhu je jeden z partnerů PRK Partners Radan Kubr. „Vyjádření zájmu zaznamenáváme, ale o nastartování akvizic je zatím předčasné mluvit. To ale určitě přijde – světové investiční fondy mají veliké finanční rezervy, které určitě budou chtít investovat,“ domnívá se Kubr.

Perspektivní regulace

Zástupci oslovených advokátních kanceláří se shodují, že než se trh fúzí a akvizic vrátí na hodnoty, které měl před krizí, může to trvat i několik let. Proto hledají nové oblasti, kam by svou uvolněnou kapacitu nasměrovali. V tom si aktivně počíná například společnost Wolf Theiss, která do svého pražského týmu získala Tomáše Rychlého, specialistu na regulovaná odvětví, zejména na energetiku a farmacii. Rychlý se stane členem regionální skupiny pro poradenství v oblasti infrastrukturních projektů. V samotné energetice je Wolf Theiss silný už nyní, například na Balkáně řadu let pracuje pro tuzemskou energetickou jedničku ČEZ a mimo český trh i pro společnosti RWE nebo E.ON. „Teď chceme náš záběr v oblasti infrastrukturních oborů rozšířit i v Česku a oslovit nejen výrobce elektřiny, ale i firmy podnikající v těžbě surovin, vodárenství, plynárenství a dalších oborech,“ vysvětluje Rychlý. Pro Wolf Theiss jsou obecně zajímavé obchodní případy s prvkem státní regulace. „Jsme aktivní i v právním poradenství pro oblast zdravotnictví, farmacie a biologických věd,“ doplňuje právník. V oblasti regulovaných odvětví chce Wolf Theiss postupovat velmi systematicky. „Připravujeme právní stanoviska k příkazům ministra zdravotnictví a od podzimu začneme pro naše klienty pořádat semináře na téma vývoje v regulovaných odvětvích, chceme totiž s klienty sdílet know-how a investovat do nich dlouhodobě,“ říká Rychlý.

Šetřivé kraje

Zatímco se firma Wolf Theiss zaměřila na regulovaná odvětví, tak Schönherr zase radil českým krajům při nastavení veřejných zakázek na nákup elektřiny a zemního plynu. „Nastavovali jsme pravidla tendrů, hodnotili nabídky a vyjednávali s vítěznými zájemci o smlouvě. Radili jsme tak u nákupů za stovky milionů a dokázali ušetřit až desítky procent,“ popisuje Martin Kubánek s tím, že jde o perspektivní oblast. „Vzhledem ke složité ekonomické situaci šetří jak soukromé, tak zejména státní organizace včetně státních firem, krajů či municipalit. O poradenství při těchto tendrech budou mít zájem. Jednak chtějí vybrat nejvýhodnější nabídku a také musejí zajistit, aby to neúspěšní uchazeči nemohli napadnout kvůli formálním chybám,“ domnívá se Kubánek.
Další atraktivní oblastí pro právní kanceláře jsou arbitráže. „Máme velmi aktivní arbitrážní tým ve Vídni,“ doplňuje Sestak s tím, že v této oblasti se Wolf Theiss chce etablovat v Česku dlouhodoběji. „Zájem o sporovou agendu roste, firmy vymáhají i pohledávky, které by dříve možná odepsaly,“ souhlasí Kubánek. Velmi zajímavou oblastí sporové agendy se v letošním a v příštím roce mohou stát žaloby investorů do solární energetiky. To potvrzují i kanceláře Wolf Theiss a Schönherr, které se v právním poradenství v této oblasti v minulých letech silně angažovaly. „Už jsme měli první schůzky s klienty, kteří uvažují o možnostech, jak ochránit své investice formou arbitráže,“ říká Sestak.

Síla regionu

Dlouhodobě velkou výhodou některých právních kanceláří působících v Česku je silná regionální síť poboček ve střední a východní Evropě (CEE). Například firma Wolf Theiss má v regionu kanceláře ve dvanácti zemích, Schönherr je přímo aktivní v jedenácti státech regionu a pro dalších šest zemí vytvořila vlastní týmy, které se těmto jurisdikcím věnují. Strategii rozšířit svou působnost i mimo český trh sledují i původně čistě domácí kanceláře, jako je PRK Partners, která kromě 85 právníků v Praze a Ostravě zaměstnává 25 advokátů v Bratislavě a Budapešti. „Určitě máme klienty, pro které je naše přítomnost na všech těchto trzích důležitá. Největší synergii vidíme mezi Českem a Slovenskem,“ vysvětluje Kubr z PRK Partners a dodává, že významnou roli v regionu hrají společnosti, pro které je němčina mateřským jazykem. „Proto máme v kanceláři skupinu právníků se skvělou znalostí němčiny, obsluhující německy mluvící klienty včetně těch rakouských,“ doplňuje Kubr s tím, že PRK Partners po dobrých zkušenostech ze Slovenska a Maďarska uvažuje o rozšíření a vybudování kanceláře i v dalších zemích.
Zajímavá je i otázka, zda kanceláře s rakouskými kořeny působící na českém trhu bývají vnímány ještě jako rakouské. „Jsme v podstatě mezinárodní firmou s angličtinou jako firemním jazykem, přičemž právě v angličtině a samozřejmě také v češtině probíhá hlavní část naší práce v naší pražské pobočce. Navíc ale umíme velmi dobře obsloužit německy hovořící klienty, máme pro ně vyčleněný tým pracovníků,“ vysvětluje Sestak ze společnosti Wolf Theiss a dodává, že někdy se stává, že samotný kontrakt je kvůli protistraně v angličtině, ale s klientem se mluví německy nebo česky.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku…
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít