Obnova Iráku může být šancí pro řadu českých firem

10. listopadu 2003, 00:00 - PETR HAVEL, petr44@centrum.cz
10. listopadu 2003, 00:00

INVESTICE V OBJEMU ZHRUBA 200 MILIONŮ KORUN Z TUZEMSKÝCH ZDROJŮ BY MOHLA NAŠIM PODNIKŮM PŘINÉST V DŮSLEDKU MILIARDOVÉ OBJEMY TRŽEB V RÁMCI MEZINÁRODNÍHO PROJEKTU OBNOVY IRÁKU.

Záleží na vládě, zda podpoří záchranářské centrum

Projekt, který mimo jiné počítá se zbudováním Mezinárodního záchranářského centra (MZC) v gesci ČR, vypracoval svaz občanských sdružení v čele s Českou křesťanskou akademií (ČKA) a Sdružením pro nadaci Gallus ruber. V nejbližší době by se jím měla zabývat Vláda ČR. Na její verdikt čekají především zástupci české strany v orgánech prozatímní správy Iráku (Coalition Provisional Autority - CPA). Veškeré potřebné kroky k podpoře MZC a jeho urychlené realizaci slibuje český zástupce vCPA Martin Dvořák. Upozorňuje však na rizika spojená s předpokladem spolufinancování třetí fáze projektu z iráckých zdrojů. Realizace projektu by se totiž podle Dvořáka řídila především závěry madridské Dárcovské konference. Z těch vyplývá, že jednotlivé země podílející se na obnově Iráku nabízejí finanční částky, o jejichž užití na konkrétní projekty také samy rozhodují. „Pravidlem bývá, že z těchto částek jsou financovány projekty realizované domácí firmou dárcovské země, případně ve spolupráci s firmou země obdarované. Cílem takové podpory je ekonomický přínos pro oba účastníky bilaterálního vztahu,“ konstatuje Dvořák.

CHARITA POMŮŽE BYZNYSU

Samotný projekt MZC je přitom jenom počátkem možného byznysu. Podle ředitele ČKA Stanislava Novotného jde při realizaci projektu v prvé řadě o prestiž ČR, uplatnit se při obnově Iráku nějakým humanitárním projektem, který je opravdu účinný. „Projekt však také vytvoří bránu pro podnikatelské aktivity ČR v Iráku,“ zdůraznil Novotný. Navazovat obchodní aktivity je navíc podle jeho slov optimální v době, kdy je třeba někomu pomáhat. ČR má přitom v Iráku minimálně dvě výhody oproti jiným zemím, které usilují o podíl na jeho obnově také. V minulosti totiž v této zemi působily naše firmy a zanechaly po sobě dobré reference. „Kromě toho země jako Irák preferují pro spolupráci menší státy, neboť se obávají přílišného vlivu velmocí,“ tvrdí Novotný. O projekt MZC již začali projevovat zájem někteří podnikatelé, především z řad stavebníků, chemického průmyslu a z oblasti strojírenství. Například dominantní tuzemský výrobce a dodavatel mobilní požární techniky, společnost THT Polička hodnotí potenciál projektu jednoznačně pozitivně. „Je jasné, že požární techniky je v Iráku třeba a my jsme schopni tuto techniku na požádání dodat a přizpůsobit ji místním podmínkám. Nevidíme to ale jen jako jednorázovou akci, neboť po počáteční prezentaci se nám může prostřednictvím Iráku otevřít arabský trh, kde jsme dosud neobchodovali,“ domnívá se ředitel THT Polička Stanislav Červený.

ŠANCE PRO ČESKÉ VÝROBKY

Projekt MZC přitom s dodávkami speciální hasičské techniky, zdravotnické techniky i technického vybavení převážně české provenience počítá. Centrum by totiž mělo do doby vytvoření plně funkčního záchranného systému v Iráku zajišťovat výjezdy záchranářů v územním obvodu Bagdádu. V této souvislosti bude disponovat potřebnou speciální záchranářskou technikou a technickým vybavením. Cílem MZC je také pořádat základní kurzy k získání odbornosti záchranáře pro začlenění do iráckých hasičských záchranných sborů. Zahájení jeho provozu pod záštitou Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva životního prostředí ČR se plánuje na září příštího roku. „Zpracovatelé projektu vycházejí vstříc Ministerstvu vnitra Iráku (Ministry of the Interior), které plní v rámci svých pravomocí vládní program irácké prozatímní vládní rady, týkající se požární ochrany (Facts on the Baghdad Fire Brigade) a přitom chtějí uplatnit zkušenosti se zaváděním integrovaného záchranného systému v ČR,“ konstatuje se v odůvodnění projektu MZC. Na tahu je nicméně v současné době vláda ČR. Podle Novotného má projekt podporu prakticky všech ekonomických ministrů, zejména pak ze strany ministerstva průmyslu a obchodu. „Irák je dnes výrazný ekonomický fenomén. Bylo by hrubou chybou, kdybychom toho nevyužili,“ konstatuje Novotný.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít