Obnova Iráku může být šancí pro řadu českých firem

10. listopadu 2003, 00:00 - PETR HAVEL, petr44@centrum.cz
10. listopadu 2003, 00:00

INVESTICE V OBJEMU ZHRUBA 200 MILIONŮ KORUN Z TUZEMSKÝCH ZDROJŮ BY MOHLA NAŠIM PODNIKŮM PŘINÉST V DŮSLEDKU MILIARDOVÉ OBJEMY TRŽEB V RÁMCI MEZINÁRODNÍHO PROJEKTU OBNOVY IRÁKU.

Záleží na vládě, zda podpoří záchranářské centrum

Projekt, který mimo jiné počítá se zbudováním Mezinárodního záchranářského centra (MZC) v gesci ČR, vypracoval svaz občanských sdružení v čele s Českou křesťanskou akademií (ČKA) a Sdružením pro nadaci Gallus ruber. V nejbližší době by se jím měla zabývat Vláda ČR. Na její verdikt čekají především zástupci české strany v orgánech prozatímní správy Iráku (Coalition Provisional Autority - CPA). Veškeré potřebné kroky k podpoře MZC a jeho urychlené realizaci slibuje český zástupce vCPA Martin Dvořák. Upozorňuje však na rizika spojená s předpokladem spolufinancování třetí fáze projektu z iráckých zdrojů. Realizace projektu by se totiž podle Dvořáka řídila především závěry madridské Dárcovské konference. Z těch vyplývá, že jednotlivé země podílející se na obnově Iráku nabízejí finanční částky, o jejichž užití na konkrétní projekty také samy rozhodují. „Pravidlem bývá, že z těchto částek jsou financovány projekty realizované domácí firmou dárcovské země, případně ve spolupráci s firmou země obdarované. Cílem takové podpory je ekonomický přínos pro oba účastníky bilaterálního vztahu,“ konstatuje Dvořák.

CHARITA POMŮŽE BYZNYSU

Samotný projekt MZC je přitom jenom počátkem možného byznysu. Podle ředitele ČKA Stanislava Novotného jde při realizaci projektu v prvé řadě o prestiž ČR, uplatnit se při obnově Iráku nějakým humanitárním projektem, který je opravdu účinný. „Projekt však také vytvoří bránu pro podnikatelské aktivity ČR v Iráku,“ zdůraznil Novotný. Navazovat obchodní aktivity je navíc podle jeho slov optimální v době, kdy je třeba někomu pomáhat. ČR má přitom v Iráku minimálně dvě výhody oproti jiným zemím, které usilují o podíl na jeho obnově také. V minulosti totiž v této zemi působily naše firmy a zanechaly po sobě dobré reference. „Kromě toho země jako Irák preferují pro spolupráci menší státy, neboť se obávají přílišného vlivu velmocí,“ tvrdí Novotný. O projekt MZC již začali projevovat zájem někteří podnikatelé, především z řad stavebníků, chemického průmyslu a z oblasti strojírenství. Například dominantní tuzemský výrobce a dodavatel mobilní požární techniky, společnost THT Polička hodnotí potenciál projektu jednoznačně pozitivně. „Je jasné, že požární techniky je v Iráku třeba a my jsme schopni tuto techniku na požádání dodat a přizpůsobit ji místním podmínkám. Nevidíme to ale jen jako jednorázovou akci, neboť po počáteční prezentaci se nám může prostřednictvím Iráku otevřít arabský trh, kde jsme dosud neobchodovali,“ domnívá se ředitel THT Polička Stanislav Červený.

ŠANCE PRO ČESKÉ VÝROBKY

Projekt MZC přitom s dodávkami speciální hasičské techniky, zdravotnické techniky i technického vybavení převážně české provenience počítá. Centrum by totiž mělo do doby vytvoření plně funkčního záchranného systému v Iráku zajišťovat výjezdy záchranářů v územním obvodu Bagdádu. V této souvislosti bude disponovat potřebnou speciální záchranářskou technikou a technickým vybavením. Cílem MZC je také pořádat základní kurzy k získání odbornosti záchranáře pro začlenění do iráckých hasičských záchranných sborů. Zahájení jeho provozu pod záštitou Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva životního prostředí ČR se plánuje na září příštího roku. „Zpracovatelé projektu vycházejí vstříc Ministerstvu vnitra Iráku (Ministry of the Interior), které plní v rámci svých pravomocí vládní program irácké prozatímní vládní rady, týkající se požární ochrany (Facts on the Baghdad Fire Brigade) a přitom chtějí uplatnit zkušenosti se zaváděním integrovaného záchranného systému v ČR,“ konstatuje se v odůvodnění projektu MZC. Na tahu je nicméně v současné době vláda ČR. Podle Novotného má projekt podporu prakticky všech ekonomických ministrů, zejména pak ze strany ministerstva průmyslu a obchodu. „Irák je dnes výrazný ekonomický fenomén. Bylo by hrubou chybou, kdybychom toho nevyužili,“ konstatuje Novotný.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít