Obnova bude dražší

23. září 2002, 00:00 - Dušan Šrámek
23. září 2002, 00:00

Vládní zvýšení daní by zvedlo ceny stavebních prací Když se ti něco nepovede, zkoušej to znova a znova. I tak by se dal charakterizovat postup vlády, která s určitými kosmetickými úpravami hodlá sněmovně předložit podobný daňový balíček, s jakým to zkoušela předminulý týden. Vláda se příliš nepoučila.

Vládní zvýšení daní by zvedlo ceny stavebních prací

Když se ti něco nepovede, zkoušej to znova a znova. I tak by se dal charakterizovat postup vlády, která s určitými kosmetickými úpravami hodlá sněmovně předložit podobný daňový balíček, s jakým to zkoušela předminulý týden.

Vláda se příliš nepoučila. Stále totiž počítá s tím, že se o jedno procento zvýší snížená sazba daně z přidané hodnoty. Kabinet ustoupil z původních představ, že DPH zdvihne o dvě procenta, i tak by ale prosazení jejího záměru dopadlo na občany. O jedno procento z objemu všech provedených zakázek totiž stoupne cena stavebních prací. „Vládní návrh opět prokázal, že povodňový balíček nemá co dělat s povodněmi,“ míní například Petr Mach z Centra pro ekonomiku a politiku. „Kdyby vláda myslela svá slova o pomoci občanům upřímně, nezvedala by přece cenu stavebních prací,“ dodává. Totéž si myslí i člen rozpočtového výboru sněmovny za ODS Martin Kocourek. ODS je maximálně pro neutrální daňové přesuny ve vztahu k zátěži občanů, ceny stavebních prací by se však kvůli povodním zvyšovat neměly. „Od státu je nemorální, aby profitoval z neštěstí vlastních občanů, protože kalkuluje s tím, že lidem nakonec nezbude nic jiného, než stavět,“ říká poslanec. Požadavek zvýšit sníženou sazbu DPH je nelogický i z hlediska přístupových jednání s Evropskou unií. V daňové kapitole, kterou uzavřela ČR před dvěma měsíci, si totiž vymohla trvalou výjimku na stavební práce spojené s bytovou výstavbou. Ty mohou být i nadále zařazeny ve snížené sazbě. Je proto nepochopitelné, že vláda právě u této položky předkládá návrh, který by vedl k jejímu zvýšení. Navíc u částek, které stát nabídl občanům jako pomoc při odstraňování následků povodní, počítala vláda s dosavadní výší sazby, a tím i se současnými cenami. Proti vyššímu zdanění stavebních prací se staví i podnikatelé, reprezentovaní Podnikatelskou a zaměstnavatelskou radou ČR. T a by naopak uvítala místo zvyšování daní některé daňové úlevy, které by se týkaly postižených podnikatelů. Konkrétně jde o to, aby byly na stavební rekonstrukce, které jsou nutné na obnovu povodněmi zničených staveb, zrychleny doby odpisů, a to přibližně na polovinu. Jde o logický požadavek, protože zničené provozovny často podnikateli nepřinesly ani očekávaný návrat původních investic, které do nich vložil.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Problémem je ale i financování rekonstrukce či opravy zničeného objektu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví chce s vládou jednat, aby mohly být uznány alespoň částečně jako daňově uznatelné výdaje i výdaje na takové stavební úpravy, které by původní stavbu částečně modernizovaly. Jinak by muselo podnikatelé při výstavbě nové provozovny postupovat přesně podle původního projektu, a to i materiálově, tedy například přímo v rozporu se současnými požadavky - například ekologickými. Nemluvě o tom, že v případě jakékoli katastrofy se jedná o vynucený náklad, který by jinak podnikateli nenastal. Je to proto rozdíl proti normálnímu stavu, kdy s jakoukoli investicí může kalkulovat dopředu. Stát by měl daňově či jinak zvýhodnit i podnikatele, kteří nebudou moci svou provozovnu postavit na stejném místě kvůli předpokládaným protipovodňovým opatřením a budou tak nuceni svůj projekt pozměnit. Překážka, která je spojena s veřejným zájmem, v tomto případě s budováním veřejně prospěšných zařízení, nebo s tím, že stát v záplavové oblati zakáže jakoukoli stavební činnost i na místech, kde stály původní stavby, by měla být chápána jako daňově uznatelný náklad. Nejjednodušším řešením by ovšem bylo uznat obnovu zničené provozovny, případně dalších souvisejících staveb, jako úplně odečitatelnou položku. O podobných opatřeních však zatím vládní návrhy nehovoří. Že obnova podnikatelského sektoru postiženého povodněmi nebude tak jednoduchá, jak vláda původně slibovala, je jasné i z hlemýždího tempa, jakým postupuje realizace programů Obnova a rekonstrukce. Ministerstvo průmyslu a obchodu konkrétní programy totiž ještě neschválilo.

Nové daně

Vyšší spotřební daň z cigaret a alkoholu

Zvýšení daně z přidané hodnoty:

- přeřazení některých služeb z pětiprocentní do dvaadvacetiprocentní sazby

- zavedení třetí sazby DPH ve výši 12 - 13 %

- zvednutí nižší sazby DPH z 5 % na 6 %

Zdanění příjmů nad 1,11 milionu ročně 35 místo 32 procenty

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít