Obnova bude dražší

23. září 2002, 00:00 - Dušan Šrámek
23. září 2002, 00:00

Vládní zvýšení daní by zvedlo ceny stavebních prací Když se ti něco nepovede, zkoušej to znova a znova. I tak by se dal charakterizovat postup vlády, která s určitými kosmetickými úpravami hodlá sněmovně předložit podobný daňový balíček, s jakým to zkoušela předminulý týden. Vláda se příliš nepoučila.

Vládní zvýšení daní by zvedlo ceny stavebních prací

Když se ti něco nepovede, zkoušej to znova a znova. I tak by se dal charakterizovat postup vlády, která s určitými kosmetickými úpravami hodlá sněmovně předložit podobný daňový balíček, s jakým to zkoušela předminulý týden.

Vláda se příliš nepoučila. Stále totiž počítá s tím, že se o jedno procento zvýší snížená sazba daně z přidané hodnoty. Kabinet ustoupil z původních představ, že DPH zdvihne o dvě procenta, i tak by ale prosazení jejího záměru dopadlo na občany. O jedno procento z objemu všech provedených zakázek totiž stoupne cena stavebních prací. „Vládní návrh opět prokázal, že povodňový balíček nemá co dělat s povodněmi,“ míní například Petr Mach z Centra pro ekonomiku a politiku. „Kdyby vláda myslela svá slova o pomoci občanům upřímně, nezvedala by přece cenu stavebních prací,“ dodává. Totéž si myslí i člen rozpočtového výboru sněmovny za ODS Martin Kocourek. ODS je maximálně pro neutrální daňové přesuny ve vztahu k zátěži občanů, ceny stavebních prací by se však kvůli povodním zvyšovat neměly. „Od státu je nemorální, aby profitoval z neštěstí vlastních občanů, protože kalkuluje s tím, že lidem nakonec nezbude nic jiného, než stavět,“ říká poslanec. Požadavek zvýšit sníženou sazbu DPH je nelogický i z hlediska přístupových jednání s Evropskou unií. V daňové kapitole, kterou uzavřela ČR před dvěma měsíci, si totiž vymohla trvalou výjimku na stavební práce spojené s bytovou výstavbou. Ty mohou být i nadále zařazeny ve snížené sazbě. Je proto nepochopitelné, že vláda právě u této položky předkládá návrh, který by vedl k jejímu zvýšení. Navíc u částek, které stát nabídl občanům jako pomoc při odstraňování následků povodní, počítala vláda s dosavadní výší sazby, a tím i se současnými cenami. Proti vyššímu zdanění stavebních prací se staví i podnikatelé, reprezentovaní Podnikatelskou a zaměstnavatelskou radou ČR. T a by naopak uvítala místo zvyšování daní některé daňové úlevy, které by se týkaly postižených podnikatelů. Konkrétně jde o to, aby byly na stavební rekonstrukce, které jsou nutné na obnovu povodněmi zničených staveb, zrychleny doby odpisů, a to přibližně na polovinu. Jde o logický požadavek, protože zničené provozovny často podnikateli nepřinesly ani očekávaný návrat původních investic, které do nich vložil.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Problémem je ale i financování rekonstrukce či opravy zničeného objektu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví chce s vládou jednat, aby mohly být uznány alespoň částečně jako daňově uznatelné výdaje i výdaje na takové stavební úpravy, které by původní stavbu částečně modernizovaly. Jinak by muselo podnikatelé při výstavbě nové provozovny postupovat přesně podle původního projektu, a to i materiálově, tedy například přímo v rozporu se současnými požadavky - například ekologickými. Nemluvě o tom, že v případě jakékoli katastrofy se jedná o vynucený náklad, který by jinak podnikateli nenastal. Je to proto rozdíl proti normálnímu stavu, kdy s jakoukoli investicí může kalkulovat dopředu. Stát by měl daňově či jinak zvýhodnit i podnikatele, kteří nebudou moci svou provozovnu postavit na stejném místě kvůli předpokládaným protipovodňovým opatřením a budou tak nuceni svůj projekt pozměnit. Překážka, která je spojena s veřejným zájmem, v tomto případě s budováním veřejně prospěšných zařízení, nebo s tím, že stát v záplavové oblati zakáže jakoukoli stavební činnost i na místech, kde stály původní stavby, by měla být chápána jako daňově uznatelný náklad. Nejjednodušším řešením by ovšem bylo uznat obnovu zničené provozovny, případně dalších souvisejících staveb, jako úplně odečitatelnou položku. O podobných opatřeních však zatím vládní návrhy nehovoří. Že obnova podnikatelského sektoru postiženého povodněmi nebude tak jednoduchá, jak vláda původně slibovala, je jasné i z hlemýždího tempa, jakým postupuje realizace programů Obnova a rekonstrukce. Ministerstvo průmyslu a obchodu konkrétní programy totiž ještě neschválilo.

Nové daně

Vyšší spotřební daň z cigaret a alkoholu

Zvýšení daně z přidané hodnoty:

- přeřazení některých služeb z pětiprocentní do dvaadvacetiprocentní sazby

- zavedení třetí sazby DPH ve výši 12 - 13 %

- zvednutí nižší sazby DPH z 5 % na 6 %

Zdanění příjmů nad 1,11 milionu ročně 35 místo 32 procenty

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít