Obliba operativního leasingu roste

18. října 2004, 00:00 - JAROSLAV HOUBA obchodní ředitel pro operativní leasing firmy D. S. Leasing
18. října 2004, 00:00

TRENDY Přestože operativní leasing zaznamenává v České republice meziroční růst, čeká ho v příštích letech ještě mnohem dynamičtější budoucnost. O operativní leasing je mezi tuzemskými podnikateli stále větší zájem. Jeho oblíbenost jde ruku v ruce s postupnou změnou postoje tuzemských podnikatelů k užívání automobilu po vzoru evropských trendů.

TRENDY Přestože operativní leasing zaznamenává v České republice meziroční růst, čeká ho v příštích letech ještě mnohem dynamičtější budoucnost. O operativní leasing je mezi tuzemskými podnikateli stále větší zájem. Jeho oblíbenost jde ruku v ruce s postupnou změnou postoje tuzemských podnikatelů k užívání automobilu po vzoru evropských trendů. Z původně opečovávaného domácího mazlíčka se totiž postupně stává řadový prostředek k zajištění výnosů z vlastního podnikání. ZA UNIÍ STÁLE ZAOSTÁVÁME Při pohledu na podíl operativního leasingu v zemích Evropské unie je však patrné, že i přes vzrůstající oblibu této služby trh v České republice stále zaostává. Jedním z důvodů je bariéra vedoucích manažerů firem, bránící jim smířit se s vrácením předmětu po ukončení operativního leasingu pronajimateli. Využívání této finanční služby, která si díky snížení DPH z 22 na 19 procent uchovala všechny svoje kouzla i po daňové novele, tedy výrazně vzroste poté, co se změní přístup většiny tuzemských podnikatelů. Čeští byznysmeni snad začnou více chápat vozový park jako prostředek, který jim pomůže vydělat peníze a který budou plynule obměňovat. Zatím jako by si některé tuzemské firmy ještě dostatečně neuvědomily, že čím starší automobil je, tím častěji vyžaduje péči. Úměrně stáří automobilu se zvyšují i náklady na provoz a údržbu. NIŽŠÍ CENA A ČASOVÁ FLEXIBILITA

Operativní leasing je ideální variantou pro klienty, kteří chtějí automobil především využívat, nikoli vlastnit. Jedná se o pronájem automobilu bez zákonem daného omezení. Produkt se navíc vyznačuje nižší cenou a časovou flexibilitou. Operativní leasing se uzavírá mezi pronajímatelem (leasingovou společností) a nájemcem. Doba pronájmu bývá většinou kratší, než je doba životnosti a doba odepisování předmětu podle platné legislativy. Minimální délka pronájmu bývá jeden rok, maximální pak podle stupně opotřebení předmětu pronájmu.

MIMO ÚČETNÍ ROZVAHU

Také papírování není nijak složité. Odlišnost lze najít například v účetní rozvaze společnosti. Zatímco vozy pořízené na finanční leasing se v ní objeví, vozy pořízené na operativní leasing jsou mimo účetní rozvahu nájemce. Leasingová společnost na sebe přebírá nejen veškerá rizika spojená s vlastnictvím a provozováním předmětu, ale i rizika spojená s poškozením, zničením nebo ztrátou předmětu. Veškerou odpovědnost za vůz má tedy leasingová společnost. Vedle toho, že klient získává automobil prakticky bez akontace, mohou být celkové splátky operativního leasingu za srovnatelné období i o třicet procent nižší než splátky klasického leasingu finančního. Zákazník totiž splácí vozidlo pouze do výše zůstatkové ceny, za kterou následně leasingová společnost realizuje prodej na trhu. Nezanedbatelný není ani daňový argument. Leasingová splátka operativního leasingu je totiž plně nákladovým nájemným bez jakéhokoliv časového rozlišování.

MÍSTO LOUČENÍ LZE ODKOUPIT

Po domluvě s leasingovou společností je možné po ukončení smlouvy předmět odkoupit. Výše platby přitom bude záležet na nájemní a kupní ceně. Díky velkému objemu nákupů a servisů automobilů dokáže leasingová společnost získat od prodejců významné nákupní slevy pro doplnění svého vozového parku. Vedle samotného financování nabízejí leasingové společnosti full-service leasing. V případě využití této služby na sebe poskytovatel přebírá veškeré agendy spojené s provozem firemních vozidel. Klient tak po převzetí klíčků potřebuje skutečně už jen umět řídit a tankovat.

NEZŮSTANE VÁM Po skončení operativního leasingu zůstává předmět pronájmu (automobil) pronajímateli. Na rozdíl od finančního leasingu tedy nepřechází do vlastnictví nájemce. POROVNÁNÍ ZPŮSOBŮ FINANCOVÁNÍ A PROVOZU ŠKODA OCTAVIA 1,6 75KW/102K.

Cena vozu: 499 900 Kč s DPH

Finanční leasing Operativní leasing

První navýšená splátka 156 000 0

Měsíční splátka vozidla 11 044 10 609

Měsíční pojištění 1 213 1 213

Měsíční náklady servis, pneu 0 2 062

Další měsíční náklady 0 800

Náklady za 36 měsíců 597 234 528 601

Poznámka: hodnoty pro srovnání vycházejí zjednodušeně z kalkulací D.S.Leasing. Případné uzavření smlouvy podléhá nabídkovému řízení a schvalovacímu procesu této společnosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít