Obliba operativního leasingu roste

18. října 2004, 00:00 - JAROSLAV HOUBA obchodní ředitel pro operativní leasing firmy D. S. Leasing
18. října 2004, 00:00

TRENDY Přestože operativní leasing zaznamenává v České republice meziroční růst, čeká ho v příštích letech ještě mnohem dynamičtější budoucnost. O operativní leasing je mezi tuzemskými podnikateli stále větší zájem. Jeho oblíbenost jde ruku v ruce s postupnou změnou postoje tuzemských podnikatelů k užívání automobilu po vzoru evropských trendů.

TRENDY Přestože operativní leasing zaznamenává v České republice meziroční růst, čeká ho v příštích letech ještě mnohem dynamičtější budoucnost. O operativní leasing je mezi tuzemskými podnikateli stále větší zájem. Jeho oblíbenost jde ruku v ruce s postupnou změnou postoje tuzemských podnikatelů k užívání automobilu po vzoru evropských trendů. Z původně opečovávaného domácího mazlíčka se totiž postupně stává řadový prostředek k zajištění výnosů z vlastního podnikání. ZA UNIÍ STÁLE ZAOSTÁVÁME Při pohledu na podíl operativního leasingu v zemích Evropské unie je však patrné, že i přes vzrůstající oblibu této služby trh v České republice stále zaostává. Jedním z důvodů je bariéra vedoucích manažerů firem, bránící jim smířit se s vrácením předmětu po ukončení operativního leasingu pronajimateli. Využívání této finanční služby, která si díky snížení DPH z 22 na 19 procent uchovala všechny svoje kouzla i po daňové novele, tedy výrazně vzroste poté, co se změní přístup většiny tuzemských podnikatelů. Čeští byznysmeni snad začnou více chápat vozový park jako prostředek, který jim pomůže vydělat peníze a který budou plynule obměňovat. Zatím jako by si některé tuzemské firmy ještě dostatečně neuvědomily, že čím starší automobil je, tím častěji vyžaduje péči. Úměrně stáří automobilu se zvyšují i náklady na provoz a údržbu. NIŽŠÍ CENA A ČASOVÁ FLEXIBILITA

Operativní leasing je ideální variantou pro klienty, kteří chtějí automobil především využívat, nikoli vlastnit. Jedná se o pronájem automobilu bez zákonem daného omezení. Produkt se navíc vyznačuje nižší cenou a časovou flexibilitou. Operativní leasing se uzavírá mezi pronajímatelem (leasingovou společností) a nájemcem. Doba pronájmu bývá většinou kratší, než je doba životnosti a doba odepisování předmětu podle platné legislativy. Minimální délka pronájmu bývá jeden rok, maximální pak podle stupně opotřebení předmětu pronájmu.

MIMO ÚČETNÍ ROZVAHU

Také papírování není nijak složité. Odlišnost lze najít například v účetní rozvaze společnosti. Zatímco vozy pořízené na finanční leasing se v ní objeví, vozy pořízené na operativní leasing jsou mimo účetní rozvahu nájemce. Leasingová společnost na sebe přebírá nejen veškerá rizika spojená s vlastnictvím a provozováním předmětu, ale i rizika spojená s poškozením, zničením nebo ztrátou předmětu. Veškerou odpovědnost za vůz má tedy leasingová společnost. Vedle toho, že klient získává automobil prakticky bez akontace, mohou být celkové splátky operativního leasingu za srovnatelné období i o třicet procent nižší než splátky klasického leasingu finančního. Zákazník totiž splácí vozidlo pouze do výše zůstatkové ceny, za kterou následně leasingová společnost realizuje prodej na trhu. Nezanedbatelný není ani daňový argument. Leasingová splátka operativního leasingu je totiž plně nákladovým nájemným bez jakéhokoliv časového rozlišování.

MÍSTO LOUČENÍ LZE ODKOUPIT

Po domluvě s leasingovou společností je možné po ukončení smlouvy předmět odkoupit. Výše platby přitom bude záležet na nájemní a kupní ceně. Díky velkému objemu nákupů a servisů automobilů dokáže leasingová společnost získat od prodejců významné nákupní slevy pro doplnění svého vozového parku. Vedle samotného financování nabízejí leasingové společnosti full-service leasing. V případě využití této služby na sebe poskytovatel přebírá veškeré agendy spojené s provozem firemních vozidel. Klient tak po převzetí klíčků potřebuje skutečně už jen umět řídit a tankovat.

NEZŮSTANE VÁM Po skončení operativního leasingu zůstává předmět pronájmu (automobil) pronajímateli. Na rozdíl od finančního leasingu tedy nepřechází do vlastnictví nájemce. POROVNÁNÍ ZPŮSOBŮ FINANCOVÁNÍ A PROVOZU ŠKODA OCTAVIA 1,6 75KW/102K.

Cena vozu: 499 900 Kč s DPH

Finanční leasing Operativní leasing

První navýšená splátka 156 000 0

Měsíční splátka vozidla 11 044 10 609

Měsíční pojištění 1 213 1 213

Měsíční náklady servis, pneu 0 2 062

Další měsíční náklady 0 800

Náklady za 36 měsíců 597 234 528 601

Poznámka: hodnoty pro srovnání vycházejí zjednodušeně z kalkulací D.S.Leasing. Případné uzavření smlouvy podléhá nabídkovému řízení a schvalovacímu procesu této společnosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít