Obklíčený ostrov

01. prosince 2010, 17:47 - Pavel Hanslíček
01. prosince 2010, 17:47

Česká IT firma je hegemonem energetického trhu

Česká IT firma dodává software evropským provozovatelům přenosových soustav elektrické energie Pět set megawatt. Taková bude kapacita podmořského kabelu, který v roce 2012 spojí Irsko a Velkou Británii a zajistí elektrickou energii pro 350 tisíc domácností. Až tímto kabelem začne proudit první elektřina, tak u toho budou i Češi. Přesněji řečeno tuzemská IT společnost Unicorn Systems, která v půlce listopadu podepsala s irským provozovatelem přenosové soustavy Eirgrid smlouvu o dodávce informačního systému pro obchodování s kapacitami pro přenos energie. „Na přípravě systému se podílejí desítky českých IT specialistů, vlastně tak vyvážíme naši práci do zahraničí,“ potvrzuje generální ředitel společnosti Unicorn Systems Jiří Mráz.

Kabely pod vodou

Fakt, že zakázku na dodávku softwaru pro obchodování s elektřinou mezi Velkou Británií a Irskem získal právě Unicorn Systems, má ještě jednu souvislost. Britská přenosová soustava, kterou spravuje společnost National Grid, je nebo v blízké době bude s okolními zeměmi spojena celkem čtyřmi podmořskými kabely. Kromě připravovaného spojení s Irskem již nyní funguje kabel do Francie s kapacitou 2000 megawatt, což je srovnatelné s výkonem jaderné elektrárny Temelín. V provozu je také kabel mezi Skotskem a Severním Irskem s výkonem 500 megawatt a počátkem příštího roku začne ostrý provoz kabelu mezi Británií a Nizozemskem (1000 megawatt). V případě všech těchto čtyř spojení je dodavatelem informačního systému na přidělování, správu a řízení přeshraničních přenosů energie právě český Unicorn Systems. „V podstatě veškerá elektřina, která se z Velké Británie vyveze nebo do ní doveze, bude zobchodována na našem softwaru Damas Energy,“ vysvětluje Mráz. „Systém Damas Energy používáme od loňského října. Provedené změny znamenají větší svobodu a rychlejší obchody pro účastníky trhu, což dává možnost uzavírat obchody daleko blíže reálnému času a efektivněji využívat přenosovou kapacitu,“ popisuje zkušenosti s nasazením českého softwaru na kabelu mezi Británií a Francií manažer společnosti National Grid Simon McVeigh. „Firem schopných nabídnout informační systémy pro řízení přeshraničního obchodu s elektřinou je ve světě jen několik. Navíc Damas Energy má nejen všechny potřebné funkce, ale jeho cena je nižší než u konkurenčních aplikací,“ doplňuje Miroslav Vrba, člen představenstva a výkonný ředitel operátora české přenosové soustavy, společnosti ČEPS, pro kterou Unicorn Systems v roce 2001 začal Damas Energy vyvíjet. Dnes tento systém používají kromě zmíněných podmořských kabelů a společnosti ČEPS i další národní provozovatelé přenosových soustav, například slovenský SEPS (Slovenská elektrizačná prenosová sústava), italská Tema, srbská EMS či rumunská Transeletrica.

Energie pro 170 milionů

Reference z nasazení systému Damas Energy přitom pomáhají Unicornu i v jiných zakázkách. Například letos v lednu firma spolu se společností Elektrosystem zvítězila ve výběrovém řízení vypsaném 11 provozovateli přenosových soustav z Česka, Polska, Rakouska, Německa, Švýcarska a Nizozemska sdružených v rámci iniciativy TSC, kteří zajišťují dodávky elektřiny pro 170 milionů obyvatel Evropy. „Sdružení chtělo software pro analýzu bezpečnosti provozu přenosových sítí. Proto jsme vyvinuli nástroj, který sbírá data o provozních plánech od zapojených společností, vytvoří společný model a výsledky poskytuje zpět členům TSC. Ti tak mohou lépe zajistit bezproblémový chod celé propojené sítě a předcházet výpadkům dodávek elektřiny,“ popisuje Mráz. „Díky zkušenostem s prací pro naši společnost i další provozovatele přenosových soustav byl výběr Unicorn Systems bezpečnou volbou. Věděli jsme, že dokážou splnit naše požadavky,“ přibližuje důvody úspěchu české firmy v nadnárodním tendru Miroslav Vrba ze společnosti ČEPS, která je členem iniciativy TSC. Zahraničí se přitom stává stále důležitějším trhem pro český Unicorn Systems. Firma zde získává přibližně pětinu svého obratu, a to nejen na zakázkách na software pro oblast energetiky. „Jen letos mimo Česko utržíme deset milionů eur. Už dnes přitom naše informační systémy nějakým způsobem podporují až 70 procent evropské elektřiny. Přesto v Evropě stále zůstává velký prostor pro nabídku softwaru podporujícího propojování trhů s elektřinou a zvyšování bezpečnosti,“ uzavírá s výhledem do budoucnosti Mráz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Technologie
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Pirátství prodejům neubližuje, ukazuje studie EU, kterou neměl nikdo vidět
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít