Obklíčený ostrov

01. prosince 2010, 17:47 - Pavel Hanslíček
01. prosince 2010, 17:47

Česká IT firma je hegemonem energetického trhu

Česká IT firma dodává software evropským provozovatelům přenosových soustav elektrické energie Pět set megawatt. Taková bude kapacita podmořského kabelu, který v roce 2012 spojí Irsko a Velkou Británii a zajistí elektrickou energii pro 350 tisíc domácností. Až tímto kabelem začne proudit první elektřina, tak u toho budou i Češi. Přesněji řečeno tuzemská IT společnost Unicorn Systems, která v půlce listopadu podepsala s irským provozovatelem přenosové soustavy Eirgrid smlouvu o dodávce informačního systému pro obchodování s kapacitami pro přenos energie. „Na přípravě systému se podílejí desítky českých IT specialistů, vlastně tak vyvážíme naši práci do zahraničí,“ potvrzuje generální ředitel společnosti Unicorn Systems Jiří Mráz.

Kabely pod vodou

Fakt, že zakázku na dodávku softwaru pro obchodování s elektřinou mezi Velkou Británií a Irskem získal právě Unicorn Systems, má ještě jednu souvislost. Britská přenosová soustava, kterou spravuje společnost National Grid, je nebo v blízké době bude s okolními zeměmi spojena celkem čtyřmi podmořskými kabely. Kromě připravovaného spojení s Irskem již nyní funguje kabel do Francie s kapacitou 2000 megawatt, což je srovnatelné s výkonem jaderné elektrárny Temelín. V provozu je také kabel mezi Skotskem a Severním Irskem s výkonem 500 megawatt a počátkem příštího roku začne ostrý provoz kabelu mezi Británií a Nizozemskem (1000 megawatt). V případě všech těchto čtyř spojení je dodavatelem informačního systému na přidělování, správu a řízení přeshraničních přenosů energie právě český Unicorn Systems. „V podstatě veškerá elektřina, která se z Velké Británie vyveze nebo do ní doveze, bude zobchodována na našem softwaru Damas Energy,“ vysvětluje Mráz. „Systém Damas Energy používáme od loňského října. Provedené změny znamenají větší svobodu a rychlejší obchody pro účastníky trhu, což dává možnost uzavírat obchody daleko blíže reálnému času a efektivněji využívat přenosovou kapacitu,“ popisuje zkušenosti s nasazením českého softwaru na kabelu mezi Británií a Francií manažer společnosti National Grid Simon McVeigh. „Firem schopných nabídnout informační systémy pro řízení přeshraničního obchodu s elektřinou je ve světě jen několik. Navíc Damas Energy má nejen všechny potřebné funkce, ale jeho cena je nižší než u konkurenčních aplikací,“ doplňuje Miroslav Vrba, člen představenstva a výkonný ředitel operátora české přenosové soustavy, společnosti ČEPS, pro kterou Unicorn Systems v roce 2001 začal Damas Energy vyvíjet. Dnes tento systém používají kromě zmíněných podmořských kabelů a společnosti ČEPS i další národní provozovatelé přenosových soustav, například slovenský SEPS (Slovenská elektrizačná prenosová sústava), italská Tema, srbská EMS či rumunská Transeletrica.

Energie pro 170 milionů

Reference z nasazení systému Damas Energy přitom pomáhají Unicornu i v jiných zakázkách. Například letos v lednu firma spolu se společností Elektrosystem zvítězila ve výběrovém řízení vypsaném 11 provozovateli přenosových soustav z Česka, Polska, Rakouska, Německa, Švýcarska a Nizozemska sdružených v rámci iniciativy TSC, kteří zajišťují dodávky elektřiny pro 170 milionů obyvatel Evropy. „Sdružení chtělo software pro analýzu bezpečnosti provozu přenosových sítí. Proto jsme vyvinuli nástroj, který sbírá data o provozních plánech od zapojených společností, vytvoří společný model a výsledky poskytuje zpět členům TSC. Ti tak mohou lépe zajistit bezproblémový chod celé propojené sítě a předcházet výpadkům dodávek elektřiny,“ popisuje Mráz. „Díky zkušenostem s prací pro naši společnost i další provozovatele přenosových soustav byl výběr Unicorn Systems bezpečnou volbou. Věděli jsme, že dokážou splnit naše požadavky,“ přibližuje důvody úspěchu české firmy v nadnárodním tendru Miroslav Vrba ze společnosti ČEPS, která je členem iniciativy TSC. Zahraničí se přitom stává stále důležitějším trhem pro český Unicorn Systems. Firma zde získává přibližně pětinu svého obratu, a to nejen na zakázkách na software pro oblast energetiky. „Jen letos mimo Česko utržíme deset milionů eur. Už dnes přitom naše informační systémy nějakým způsobem podporují až 70 procent evropské elektřiny. Přesto v Evropě stále zůstává velký prostor pro nabídku softwaru podporujícího propojování trhů s elektřinou a zvyšování bezpečnosti,“ uzavírá s výhledem do budoucnosti Mráz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do…
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily lépe brzdit
Technologie
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení další Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít